Czy duszpasterstwo pomaga przeżywać pragnienie Boga?

08 czerwca 2019 | 00:00 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Fot. Aziz Acharki / Unsplash

Młodzież nie patrzy dalekosiężnie, ale to nie oznacza, że młode pokolenie nie nosi w sobie pragnienia Boga. Być może nasze duszpasterstwo nie umie pomóc im go przeżywać albo nie potrafi o nim mówić tak, aby w ludziach młodych ujawniło się skryte pragnienie Boga – mówi ks. prof. Krzysztof Pawlina, komentując dla KAI najnowsze wyniki badań religijności polskiej młodzieży, opracowane przez CBOS.

REKLAMA

Polska młodzież jest coraz mniej religijna. Jako głęboko wierzący i wierzący łącznie określiło się w 2018 r. 63% uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, podczas gdy w 2008 r. było ich 81%. Coraz mniej młodych chodzi też na religię – w 2018 r. zadeklarowało to 70%, a jeszcze w 2010 – 93% – wynika z badania CBOS zrealizowanego w ramach projektu „Młodzież”.

Najnowsze badanie zostało przeprowadzone jesienią ub. roku na ogólnopolskiej losowej próbie 80 dziennych szkół ponadgimnazjalnych różnego typu (liceów, techników i zasadniczych szkół zawodowych). Szkoły, a w nich klasy, były losowane do badania. Próba objęła 1609 uczniów ostatnich klas tychże szkół.

Poniżej publikujemy komentarz ks. prof. Krzysztofa Pawliny:

Mnie wyniki tych badań nie szokują. Przecież to jest inne pokolenie, to jest nowy posiew. Jak można porównywać pokolenie Y lub generację Z do pokolenia X lub wcześniejszych? Pokolenia zawsze się różnią, jednak nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z tak szybką zmianą sposobu myślenia i gwałtownym rozwojem technologii.

To pokolenie również inaczej przeżywa swoją wiarę. Wiara nie jawi się im jako coś potrzebnego do życia. To nie jest rzecz praktyczna, potrzebna na dziś. Młodzież nie patrzy dalekosiężnie, nie widzi daleko. Ale to nie oznacza, że młode pokolenie nie nosi w sobie pragnienia Boga. Być może nasze duszpasterstwo nie umie pomóc im go przeżywać albo nie potrafi o nim mówić tak, aby w ludziach młodych ujawniło się skryte pragnienie Boga.

Te badania są tylko znakiem. Nie mówią o tym, co jest w człowieku. A człowiek, zwłaszcza młody, jest dla siebie tajemnicą. Często sam siebie nie rozumie. Wyniki CBOS nie powinny straszyć, ale zmuszać do refleksji. Kościół ‘semper reformanda’ – również w stosunku do młodzieży.

***

Ks. Krzysztof Pawlina (ur. 1959 r.) jest profesorem teologii pastoralnej, autorem wielu publikacji o młodzieży i dla młodzieży. W latach 1997-2010 był rektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Funkcję rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, Sekcji św. Jana Chrzciciela, pełni od 1 września 2010 r. Interesuje się problemami współczesnego duszpasterstwa i eklezjologii. Znane są jego książki o nowej ewangelizacji i duszpasterstwie w zmieniającej się sytuacji w Polsce.

W nowym roku akademickim na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie otwiera Szkołę Duszpasterzy Młodzieży