Zakończyły się uroczystości w Markowej (zdjęcia)

10 września 2023 - 08:03

Ponad 30 tysięcy wiernych zgromadziło się w Markowej na mszy św. beatyfikacyjnej rodziny Ulmów. W nabożeństwie uczestniczył m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele parlamentu, członkowie rządu, służb dyplomatycznych, duchowni z Polski oraz z zagranicy.

Liturgii przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Hierarcha podkreślał szczególną wymowę beatyfikacji: do chwały ołtarzy zostaje wyniesiona cała rodzina, połączona nie tyko więzami krwi, ale także wspólnym świadectwem danym Chrystusowi, aż do ofiary własnego życia.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że wydarzenie ma niezwykle ważny wymiar duchowy, związany z naszymi przekonaniami religijnymi, a także zobowiązaniami wynikającymi z wiary.

To też podkreślenie w sposób dobitny, instytucjonalny prawdy historycznej o czasach niemieckiej, hitlerowskiej okupacji polskich ziem w czasie II wojny światowej, ówczesnym zbrodniczym prawodawstwie na tej ziemi, które było podstawową przyczyną tej tragedii i straszliwej zbrodni, jaka została popełniania na polskiej rodzinie

– zaznaczył Andrzej Duda.

Liturgiczne wspomnienie rodziny będzie obchodzone 7 lipca, w dniu zawarcia sakramentu małżeństwa przez Józefa i Wiktorię. Ulmowie zostali zamordowani 24 marca 1944 r. przez Niemców za