D. c. KRONIKI ROK 2022 Święta Boża Rodzicielka.....nasza świątynia w Jazgarzewie po renowacji ,Fotograf Mariusz Kujaszewski

Kim ja jestem ?

 

Hipokryta - jak go rozpoznać?

Autor

MARTA PAWLAK

Konsultacja merytorycznaLEK. BEATA WAŃCZYK-DRĘCZEWSKA

Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet.pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany. Taka dwustopniowa weryfikacja: dziennikarz medyczny i lekarz pozwala nam na dostarczanie treści najwyższej jakości oraz zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Nasze zaangażowanie w tym zakresie zostało docenione m.in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, które nadało 

Hipokryta to osoba, która ma bardzo elastyczny system zasad moralnych. Tak naprawdę mówi zawsze tylko to, czego ktoś od niej oczekuje. Zachowanie hipokryty jest podyktowane chęcią bycia lubianym i dobrze postrzeganym przez innych. Jakie są cechy hipokryty i jak go rozpoznać? Czy można walczyć z hipokryzją u innych i u samego siebie?

Hipokryta - jak go rozpoznać? | alphaspirit / Shutterstock

SPIS TREŚCI

Termin hipokryta ma głównie negatywne konotacje. Większość osób nie wie, jednak co dokładnie kryje się pod tą nazwą. Co sprawi, że usłyszymy w stosunku do siebie takie określenie? Jak przejawia się hipokryzja? Dowiedz się, kim jest hipokryta.

Kim jest hipokryta?

Termin hipokryta pochodzi od greckiego słowa „hypokrisis”, które oznacza „udawnie”. To właśnie udawanie jest istotą hipokryzji. U takiej osoby można bowiem zauważyć rozbieżność między zachowaniem a deklarowanymi zasadami moralnymi. Jednocześnie hipokryta często zmienia swoje zasady i dostosowuje swoje zachowanie do tego, czego oczekuje rozmówca. Prowadzi to do tego, że hipokryta będzie postrzegany jako osoba kochająca zarówno filmy, jak i książki. Wszystkie działania takiej osoby prowadzą do tego, aby była dobrze postrzegana przez innych.

Jakie są cechy hipokryty?

Hipokrytę cechuje:

  1. głoszenie określonych zasad moralnych i jednoczesne ich łamanie,
  2. poucza inne osoby w danej kwestii, a sama zachowuje się nieprawidłowo,
  3. nie widzi swojej winy,
  4. uważa, że jest mądrzejszy, lepszy i bardziej dojrzały niż inni,
  5. uwielbia plotki i chce wiedzieć co się dzieje u rodziny, przyjaciół i znajomych, zawsze komentuje życie innych.

Jakie korzyści czerpie hipokryta?

Bycie hipokrytą jest bardzo wygodne. Przez większość czasu mówi on innym to, co chcą usłyszeć, a sam realizuje swoje cele. Dzięki swojej postawie nie wchodzi w konflikty, konfrontacje, unika kłótni. Zazwyczaj jest lubiany, ponieważ inni postrzegają go jako wzór do naśladowania. Jako osoba o elastycznych poglądach osiąga sukcesy w pracy, ponieważ zawsze zgadza się szefostwem. Często można zauważyć takie osoby robiące karierę np. w polityce.

Hipokrytów można spotkać dosłownie wszędzie. Mieszkanie z taką osobą jest trudne i często prowadzi do spięć i kłótni. Brak szczerości w relacjach rodzinnych zatruwa atmosferę w domu. Dlatego warto zwracać takiej osobie uwagę.

Hipokryta będzie się zachowywał w ten sposób z kilku powodów:

  1. chęć osiągnięcia sukcesu, bycia lubianym,
  2. wygoda - mówimy tylko to, co przyniesie nam korzyści,
  3. próżność - sposób na sławę i bycie autorytetem,
  4. bycie krytycznym wobec innych - wg hipokryty ma on prawo do krytykowania innych.

Jak zdemaskować hipokrytę?

Zwalczanie hipokryzji nie jest proste. W wielu przypadkach jest to wręcz niemożliwe, ponieważ hipokryta będzie kłamał i kręcił, bojąc się zdemaskowania. Pierwszą trudnością jest zauważenie tych cech u danej osoby. Hipokryta na pierwszy rzut oka jest cudowną osobą. Zawsze dobrze doradzi, jest rozsądny, zdaje się dbać o interesy wszystkich dookoła. Pamiętajmy jednak, że hipokryta zawsze ma na sercu swoje interesy i dobre imię. Nawet jeśli zwrócimy mu uwagę, będzie się bronił, atakując nas. Warto jednak rozmawiać i zadbać o dobrą atmosferę czy to w domu, czy też w miejscu pracy.

A co jeśli zauważymy cechy hipokryty u siebie? Warto się wówczas zastanowić, dlaczego się tak zachowujemy. Czy może brak nam pewności siebie? Obawiamy się tego, jak nas odbierają inni? Jeśli chcemy to zmienić, koniecznie musimy pracować nad budowaniem pewności siebie i relacjami z innymi ludźmi. Zacznij od wypisania swoich mocnych i słabych stron. Rozwijaj zalety i pracuj nad wadami. Zadbaj o jakoś relacji z rodziną i przyjaciółmi. Otwórz się na innych, a szybko zauważysz, że hipokryzja cię nie dotyczy.

  • .

 

Galeria

wstecz