Dziękujmy za znak beatyfikacji rodziny Ulmów

 2023-09-02 20:54

 rk / Bielsko-Biała (KAI)

Słudzy Boży Wiktoria i Józef Ulmowie z siedmiorgiem dzieci zostali zamordowani przez Niemców wraz z ukrywanymi przez nich żydowskimi rodzinami

Na ogromne przemiany w podejściu do świętości małżeństwa i rodziny wyrażone w dwóch bardzo znamiennych beatyfikacjach zwrócił uwagę bp Roman Pindel, który 2 września br. w kurialnej kaplicy w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. inaugurującej po raz 30. kolejny rok nauczania Diecezjalnego Studium Teologii Rodziny. Liturgię celebrował z biskupem duszpasterz rodzin bielsko-żywieckich ks. Tomasz Gorczyński. Modlono się m.in. za jednego z inicjatorów STR, zmarłego niedawno ks. prał. Franciszka Płonkę.

W homilii biskup przywołał beatyfikację Luigi i Marii Beltrame Quattrocchi – pierwszej w historii pary małżeńskiej wspólnie wyniesionej na ołtarze, a także przypomniał, że za tydzień Kościół beatyfikuje 9-osobowę rodzinę Ulmów, która poniosła męczeńską śmierć za to, że chcieli ratować życie rodziny żydowskiej.

„Myślę, że można dziś mówić o prawdziwej rewolucji w podejściu do świętości małżeństwa i rodziny” – zauważył biskup i przypomniał szczegóły beatyfikacji w 2001 roku włoskiego małżeństwa. Ich wychowanie dzieci zaowocowało powołaniami kapłańskimi i zakonnymi.

Zapowiedział, że 10 września w Markowej będzie ogłoszona błogosławioną cała rodzina z dziećmi, także z dzieckiem, które się nie narodziło.

„Po raz pierwszy w dziejach Kościoła ogłoszeni będą jako błogosławieni dorośli rodzice Józef i Wiktoria wraz z dziećmi. Najstarsze miało 8 lat, najmłodsze było roczne. Było jeszcze to, które matka nosiła w swoim łonie” – zaznaczył duchowny i wskazał, że Ulmowie karmili się w życiu ewangeliczną miłością bliźniego.

„Zabójcy rodziny Ulmów kierowali się nienawiścią do tej wiary, w której też dzieci były ochrzczone, gdzie były wychowywane od małego. Wreszcie kierowali się także nienawiścią wobec tej miłości, która panowała w domu Ulmów – rodziców wobec siebie, rodziców wobec dzieci” – wyjaśnił.

Zachęcił, by dziękować za znak tej beatyfikacji. „Zawsze beatyfikacja jest pewną promocją jakiegoś rodzaju świętości, jest podkreśleniem czasami bardzo nowatorskiego podejścia. Tak jest w tym przypadku. Ta męczeńska śmierć Ulmów ukazuje, jak bardzo może być daleko posunięta udoskonalona miłość w rodzinie, miłość małżeńska i że jak ta panująca miłość może prowadzić aż do gotowości narażenia i oddania własnego życia dla ocalenia życia kogoś innego, obcego” – powiedział, przypominając znaczenie ewangelicznej przypowieści o Samarytaninie.

Dyplomy ukończenia studium i misje kanoniczne dla tych, którzy będą posługiwać w poradnictwie rodzinnym w imieniu biskupa otrzymało w tym roku 16 osób. Słuchacze pierwszego roku studium to 20 osób, a na drugim roku rozpoczyna zajęcia 22 osoby.

rodzina Ulmów

WYBRANE DLA CIEBIE

Abp Szal: Beatyfikacja Rodziny Ulmów to znak czasu dla naszego pokolenia

 2023-08-07 11:22

 Rozmawiał Tomasz Królak / Przemyśl (KAI)

 Episkopat News

Jeżeli chcemy ratować cywilizację zachodnioeuropejską i naszą ojczyznę przed schyłkiem moralnym, to trzeba zadbać o rodzinę – mówi KAI abp Adam Szal. Metropolita przemyski ma nadzieję, że beatyfikacja rodziny Ulmów, która odbędzie się 10 września w Markowej, przyczyni się do dowartościowania sakramentu małżeństwa we współczesnym świecie.

Więcej ...