Prawda-Krzyż-Wyzwolenie”

Uroczysta gala „Prawda-Krzyż-Wyzwolenie”, upamiętniająca dzieło i postać ks. Franciszka Blachnickiego, odbyła się w Ministerstwie Rozwoju. Podczas spotkania zostały przyznane statuetki dla osób, które w znaczący sposób realizują idee założyciela oazy. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. premier Beata Szydło i prof. Bogdan Chazan.

Otwierając galę, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów minister Henryk Kowalczyk podkreślił, że „powinno być czymś normalnym, że tego typu gale odbywają się w rządowych gmachach”. – Instytucje rządowe służą dobru, a Ruch Światło-Życie jest samym dobrem – wyjaśnił minister. Obecność w instytucji rządowej nazwał swoistym „spłacaniem długu zaciągniętego u ks. Blachnickiego”.

Do uczestników gali wystosował list Andrzej Duda. W imieniu prezydenta odczytał go Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Europarlamentarzysta Marek Jurek zwrócił uwagę, że oaza jako ruch chrześcijański na skalę Europy była absolutnym fenomenem. – Czegoś takiego od Łaby po Władywostok nie było – tego wielkiego domu dla młodych, w którym mogli się formować, budować wspólnotę i uczyć się odpowiedzialności – mówił. Dodał, że w dobie „kontrkultury śmierci i dyktatury relatywizmu” ważne jest przekazywanie dziedzictwa ks. Blachnickiego młodemu pokoleniu.

Sylwetkę ks. Blachnickiego zaprezentował Robert Derewenda, dyrektor Instytutu im. ks. Franciszka Blachnickiego. Dyrektor zwrócił uwagę na wpływ ks. Blachnickiego i jego Ruchu Światło-Życie na dekomunizację Polski i Europy. – Ten pierwiastek wolności zawsze w nas był, ale niewątpliwie dużą rolę w walce o wolność odegrały Kościół i ruch oazowy ks. Blachnickiego – mówił.

Podczas gali po raz pierwszy wręczone zostały statuetki „Prawda-Krzyż-Wyzwolenie”. – „Prawda-Krzyż-Wyzwolenie” to wielki program odnowy moralnej nie tylko jednostki, wspólnot, ale i całego narodu. To zadanie dla każdego z nas – powiedział dr Wojciech Terlikowski. Zaznaczył jednocześnie, że „nie jest to program jakiejś konkretnej partii politycznej, systemu gospodarczego, ale dotyczy podstawowego prawa, jakim jest godność człowieka”.

Wśród laureatów byli: premier Beata Szydło, nagrodzona „za wprowadzenie w życie narodu katolickiej nauki społecznej Kościoła, zwłaszcza w zakresie wspierania rodzin”, Radio Maryja – za „wieloletnie wspieranie idei Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i propagowanie Ruchu Światło-Życie wraz z Domowym Kościołem”, Fundacja „Orszak Trzech Króli” – za „wypromowanie rodzinnej i wspólnotowej tradycji świętowania”, prof. Bogdan Chazan – za „niezłomną obronę życia nienarodzonych”, bp Adam Wodarczyk – za „zaangażowanie w proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego”, grupa „Odwaga” – za „pomoc duchową i terapeutyczną osobom o niechcianych skłonnościach seksualnych oraz ich rodzinom”, ks. Jarosław Gąsiorek – za „przeszczepienie idei ks. Blachnickiego na Ukrainę, Artur Kołaczek” – za „inicjatywy ewangelizacyjne (Samochodowa Randka Małżeńska, Nawigacja w rodzinie oraz Wirtualna Choinka)”, Dorota Seweryn – za „niestrudzone świadectwo o życiu i działalności ks. Blachnickiego”.

W imieniu premier Szydło statuetkę odebrał minister Kowalczyk. Odbierając statuetkę, prof. Chazan nie krył wzruszenia. – Przyjmuję ją w intencji młodych lekarzy, bo w Polsce lekarze, którzy chcą być wierni chrześcijańskim wartościom, są wyrzucani z pracy – mówił.

Wizję nowego Centrum Ruchu Światło-Życie, jako miejsca ewangelizacji i promocji ruchu, przedstawił ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie. Galę uświetnił występ zespołu New Life’M.

Wcześniej w Sejmie odbyło się sympozjum „Ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987) – wychowawca wolnych ludzi”, poświęcone inicjatorowi Ruchu Światło-Życie. Okazją do zaprezentowania nauczania ks. Blachnickiego jest przypadająca w tym roku 30. rocznica jego śmierci.

Organizatorami obchodów 30. rocznicy śmierci ks. Blachnickiego są Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Ruch Światło-Życie oraz Instytut im. ks. Franciszka Blachnickiego.

Agata Ślusarczyk

Artykuł pochodzi ze strony www.warszawa.gosc.pl