Ogłoszenia parafialne 2021 r Parafia św. Rocha -/ https://beatyfikacja33.pl/

lICZBA UZCESTNICZACYCH WE MSZY SW  DN 26.09.2021 GODZ 7.30

 

SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 26 września 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiaj w całym Kościele przeżywamy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W historii naszego kraju są wydarzenia, które sprawiły, że wielu rodaków znalazło ojczyznę poza jego granicami. PAPIEŻ Franciszek napisał na dzień dzisiejszy:. „Zwracam się do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie, prosząc, aby dobrze wykorzystali dary, które nam powierzył Pan, w celu ocalenia Jego stworzenia i uczynienia go jeszcze piękniejszym.. Z OREDZIE P. FRANCISZ na dzień uchodźca i migranta”…Wierni katolicy są wezwani do zaangażowania się, każdy rozpoczynając od wspólnoty, w której żyje, na rzecz tego, aby Kościół stawał się coraz bardziej miłosierny , kontynuując misję powierzoną przez Jezusa Chrystusa apostołom:…Jesteśmy wezwani …, jako jedna ludzkość, jako towarzysze tej samej drogi, jako synowie i córki tej samej ziemi, która jest naszym wspólnym domem, wszyscy jesteśmy siostrami i braćmi (por. Encyklika Fratelli tutti, 8)

2. W środę święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Bóg posyła swoich aniołów, by troszczyli się o nas, strzegli nas i chronili w ważnych momentach życia. Oni są przejawem miłości i codziennej obecności Boga w naszym życiu. Warto polecać się ich opiece nie tylko w latach dziecięcych, ale i w dorosłym życiu.

3. W piątek rozpoczniemy październik, miesiąc w szczególny sposób poświęcony Matce Bożej Różańcowej. Różaniec będziemy odmawiać codziennie dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz 17.30 a dorosłych i młodzież do bierzmowania zapraszamy na różaniec przez cały tydzień po Mszy św o godz 18.00

4. W pierwszy piątek miesiąca kapłani przyjdą do chorych przed południem o godz 9.00 . O godz 17.00 spowiedź i Msza Święta dla dzieci o godz 18.00 Przypominamy, że w każdy pierwszy piątek w naszym kościele jest nocna adoracja Najświętszego Sakramentu, która rozpoczyna się Mszą św o godz 18.00 o godz 21.00 zapraszamy na Apel Jasnogórski i wspólny wieczór uwielbienia. W Piątek zapraszamy mężczyzn z Kółka Różańcowego na Różaniec zaraz po pierwszej adoracji około godz 19.00 Adoracje organizujemy aby modlić się o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne.

5. W sobotę będziemy wspominali Świętych Aniołów Stróżów. Bóg każdemu z nas daje Anioła, by go strzegł i wspomagał na drogach życia.

6. W pierwszą sobotę miesiąca o godz.8.00 Msza Święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi, po Mszy sw Różaniec –zapraszamy wszystkie osoby z Kółek Różańcowych

7. Wspólnota AA (Anonimowych Alkoholików), działająca w naszej parafii, zaprasza na mityngi w każdą niedzielę w godz.19.00 na stara plebanie Są to spotkania otwarte dla osób dotkniętych problemem alkoholowym. Główny cel tej grupy to „trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu”.

 8. Jeżeli chodzi o udzielanie komunii św przez nadzwyczajnych szafarzy to przypominamy wszystkim, że szafarz może udzielać komunii sw nawet wtedy gdy są kapłani przy ołtarzu a szczególnie kiedy kapłan jest chory i ma trudności z chodzeniem.

9. Dzieci komunijne z klas trzecich dzisiaj po Mszy sw o godz 11.45 otrzymają małe książeczki na cały rok ze słowami księdza poety Jana Twardowskiego. Do tych książeczek dzieci będą wklejać obrazki. Pierwszą pamiątkę I Komunii sw Różaniec dzieci otrzymają już  3 października za tydzień na Mszy sw o godz 11.45

10.Dzisiaj CARITAS prosi nas o pomoc w organizowaniu pracy charytatywnej w parafii szczególnie wobec dzieci i osób starszych. Błogosławieni. miłosierni......

11/ Dzisiaj zapraszamy na pierwsze spotkanie młodzież z klas pierwszych średnich i klas ósmych .W tym roku spotykamy się          4 razy w miesiącu / dwa razy w drugą i czwartą niedziele na plebanii i dwa razy w kościele. W ciagu roku nie będziemy przyjmować kandydatów do bierzmowania.

12. Dzisiaj /26.09/o godz 19.15 jest ważne spotkanie dla wszystkich którzy już b. wiele uczynili dla naszej parafii i są w małych grupach parafialnych . Zaczniemy od agapy aby zrozumieć , że tworzymy ważną grupę w rodzinie parafialnej. Mamy zrozumieć że każdy z nas jest ważny i nikt nie może nas zastąpić Zapraszamy . Przynieśmy coś słodkiego. 15.Dziękujemy za kwiaty przy ołtarzu rodzinom z Łbisk za tydzień kościół ubiorą rodziny z Jazgarzewa z ul Szkolnej. A za dwa tygodnie p . młodzi a trzy tygodnie też p. młodzi .

13. W tym tygodniu patronują nam: – w poniedziałek 27 września – św. Wincenty a Paulo jest on czczony szczególnie przez nasze siostry Szarytki z Łbisk (1581-1660), prezbiter, patron dzieł miłosierdzia; przez ubogich nazywany był często tatusiem. – we wtorek 28 września – św. Wacław (ok. 907-929 lub 935), męczennik, król i patron Czech, zginął za wiarę z rąk brata; – w środę 29 września – święci archaniołowie Michał, Gabriel i Rafał, szczególni posłańcy od Boga; – w czwartek 30 września – św. Hieronim (ok. 347-420), prezbiter i doktor Kościoła, tłumacz Pisma Świętego na język łaciński; – w piątek 1 października – św. Teresa od Dzieciątka Jezus (1873-1897), dziewica i doktor Kościoła, karmelitanka, patronka misji katolickich; – w sobotę 2 października – Święci Aniołowie Stróżowie, opiekunowie niebiańscy  dani nam przez Boga.

14. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

15. W ostatnim czasie od maja 2021 r z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli, śp Tadeusz Kyrc , śp. Genowefa Winowłodzka, śp Jan Janiszewski , śp. Jadwiga Wójcik , śp Andrzej Kupczyk , śp Helena Mirkowska , śp Jan Wójtowicz , śp Zofia Orzełowska, sp Stanisława Kołożyn, śp Paweł Kalbarczyk, śp Tadeusz Sikora, śp Wiesław Świetlik , śp Lech Szczepaniak, śp Stanisława Pyłka, śp Fryderyk Grotek. Pamiętajmy o nich w modlitwach oraz o ich najbliższych i wspierajmy się nawzajem słowami wiary i miłości. Pogrzeb śp pani Jadwigi Wójcik z Bogatek będzie we wtorek o godz 14.00

16.Dzisiaj prosimy o powolne wychodzenie z kościoła ponieważ  w każdej parafii  jest  badania niedzielnych praktyk religijnych  (dominicantes i communicantes).

 

ZACHĘCAMY DO CZYTANIA PRASY KATOLICKIEJ I KSIĄŻĘK  KTÓRE  MOGĄ ROZWIĄZYWAĆ NASZE PROBLEMY !

 

DWUDZIESTA PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 19 września 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1.Jezus nie przeminął wraz ze swoją epoką. Zmartwychwstały żyje również w naszych czasach. Jego zbawczą moc otrzymujemy w sakramentach, w słowie Bożym, w liturgii. Możemy uczyć się odkrywać to na co dzień. Czasami potrzebujemy trochę czasu i musimy włożyć pewien wysiłek, żeby usłyszeć i poznać Chrystusa. Trzeba czasu i wysiłku, by z osoby towarzyszącej, obserwującej Go stać się Jego uczniem. Dziś Dzień Środków Społecznego Przekazu. Módlmy się za tych, którzy są odpowiedzialni za przekaz prawdy i faktów. Warto po stawić sobie pytanie dzisiaj - Kiedy słuchaliśmy OSTATNIO radia katolickiego albo kiedy oglądaliśmy Telewizję TRWAM ? Dzisiaj media szczególnie internet odbiera nam wolność myślenia i działania . Nasze dzieci i młodzież szczególnie jest narażona na negatywne działanie mediów. Na stoliku przy drzwiach wyjściowych jest jeszcze mała książeczka która informuje nas jak pomóc dzieciom które są uzależnione od smartfonów i innych urządzeń elektronicznych.

2.W naszej parafii przeżywamy dzisiaj DOŻYNKI i dziękujemy Bogu za naszych rolników , ogrodników i wszystkich ciężko pracujących na roli aby byli szanowani przez wszystkich Polaków. Dziękujemy rodzinom z poszczególne wiosek za dary ołtarza : wieńce dożynkowe , owoce i warzywa . Bóg zapłać..  Na Mszy św o godz 11.45 modlimy się za Ks Stanisława naszego nowego ks wikarego w dniu jego imienin aby Bóg darzył go swoim błogosławieństwem i dobrym zdrowiem a Matka Boża miała Go w swojej opiece.

3. Dziś po Mszy Świętej o 9.15 SPOTKANIE rodziców młodzieży przed bierzmowaniem a po Mszy sw o godz 11.45 rodziców dzieci przed I Komunią św. Przygotowanie do godnego przyjęcia sakramentów św jest nie tylko w kościele ale też w domu rodzinnym , dzisiaj w dobie kryzysu wiary jako rodzice i kapłani musimy ze sobą współpracować.                                                                                             4. Dzisiaj na sumię o godz 11.45 poświecimy też tornistry i przybory szkolne naszych dzieci.

5. Za tydzień 26.09 w niedziele po Mszy św Caritas prosi nas o pomoc w zbiórce do puszek dla naszych ubogich i niepełnosprawnych

6. Dzisiaj pierwsza nauka  dla narzeczonych o godz 16.30 na sali konferencyjnej na nowej plebanii.Tak będzie przez  9 niedziel o godz 16.30

7. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

8. Dziękujemy rodzinom z Pęcher za dekoracje naszej świątyni kwiatami za tydzień kościół ubiorą rodziny z Łbisk a za dwa tygodnie rodziny z Jazgarzewa z ul Szkolnej

9. Dzisiaj po Mszy sw o godz 18 w naszej świątyni  zapraszamy na XIII Międzynarodowy Festiwal  Muzyka Classica . Wystąpią  artyśici p. Iwona Bagniewska-sopran, p. Tomasz Marczak-trąbka, flugelhorn i p. Andrzej Sochocki-organy. Zapraszamy dzisiaj po Mszy św o godz 18.00

9. Za tydzien w niedziele 26 września o godz 19.15 zapraszamy na spotkanie odpowiedzialnych z każdej małej grupy po dwie osoby- najlepiej małżeństwa aby podzielić się  jak można ewangelizować naszą parafie i budować jedność naszej wspólnoty. Mamy święty obowiązek aby pomagać sobie nawzajem wkorzystując nasz charyzmat.Temat spotkania : Instrukcja -Nawrócenie duszpasterstwa.

"Duszpasterskie nawrócenie parafii – watykańska instrukcja

Nie tyle „sterylna próba przetrwania” co „duchowy dynamizm”. Nowa instrukcja Kongregacji ds. Duchowieństwa podpowiada kierunki reformy parafii.

Ofiary za sakramenty, zadania proboszczów, wikariuszy i świeckich czy znaczenie rad parafialnych, ale przede wszystkim akcent na duszpasterskie nawrócenie i obudzenie ducha misyjnego w parafiach – to tematy poruszone w ogłoszonej dziś instrukcji „Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła”.

Dokument rozpoczyna się od przypomnienia pojęcia „nawrócenia duszpasterskiego”, który jest jednym z terminów używanych w kontekście nowej ewangelizacji. Przypomniane zostały słowa papieża Franciszka z adhortacji apostolskiej Evangelii Gaudium: „Jeśli coś ma wywoływać święte oburzenie, niepokoić i przyprawiać o wyrzuty sumienia, to niech będzie to fakt, że tylu naszych braci żyje pozbawionych siły, światła i pociechy z przyjaźni z Jezusem Chrystusem, bez przygarniającej ich wspólnoty wiary, bez perspektywy sensu i życia.” (EG 49). Biskupi stwierdzają, że jest rzeczą „nie do pomyślenia”, aby osłabła lub zginęła gorliwość w głoszeniu ewangelii i – za papieżem Franciszkiem – zachęcają, aby „aby zwyczaje, style, rozkład zajęć, język i wszystkie struktury kościelne stały się odpowiednią drogą bardziej dla ewangelizowania współczesnego świata, niż do zachowania stanu rzeczy” (EG 27).

Aby ten cel mógł zostać zrealizowany, Kongregacja ds. Duchowieństwa wysuwa wiele bardzo praktycznych wskazówek do pracy duszpasterskiej.

Dokument przypomina znaczącą rolę parafii w życiu chrześcijan, ale zauważa, że ze względu na zmieniające się potrzeby wiernych parafia „jest wezwana do szukania innych sposobów bliskości niż zwykłe działania. Zadanie to nie stanowi jakiegoś ciężaru do niesienia, ale jest wyzwaniem, które należy przyjąć z entuzjazmem”.

Jak powinna wyglądać parafia?

Autorzy dokumentu przypominają, że chociaż cechą charakterystyczną parafii jest jej konkretne umiejscowienie, to „opieka duszpasterska, sprawowana wyłącznie w granicach terytorialnych parafii, wydaje się być przestarzała, gdyż parafianie często nie rozumieją już takiej formy, która wydaje się bardziej naznaczona nostalgią za przeszłością, niż inspirowana odwagą na przyszłość”.

„Ponadto samo powtarzanie czynności duszpasterskich niemających wpływu na życie konkretnych ludzi staje się sterylną próbą przetrwania, często przyjmowaną z ogólną obojętnością. Jeśli parafia nie żyje duchowym dynamizmem właściwym ewangelizacji, naraża się na ryzyko bycia strukturą skupiającą się na sobie i sklerotyczną, która proponuje doświadczenia pozbawione już ewangelicznego i misyjnego smaku, być może przeznaczone tylko dla małych grup” – piszą biskupi.

Parafia, zdaniem autorów, ma za zadanie uczyć czytać i rozważać Słowo Boże, a zasadniczym momentem w tworzeniu wspólnoty parafialnej musi pozostać sprawowanie Eucharystii.Jednocześnie dokument podkreśla rolę relacji międzyludzkich pomiędzy członkami wspólnoty parafialnej: „Wspólnota parafialna jest wezwana do rozwijania prawdziwej „sztuki bliskości”. Jeśli zapuści ona głębokie korzenie, parafia naprawdę stanie się miejscem, w którym zostaje przezwyciężona samotność, obecna w życiu wielu ludzi, a także „sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą, oraz centrum stałego misyjnego posyłania”.

Zachęcając do reformy struktur, kongregacja ds. duchowieństwa nawołuje, aby procesie odnowy i przekształceń „unikać ryzyka nadmiernej i biurokratycznej organizacji wydarzeń oraz świadczenia posług, które nie wyrażają dynamiki ewangelizacji, ale kryterium samozachowawcze”.

Dokument omawia zasady funkcjonowania parafii, dekanatów i ewentualnych „okręgów duszpasterskich”, a także zadania proboszczów, wikariuszów, diakonów i osób konsekrowanych. Przypomina, że wspólnota parafialna składa się zwłaszcza z wiernych świeckich, których rolą jest współdziałanie z kapłanami w misji ewangelizacyjnej. Dokument zobowiązuje proboszczów do utworzenia w każdej parafii rady ekonomicznej, liczącej minimum trzy osoby świeckie, które są ekspertami w kwestiach ekonomicznych i prawnych. Zachęca również do tworzenia parafialnych rad duszpasterskich, która ma być głosem doradczym dla proboszczów.

Papież przypomina o dynamice “wyjścia”

Podczas prezentacji dokumentu ks. Andrea Ripa,podsekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa, podkreślił, że celem instrukcji jest zaproponowanie niektórych sposobów pomagających w dynamice „wyjścia”, która, zgodnie z życzeniem papieża, winna charakteryzować wszystkie parafie. Konieczne jest więc nawrócenie duszpasterskie, w którym będą brać udział wszyscy ochrzczeni, bo każdy z nich winien brać udział w ewangelizacyjnej misji Kościoła. Aby więc odpowiedzieć na znaczące zmiany społeczne i kulturowe, jakie zachodzą w świecie, konieczne jest przejście od duszpasterstwa zachowawczego, zamkniętego, do duszpasterstwa misyjnego, wychodzącego. Każda parafia więc winna stawać się miejscem, które sprzyja byciu razem, pomaga w kształtowaniu relacji międzyludzkich przezwyciężających wszechobecny indywidualizm i samotność.  " ah, VaticanNews, KAI/Stacja7

10. W tym tygodniu patronują nam: – w poniedziałek 20 września – święci męczennicy Andrzej Kim Taegon (1821-1846), prezbiter, Paweł Chong Hasang (1795-1839) i Towarzysze, pierwsi męczennicy koreańscy;

– we wtorek 21 września – św. Mateusz (†ok. 60), apostoł i ewangelista;

– w czwartek 23 września – św. Pio z Pietrelciny (1887-1968), prezbiter, stygmatyk, mistyk, czciciel Eucharystii i Matki Bożej.

MODLITWA oddania

“Maryjo, która cała jesteś czułością Boga dla mnie,

Matko Jezusa, Matko Kościoła i moja Matko, Królowo Polski i świata,

Ja…...........................................

uznając swoją słabość i grzeszność

odnawiam i potwierdzam przymierze Chrztu świętego.

Wyrzekam się na zawsze grzechu, szatana i wszystkich jego dzieł.

W Twojej obecności Maryjo - wyznaję dziś wiarę

w Jezusa Chrystusa - mojego jedynego Pana i Zbawiciela

Uznając testament z Krzyża: “Oto Matka twoja”,

przyjmuję dziś Ciebie Maryjo za moją Matkę i Królową.

Maryjo! W zjednoczeniu z Sercem Jezusa i mocą Jego Miłości -

poświęcam się całkowicie Twojemu Niepokalanemu Sercu:

oddaję Ci całkowicie ciało i duszę swoją, moje serce i moją wolę,

moją pamięć i mój rozum, wszystkie myśli i pragnienia,

całe moje życie i moją działalność,

całą moją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość,

mój czas i moje decyzje oraz wszystkie moje dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku, co do mnie należy,

dla wypełnienia woli Ojca, dla spełnienia pragnień Jezusa, dla radości i chwały Ducha Świętego oraz z miłości ku Tobie i dla ratowania dusz braci i sióstr naszych. Amen.

Chcę odtąd wszystko czynić z Tobą, przez Ciebie i dla Ciebie.

Wiem, że własnymi siłami niczego nie dokonam. Ty zaś wszystko możesz, co jest wolą Twojego Syna i zawsze zwyciężasz.

Spraw więc Wspomożycielko wiernych, by moje serce, moja rodzina, parafia, Ojczyzna i cały świat - stały się rzeczywistym Królestwem Twojego Syna i Twoim.

Maryjo, moja Matko i Królowo - chcę, abyś mogła żyć, działać i kochać we mnie i przeze mnie. Amen.”

Przygotuj świecę. (zapalona świeca symbolizuje odnowienie przyrzeczeń Chrztu Świętego.

Jeśli akt oddania przeżywasz w domu - przygotuj miejsce, w którym ustawisz Krzyż oraz wizerunek Matki Bożej - przed którymi odmówisz akt oddania.

Ubierz się odświętnie - aby podkreślić uroczysty charakter wydarzenia, jakim jest akt oddania.

DWUDZIESTA CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 12 września 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 1. Dzisiaj przeżywamy podniosłą uroczystość beatyfikacji Matki Róży Czackiej i Ks Kard Stefana Wyszyńskiego w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Wilanowie. Uroczystość rozpocznie się o godz 12.00. Bardzo prosimy o zainteresowanie się uroczystością i uczestniczenie w niej przez media. Dlatego zapraszamy na Msze sw w naszej świątyni o godz 7.30 , 9.15 i o godz 18.00 Uroczystość beatyfikacyjna nie zwalnia nas z udziału we Mszy sw w swoim kościele.                                                                                                                                           

2. Jutro 13.09 o godz 8.00 Msza św dziękczynna za beatyfikacje Ks Kard Stefan Wyszyńskiego, jest to intencja dyrekcji, nauczycieli , wychowawców i dzieci szkoły w Jazgarzewie która obrała Kard Wyszyńskiego za swojego patrona . Zapraszamy rodziców i wszystkich parafian i nasze Siostry zakonne na Msze św dziękczynną za tak wielkiego Polaka Prymasa Tysiąclecia teraz błogosławionego- jednego z największych Polaków                                                                                                                                                                               3.Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce Tydzień Wychowania i kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Chodzi o wielkie dzieło kształtowania przyszłych pokoleń, ich świata wartości, postaw życiowych, które będą je wyróżniały w codzienności.                                                                                                                                                                                                        4. We wtorek 14 września święto Podwyższenia Krzyża świętego. Krzyż to znak zbawienia – znak mojej wiary. Czy za każdym razem, gdy go czynię, robię to z pełną świadomością? Wobec profanacji krzyża w wielu miejscach świata powinienem się zastanowić nad tym, jakie miejsce w moim życiu zajmuje Chrystusowy krzyż – znak zbawienia i zwycięstwa. Czy w moim domu, miejscu pracy jest dla niego godne miejsce?                                                                                                                                                                                          5. 17 września będziemy obchodzili rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 r. Pamiętajmy o tej tragicznej karcie historii i módlmy się za wszystkich poległych na Wschodzie w obronie ojczyzny.                                                                                                                                                                                                             6. W sobotę 18 września święto patrona dzieci i młodzieży – św. Stanisława Kostki. O godz. 18.00 Msza Święta dla dzieci i młodzieży WTYM DNIU 18 września Ks Stanisław nowy ks wikariusz obchodzi swoje imieniny. Szczególnie będziemy się modlić w jego intencji w niedziele 19 września na sumie o godz 11.45 w czasie dożynek. 

7.W przyszłą trzecią niedzielę miesiąca 19.09 po Mszy Świętej o godz 9.15 zapraszamy rodziców młodzieży z klas VIII i I średnich a rodziców dzieci komunijnych zapraszamy 19.09. po Mszy sw o godz 11.45. Chodzi o zgłoszenie i potwierdzenie dziecka na przygotowanie do godnego przyjęcia sakramentów. Spotkanie całej grupy przed bierzmowaniem będzie 26.09 po Mszy sw o godz 9.15 W tym roku spotkania będą dwa razy w miesiącu w niedzielę po Mszy św o godz 9.15           

 7 a/ Przypominamy o spisie powszechnym  ludności i mieszkań   , spis jest obowiązkowy w całej polsce. Spis kończy się 30 września, zostało niewiele czasu.   Więcej informacji na tablicy    ogłoszeń.                                                        

8.19 września na sumię zapraszamy na dożynki o godz 11.45. Prosimy o przygotowanie skromnych wieńców , symbolicznych darów z warzywami i owocami . Chcemy podziękować Bogu za naszych rolników za ich pracę , trud i poświęcenie.                                              9.Niedziela 19.09.2021 ZAPRASZAMY na koncert muzyki klasycznej w naszej świątyni o godz 19.00                                                 10.Dziękujemy p. młodym za dekoracje naszej świątyni kwiatami za tydzień kościół ubiorą rodziny z Pęcher   a za dwa tygodnie rodziny z Ĺbisk.                                        

11. Nauki przedmałżeńskie w naszej parafii rozpoczną się za tydzień 19.09 w niedzielę o godz 16.30 na sali konferencyjnej na nowej plebanii.                                                                                                                                                                                                             12. Zapowiedzi przedmałżeńskie: A/ Rafał Drzewiecki kawaler z Zalesia Górnego par św Huberta i Klaudia Jowita Arak panna z Kamionki par Sw Rodziny-zapowiedź druga B/ Łukasz Saganowski kawaler z Wilgi par Wniebowzięcia NMP i Magdalena Mardas panna z Jazgarzewa par sw Rocha zapowiedźdruga                                                                                                                                           13. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.                                                                                                                                                                                    14. W tym tygodniu patronują nam: w poniedziałek 13 września – św. Jan Chryzostom (ok. 349-407), biskup i doktor Kościoła; w środę 15 września – Najświętsza Maryja Panna Bolesna; w czwartek 16 września – święci męczennicy Korneliusz (†253), papież, i Cyprian (†258), biskup, gorliwi duszpasterze i obrońcy wiary; w sobotę 18 września – św. Stanisław Kostka (1550-1568), zakonnik, patron Polski, dzieci i młodzieży. CZYTAJMY PRASE KATOLICKA która jest przygotowana szczególnie nas.

 

DWUDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 5 września 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKI                                          1.Ostatni etap przyspieszenia przed metą”. Beatyfikacja już za kilka dni .Dobiegają końca przygotowania do uroczystości beatyfikacyjnych. Kard. Kazimierz Nycz, opisując je podczas konferencji prasowej 30 sierpnia użył sportowego sformułowania: “weszliśmy w ostatni etap przyspieszenia przed metą, która nastąpi w niedzielę 12 września” – Dzieli nas od tego dnia niewiele czasu. Dopina się wtedy tylko szczegóły i działa w sferze informacyjnej, aby umożliwić ludziom jak najliczniejszy udział w uroczystości – dodał W tym czasie rekolekcji w Polsce rozważamy słowa czcigodnego sługi Bożego Kard Wyszyńskiego „Nie możemy się więc bać słowa „niewola” i nie możemy z niego ustąpić, bo chce my wyrwać człowieka współczesnego z rzeczywistej, wielostronnej, niechcianej niewoli współczesnej i wyzwolić go upragnioną, prawdziwą wolnością synów Bożych. Dlatego chcemy się dobrowolnie oddać w macierzyńską niewolę Maryi. Pragniemy to uczynić za Kościół Chrystusowy na ziemi, za jego wolność i rozkwit. Dlatego oddamy się w macierzyńską niewolę Matki Kościoła za wolność Chrystusowego Kościoła. Dla nas w Polsce szczególnie doniosłym zadaniem i celem, jest złożyć Kościół w macierzyńskie dłonie Matki Najświętszej, by nie czuł się samotny, sierocy i opuszczony. Tak uczynił sam Chrystus na Kalwarii. Dlatego pragniemy oddać Kościół w Polsce w słodką niewolę Matki Chrystusowej, Matki Kościoła i Matki naszej. Drodzy moi! Nie lękajmy się słowa „niewola”. Zwłaszcza, że jest to niewola u Matki najlepszej, wyzwalającej nas na pełną wolność dzieci Bożych! „ powiedział Ks Kard Wyszyński.

 

2. W środę 8 września święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Duchowość naszego narodu jest przeniknięta duchowością maryjną, która zawsze ukierunkowuje nas na Boga. W naszej tradycji to święto jest nazywane świętem Matki Bożej Siewnej, bo tego właśnie dnia prosimy o błogosławieństwo Boże dla przyszłych plonów, żeby nasza ziemia przyniosła chleb. Msza sw o godz 7.00 i 18.00 Różaniec i wypominki za zmarłych w środę o godz 17.15 5. Dożynki w naszej parafii będą 19 września na sumię o godz 11.45 Chcemy podziękować Bogu za jego dary i ciężka pracę naszych rolników. Prosimy aby przedstawiciele wszystkich wiosek wzięli udział w tej Mszy św i przynieśli wieńce dożynkowe i symboliczne dary ołtarza jeszcze bez chleba ponieważ chcemy nadal zachować bezpieczeństwo i pewną odległość między sobą                                   .

3. Przypominamy, że dzisiaj przed każdą Mszą św poznajemy naukę Sług Bożych Kard Wyszyńskiego i s. Elżbiety Roży Czackiej

4. Przeżywamy obecnie b ważną nowennę przed uroczystością beatyfikacji Sług Bożych s. Elżbiety Róży Czackiej i Kard Wyszyńskiego ./ dzisiaj nowenna po Mszy św o godz 18.00 a w tygodniu nowenna rano po Mszy ś wo godz 7.00 i wieczorem po Mszy sw o godz 18.00 .  12 września już za tydzień w niedziele w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Wilanowie odbędzie się piękna uroczystość beatyfikacji . Zachęcamy aby w tym dniu wcześniej przyjść do swojej świątyni na Msze sw a o godz 12.00 włączyć się przez media w podniosłą uroczystość beatyfikacji. Jest to ważne przesłanie dla nas Polaków abyśmy wiedzieli jak ważną misje w tym świecie spełniał i nadal spełnia Kościół w Polsce.                                             5. Wychowanie religijne jest naszym wspólnym obowiązkiem. Oczywiście pierwszymi wychowawcami są zawsze rodzice. Chodzi o rozwój intelektualny dzieci i ich rozwój duchowy ku świętości. Otwieramy ich serca na Boga i świat, który nas otacza. Chcemy wypraszać dla nich łaski, których potrzebują. Dlatego w każdą niedzielę września na Mszy Świętej pragniemy otoczyć szczególną modlitwą dzieci, które w tym roku rozpoczęły naukę w szkole, i je pobłogosławić. Zapraszamy dzieci, młodzież i ich rodziców. 19 września po Mszy Świętej o godz 9.15 spotkanie rodziców młodzieży przed bierzmowaniem i rodziców dzieci komunijnych po Mszy sw o godz 11.45 19 września na sumę o 11.45 zapraszamy też dzieci z tornistrami przyborami szkolnymi.

6. MŁODZIEZ PRZED BIERZMOWANIEM Z KLAS VIII  I PIERWSZYCH SREDNICH ZAPRASZAMY 26 WRZEŚNIA po Mszy sw o gozd 9.15                                                                                                                                                                                                                             7. Dzisiaj taca zostanie przeznaczona na dalsze inwestycje związane z naszą świątynią . Dzięki waszemu wsparciu i pomocy osobistej nasza świątynia i jej otoczenie coraz bardziej zachwycają. Niech Bóg wynagrodzi wam, drodzy, waszą hojność i otwartość oraz gotowość do pomocy        8.  Dzisiaj tak jak ogłaszaliśmy po Mszy św chcemy wesprzeć wszystkich którzy cierpią w Afganistanie z racji wielkich zmian w tym narodzie. Zbiórki organizuje Caritas Polska z naszym Caritas parafialnym –ofiary będą zbieramy po Mszy sw do puszek.

9. Dzisiaj też  pierwsza niedziela miesiąca adoracja i procesja po Mszy św o godz 9.15. Przypominamy ministrantom i bielankom o spotakniu

10. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. CZYTAJMY NASZĄ PRASE KATOLICKĄ TROCHE POSZERZONĄ W TREŚĆ.

Zapowiedzi przedmałżeńskie:

A/ Rafał Drzewiecki kawaler z Zalesia Górnego par św Huberta i Klaudia Jowita Arak panna z Kamionki par Sw Rodziny-zapowiedź pierwsza       B/ Łukasz Saganowski kawaler z Wilgi par Wniebowzięcia NMP i Magdalena Mardas panna z Jazgarzewa par sw Rocha zapowiedź pierwsza C/Radosław Telacki kawaler z Grochowej par. Jazgarzew i Natalia Rowińska panna z Bobrowca par św Rodziny w Kamionce zapowiedź druga       D./ Paweł Olędzki kawaler z Gołkowa par Jazgarzew i Agata Bobińska panna z Piaseczna par Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie – zapowiedź druga *DZISIAJ OSTATNI RAZ BĘDZIE MSZAŚW O GODZ 16.30.

DWUDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 29 sierpnia 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Napisz dziś na swojej kartce słowa:

„Ja, .................................. (imię)

uznaję swoją słabość i grzeszność”

ŚWIATŁO SŁOWA:

„Lecz Pan mi powiedział: «Wystarczy ci mojej łaski. 
Moc bowiem w słabości się doskonali». Dopisz dziś na swojej kartce: „Poświęcam się całkowicie Twojemu Niepokalanemu Sercu”.

1. Czas urlopów i wakacji, który się kończy, był dla wielu z nas okazją do pogłębienia więzi z Bogiem, szukania i rozpoznawania znaków Jego obecności i błogosławieństwa. Jesteśmy bowiem ludem Boga. Czasami wędrującym przez pustynię Izraelitom wydawał się daleki, jednak w rzeczywistości był Bogiem bliskim, zatroskanym o swój lud. Dziś także troszczy się o swój lud, prowadzi go, strzeże, błogosławi, udziela mu sakramentów, żeby żył w świętości. Trzeba jednak zadawać sobie pytanie, czy robię wszystko, by razem z innymi być Jego ludem.

2. Dzisiaj witamy serdecznie nowego Wikariusza Ks Stanisława Kijewskiego którego Ks Kard Kazimierz Nycz skierował do pracy duszpasterskiej w naszej parafii. Ks Stanisław odprawi dzisiaj dwie Msze sw w naszej świątyni o godz 11.45 i w kaplicy Sw Wincentego a Paulo w Pęcherach o gozd 8.00 i po Mszy sw udzieli nam błogosławieństwa prymicyjnego i rozda pamiątkowe obrazki. Życzymy Ks Stanisławowi aby czuł się w naszej parafii jak w swoim domu i odważnie głosił nam Chrystusa i Jego Ewangelię. Z Ks Stanisławem są dzisiaj też jego rodzice którym dziękujemy za obecność i modlitwę. Drodzy rodzice na pewno wiecie , że pierwsze seminarium Ks Stanisław ukończył w waszym domu gdzie otrzymał podstawowe i fundamentalne wychowanie religijne. Dziękując Ks Stanisławowi dziękujemy również wam jako rodzicom za dobre wychowanie i waszą wiarę.

3. We wtorek 31 sierpnia będziemy obchodzić 41. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, które zakończyły strajki i rozpoczęły proces przebudowy naszego państwa. Żyliśmy ideałami solidarności, prawdy, wolności. Dziś warto zadać sobie pytanie, co w naszych sercach zostało z etosu Solidarności tamtych lat.

4. W środę będziemy obchodzić 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pamiętajmy w modlitwie szczególnie o tych, którzy oddali życie w obronie ojczyzny na wszystkich frontach. Otoczmy modlitwą także tych, którzy po jej zakończeniu walczyli o suwerenność i niepodległość Polski i złożyli ofiarę swojego życia jako więźniowie polityczni, a których próbowano wymazać z historii. Ta rocznica niech broni nas przed nową wojną i nienawiścią w mediach.

5. 1 września rozpocznie się nowy rok szkolny. Dzieciom i młodzieży życzymy wiele zapału i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, kształtowaniu dojrzałych postaw, a czcigodnym nauczycielom, katechetom i wychowawcom dużo siły i mocy Ducha Świętego, potrzebnego w procesie kształtowania dzieci i młodzieży. Msza Święta, ze szczególną prośbą o błogosławieństwo w nowym roku szkolnym, asystencję Ducha Świętego na czas edukacji i wszelkie potrzebne łaski dla wychowawców, dzieci, młodzież , nauczycieli i rodziców, w naszym kościele 1 września w środę o godz 8.00 Serdecznie zapraszamy.MSZA ŚW NA ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO I KATECHETYCZNEGO 1 WRZEŚNIA  O GODZ 8.00

6. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca. O godz 18.00 Msza Święta w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. W tym dniu Akcja Katolicka poprowadzi po Mszy sw adoracje. Od dzisiaj w każdą niedziele przed Mszą sw będą krótkie komentarze.-               *.DZISIAJ CARITAS PROSI NAS O POMOC W ZBERANIU OFIAR DLA UBOGICH

7. Do służby przy ołtarzu zapraszamy chłopców po Pierwszej Komunii Świętej, aby w grupie kandydatów przygotowywali się do obowiązków ministrantów. Czas w ciągu roku wypełniamy różnymi spotkaniami. Oprócz modlitwy nie brakuje wycieczek, zabaw i sportu. Zainteresowanych, najlepiej z rodzicami, zapraszamy do zakrystii po niedzielnych Mszach Świętych. Zapisy u ks. Stanisława – opiekuna liturgicznej służby ołtarza. Spotkania ministrantów będą w soboty o godz 9.00 Starszych ministrantów zapraszamy na spotkanie w sobotę o godz 10.00 Bielanki mają swoje spotkanie za tydzień w niedzielę po Mszy św o gozd 9.15 i procesji . Bielanki poprowadzi razem siostrą Jadwigą p. Patrycja jako starsza bielanka.

8. Piątek 3 września to pierwszy piątek miesiąca. Okazja do spowiedzi świętej od godz.7.00 i od godz 17.00 Msza Święta dla dzieci, o godz 18.00 . Przed południem kapłani udadzą się do osób chorych. Wieczorem po Mszy Świętej O GODZ 18.00 NOCNA adoracja Najświętszego Sakramentu . Wspólny wieczór uwielbieni w piątek o godz 21.00

9. W sobotę po nocnej adoracji o godz.8.00 Msza Święta ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej , po Mszy sw Różaniec                                                                                                                            9 A. Wobec b. trudnej sytuacji I DUŻEJ LICZBY UCHODŻCÓW panującej w AFGANISTANIE I DUŻEJ liczby uchodźców CARITAS POLSKA organizuje konkretna pomoc dla poszkodowanych przebywających na terenie naszego kraju 5 września nasza archidiecezja jak napisał Ks Kard Nycz nasz pasterz –włącza się w dzieło pomocy uchodźcom z Afganistanu , za tydzień 5 września po Mszy sw będzie zbiórka ofiar do puszek na rzecz poszkodowanych.

10. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

Zapowiedzi..A/ Radosław Telacki kawaler z Grochowej par. Jazgarzew i Natalia Rowińska panna z Bobrowca par św Rodziny w Kamionce zapowiedź pierwsza B. Paweł Olędzki kawaler z Gołkowa par Jazgarzew i Agata Bobińska panna z Piaseczna par Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie – zapowiedź pierwsza C. Mariusz Jabłoński kawaler z Jazgarzewszczyzny par NMP Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym i Katarzyna Pawlak panna z Grochowej par sw Rocha w Jazgarzewie– zapowiedź druga D./ Mikołaj Jan Konieczny kawaler z Grochowej par Św Rocha w Jazgarzewie i Joanna Maria Dunin panna Wólki Załęskiej par Niepokalanego Poczęcia NMP w Górze Kalwarii –zapowiedź druga

11. Dziękujemy za dekoracje naszej świątyni kwiatami rodzinom z Piskórki , za tydzień/3.09/ pt/ kościół ubiorą p młodzi tak samo za dwa tygodnie 10.09 .pt p młodzi. CZYTAJMY PRASE KATOLICKĄ

DWUDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 22 sierpnia 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE // 17 DZIEŃ REKOLEKCJI BEATEFIKACJA33 zobacz dzisiaj w niedziele 22.08.br ROZWAŻANIE DNIA: POŚWIĘCENIE POLSKI NIEPOKALANEMU SERCU MARYI. NARÓD TOTUS TUUS. Nasz kochany papież, święty Jan Paweł II, w pamiętnej homilii na placu Zwycięstwa w Warszawie, wygłoszonej w 1979 roku, wołał: Wszystko, co Polskę stanowi – to wszystko w rękach Bogarodzicy!  Maryja jest Matką narodu polskiego. I jest Królową. Naszą Królową.Na to imię otwiera się każde serce. Prymas Stefan Wyszyński pisał: Naród polski ma swój wspaniały nałóg: wrażliwość wiekową na Matkę Chrystusową. To jakby delikatna struna chopinowska, którą wy- starczy tylko lekko tknąć, aby ożywiła wszystkie wspomnienia i uczucia. Taką delikatną struną narodu jest Maryja. Na to imię otwiera się w Polsce każde serce. Królowa Polski Maryja została ogłoszona oficjalnie Królową Polski poprzez śluby złożone 1 kwietnia 1656 roku przez króla Jana Kazimierza. 1.Parafia nasza dzisiaj przeżywa Uroczystość odpustową św Rocha. Nasz patron w tym czasie jest dla nas przykładem jak mamy się zachowywać gdy ludzie naprawdę chorują i są odizolowani od ludzi zdrowych. Boimy się do tego stopnia różnych zgromadzeń , że nawet w tak świętym miejscu jaką jest każda świątynia nie ma ciągle wielu parafian a nawet jak powiedział mi jeden ministrant w ostatnią niedzielę , że on już nie wróci do ołtarza. To jest bardzo trudne do zrozumienia. Św Roch nasz patron który pieszo z kijem podróżnym w ręku przemierzył prawie całą Europę napotykając ludzi chorych na epidemie dżumy, narażał się na śmiertelne niebezpieczeństwa , przeszedł z Francji aż do Rzymu > On też otrzymał takie zapewnienie od Boga >” Ci którzy zostaną dotknięci zarazą, a będą wzywać na pomoc św Rocha, jako swego pośrednika i orędownika , będą uleczeni” Jego relikwie znajdują się w Wenecji gdzie są do dnia dzisiejszego. Kult św. Rocha rozszedł się szybko po Europie. Częste epidemie, które dziesiątkowały ludność i wyludniały osady ludzkie, sprzyjały rozwojowi czci św. Rocha jako patrona od zarazy. Od wieku XV należał do Czternastu Wspomożycieli. Niemało do rozpowszechnienia jego kultu przyczynili się franciszkanie, którzy uważają go za swojego tercjarza. Jego imię nakazał umieścić w Martyrologium Rzymskim Grzegorz XIII (+ 1585), a potwierdził tę decyzję surowy papież Urban VIII (+ 1644). Ku czci św. Rocha powstała nawet rodzina zakonna (rochici). Św. Roch jest patronem Montpellier, Parmy, Wenecji; aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników, szpitali i więźniów. Uważany jest także za opiekuna zwierząt domowych. W ikonografii św. Roch przedstawiany jest jako młody pielgrzym lub żebrak w łachmanach, z psem liżącym mu rany albo biegnącym obok. Jego atrybutami są: anioł, anioł i pies trzymający chleb, torba pielgrzyma” Pamiętajmy o naszym patronie który dodaje nam odwagi tak jaki drugi patron naszej świątyni Św Wawrzyniec diakon abyśmy nie bali się ludzi chorych czy ubogich ale bali się obojętności i pychy która może nas doprowadzić do potępienia.                                                                     2. Dzisiaj jesteśmy zaproszeni na ucztę , na której Jezus daje nam chleb żywy – swoje ciało – abyśmy mieli życie, żyli na wieki. Tę prawdę uczmy się nieustannie odkrywać. Suma odpustowa dzisiaj o godz 11.45 odprawi ks Szymon w koncelebrze z Ks Wicekanclerzem naszej Kurii ks Piotrem Odziemczykiem . Kazanie odpustowe wygłosi ks Piotr nasz były wikariusz i poprowadzi procesje wokół kościola. Dzisiaj żegnamy ks Szymona który w tej parafii pracował 3 lata . Jesteśmy wdzięczni Bogu za Jego wysiłek i prace duszpasterską w naszej parafii , w konfesjonale , w szkole , prowadząc małe grupy parafialne Kościół Domowy dwa kręgi, Odnowę w Duchu św, ministrantów . Dziękujemy Bogu za jego homilię i katechezy dla dzieci i dorosłych. Życzymy też Ks Szymonowi aby odkrywał ciągle na nowo jak piękne jest powołanie kapłańskie mimo trudności i przeciwności . Podziekowania od parafian będą zaraz po procesji.

3. Jutro przypadnie smutna rocznica podpisania paktu Ribbentrop – Mołotow. Dzień 23 sierpnia w 2008 r. został ustanowiony Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, obchodzony po raz pierwszy publicznie w 2011 r. w Warszawie. Pamiętajmy w modlitwie nie tylko o tych, którzy zginęli w sowieckich łagrach i niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, lecz także o tych, którzy opowiedzieli się za Bogiem i dlatego oddali zdrowie i życie w obronie godności i praw człowieka. Słyszymy o próbach relatywizowania i podważania współczesnej historii, naginania faktów w imię tzw. poprawności politycznej. Warto znać fakty, warto pamiętać i pielęgnować pamięć.    

4. W czwartek 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Św. Jan Paweł II na Jasnej Górze powtarzał, że tu bije serce narodu. Na Jasną Górę swoje kroki kierują miliony pielgrzymów. Pielgrzymują tam również nasi parafianie. W wielu domach jest czczony wizerunek Czarnej Madonny. To świadectwo naszej miłości do Matki naszego Pana, która w jasnogórskiej ikonie przebywa w naszym narodzie od wieków. Msze Święte tego dnia odprawimy o godz 7.00 , 9.15 i o godz 18.09

Za tydzień w niedzie 29.08 o godz 11.45  Ks Stanisław  Kijewski odprawi Msze św i udzieli nam blog.  prymicyjnego.

5.Jutro 23.08. od godz 10.00 na parkingu przy kościele Mobilne Centrum Badań organizuje badania pod kątem : miażdżycy tętnic, osteoporozy kości , wydolności płuc i oskrzeli. Badania są zalecane po przejściu COVID19 . Badania odbędą w Ambulansie Diagnostycznym od godz 10.00

6.  Wyjatkowo za tydzień 29.08  i za dwa tygodnie  5.09 będzie  też w niedzielę Msz aśw o godz 16.30 / tej Mszy św przez cały rok nie będzie /

7. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

8. Zapowiedzi przedmałżeńskie: A/ Mariusz Jabłoński kawaler z Jazgarzewszczyzny par NMP Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym i Katarzyna Pawlak panna z Grochowej par sw Rocha w Jazgarzewie– zapowiedź pierwsza B./ Mikołaj Jan Konieczny kawaler z Grochowej par Św Rocha w Jazgarzewie i Joanna Maria Dunin panna Wólki Załęskiej par Niepokalanego Poczęcia NMP w Górze Kalwarii –zapowiedź pierwsza C. Paweł Glapiński kawaler i Natalia Witek panna oboje z Warszawy par Najczystszego Serca N.MP.– zapowiedź druga

9. Dziękujemy p młodym za dekoracje naszej świątyni kwiatami ,  za tydzień  29.08 kościół ubiorą  rodziny z Piskórki a za dwa tygodnie  5.09 p . młodzi.

10. W tym tygodniu patronują nam:– we wtorek 24 sierpnia – św. Bartłomiej (†ok. 70), apostoł;– w piątek 27 sierpnia – św. Monika (ok. 332-387), matka św. Augustyna, wzór matki modlącej się o nawrócenie syna;– w sobotę 28 sierpnia – św. Augustyn (354-430), biskup i doktor Kościoła.. CZYTAJMY PRASĘ KATOLICKĄ.!!!"Wiara łaczy ludzi" Tygodnik Idziemy ,Czy rodzina moze być dzisiaj środowiskiem żywej wiary, w ktorym słowo Boga waży więcej niz inne ?- Pyta Gośc  niedzielny

KOMUNIKAT KURII WARSZAWSKIEJ  Komitet Organizacyjny przypomina, że beatyfikacja Czcigodnych Sług Bożych: Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej FSK odbędzie się w Warszawie, w Świątyni Opatrzności Bożej, w niedzielę, 12 września o godz. 12.00. Ze względu na trudne do przewidzenia scenariusze rozwoju pandemii COVID-19 i związane z nią obostrzenia sanitarne organizatorzy zdecydowali, że w uroczystościach będą mogły uczestniczyć wyłącznie osoby posiadające karty wstępu.

W związku z ograniczoną liczbą uczestników do udziału w uroczystości beatyfikacji zaproszone zostały wyłącznie delegacje poszczególnych diecezji oraz środowisk i instytucji związanych z kard. Wyszyńskim i Matką Czacką. Proces rejestracji uczestników został już zakończony. Dystrybucją kart wstępu dla osób indywidualnych zajęły się poszczególne diecezje.

Zwracamy się z apelem, aby nie organizować spontanicznych grup parafialnych, które bez uzgodnienia z organizatorami zamierzałyby uczestniczyć w beatyfikacji. Pragnących uczestniczyć w beatyfikacji upraszamy o duchową łączność i wspólną modlitwę, poprzez media transmitujące uroczystość. Transmisję przeprowadzi Telewizja Publiczna. Będzie ona dostępna również na innych kanałach telewizyjnych, kanałach radiowych i w internecie.

Ponadto będzie możliwość wspólnego uczestniczenia za pomocą telemostów w wybranych miejscach na terenie całego kraju.

W dniu beatyfikacji Świątynia dla uczestników będzie otwarta od godz. 9.00. Duchowe przygotowanie rozpocznie się o 10.30, zaś o godz. 12 00 Msza Święta pod przewodnictwem Kardynała Marcello Semeraro, Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Legata Papieskiego, z udziałem Episkopatu Polski i kapłanów reprezentujących poszczególne diecezje.

Wszystkich uczestników uroczystości w Świątyni prosimy o poddanie się wszelkim rygorom sanitarnym i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Bliższe informacje dotyczące przygotowania i przebiegu uroczystości będą przekazywane sukcesywnie.
Bieżące informacje znajdują się na stronie internetowej: beatyfikacja.inf
o

† Biskup Rafał Markowski
Wikariusz Generalny
Przewodniczący Komitetu ds. beatyfikacji

Hasło MIESIĄCA TRZEŹWOŚCI 2021 „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”

WNIEBOWZIĘCIE  NAJŚW. MARYI PANNY 15 sierpnia 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 1. Przez dogmat o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny Kościół przypomina nam, że powołaniem każdego z nas jest zjednoczenie z Bogiem. Dążymy do niego w doczesnym, ziemskim życiu, dlatego podejmujemy różne wyzwania wynikające z naszego powołania, realizowanego na różnych płaszczyznach, wspierani łaską Boga w sakramentach, których szczytem jest Eucharystia. Bóg wzywa nas do nieba, gdzie dla każdego jest przygotowane miejsce od założenia świata. Z dnia DZIĘSIĄTEGO Z REKOLEKCJI BEATEFIKACJA 33 „ROZWAŻANIE DNIA: „WSZYSTKIM TYM JEDNAK, KTÓRZY JE PRZYJĘLI, DAŁO MOC, ABY SIĘ STALI DZIEĆMI BOŻYMI” Przyjmując Słowo, otrzymuję Moc, abym STAŁ SIĘ DZIECKIEM BOŻYM. Dziecko Boże, którym się staję, jest NOWYM STWORZENIEM. Jest to całkowicie nowy styl życia, który jest w całości i tylko ŁASKĄ. …. Wszystko to ma się dokonać W MARYI….. Naszym powołaniem jest dziecięca miłość do Maryi – na wzór Jezusa. Jezus wzrastał i rozwijał się w Maryi .. .. i w ten sam sposób pragnie wzrastać i rozwijać się w nas. Oddanie się Maryi i życie tym oddaniem jest wejściem w PEŁNIĘ DZIECIĘCTWA DUCHOWEGO.” Takie przesłanie niosą nam między innymi dzieci z Fatimy .” Prosimy aby każdy z nas zainteresował się rekolekcjami BEATEFIKACIA 33.                                                                                                                                                      2. Przeżywamy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obrzęd błogosławienia ziół, kwiatów, warzyw, pierwocin zbóż na zakończenie każdej Mszy Świętej. Dożynki parafialne planujemy na 19 września na sumie o godz 11.45 DZISIAJ NA SUMIE RODZINY Z PISKÓRKI WRAZ  ZE SWOIM SOŁTYSEM panem MATEUSZEM BOROWSKIM modlą się za powstańców z Warszawy tak jak co roku chcą podziękować Bogu za wszystkich naszych bohaterów którzy walczyli o wolność w Piskórce i okolicach .W tym roku nie będzie Mszy sw polowej przy pomniku ze względu na przebudowę ronda.                                                                                                                                                                  3. Od piątku /13.08/ w naszej parafii odprawiamy nowennę za przyczyną naszego patrona parafii św Rocha po Mszy św o godz 18.00 .             4. Na stoliku przy drzwiach wyjściowych jest wyłożona   księga trzeźwości  . Prosimy o wpisywanie swoich postanowień , że nie będziemy kupowali  żadnego  alkoholu  i  że nie będziemy  pili , kupowali i częstowali  alkoholem.Tak mi dopomóż Panie  Boże Wszechogący i wszyscy święci. Nie którzy robią sobie żarty  zapominając , że  alkohol jest przyczyną strasznych tagedii  w naszych rodzinach i wspólnotach.                                                                                                                                                                                                                                            5.Za tydzień w niedziele 22.08 nasza parafia będzie przeżywała odpust na św Rocha. Sumę odpustowa odprawi Ks Szymon a kazanie wygłosi Ks Piotr Odziemczyk nasz były wikariusz obecnie Wicekanclerz Kurii Warszawskiej . Na sumie o godz 11.45 pożegnamy Ks Szymona i podziękujemy Bogu za Jego posługę duszpasterską , trud i poświęcenie w tej parafii . Zapraszamy ministrantów , bielanki , asystę kościelną , szafarzy , siostry zakonne i całą parafię. Niech św Roch wyprasza nam potrzebne dary abyśmy umieli zaufać Bogu i Jego Matce . Za tydzień 29 sierpnia Msze św prymicyjna o godz 11.45 odprawi Ks Stanisław Kijewski .PRZED ODPUSTEM SPOWIADAMY W TYM TYGODNIU CODZIENNIE OD GOZD 17.00                                                                                                                                                                                                                  6. Dziś 101. rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą, która zmieniła bieg historii naszej ojczyzny i całej Europy. Za przyczyną Maryi Królowej Pokoju polecajmy Bogu sprawy naszej ojczyzny i naszego narodu.                                                                 7. Dziękujemy rodzinom i Pani  Sołtys z Grochowej za dekoracje naszej świątyni kwiatami. Bóg zapłać. Dziękujemy tez  za dodatkowe kwiaty przed kosciołem i przed plebanią. p. Agnieszce zd Świetlik z Łbisk .Za tydzień kościół ubiorą p młodzi a za dwa tygodnie rodziny z Piskórki Dziękujemy też za ostatnie ofiary rodzinom z parafii i naszym miłym gościom . Bóg zapłać.                                                                                         8. Zapowiedzi przedmałżeńskie: A Paweł Glapiński kawaler i Natalia Witek panna oboje z Warszawy par Najczystszego Serca N.MP.– zapowiedź pierwsza B/ .Stanisław-Jan Lachowski kawaler i Patrycja Stankiewicz panna oboje z Warszawy par Blog Władysława z Gielniowa zapowiedź druga C./ Artur Redzik kawaler z Jazgarzewa par Sw Rocha i Zofia-Aleksandra Pawelec panna z Góry Kalwarii par Niepokalanego Poczęcia NMP zapowiedź druga D/. Piotr Walburg kawaler z Piaseczna par NMP Wspomożenia Wiernych i Milena-Agnieszka Dudek panna z Jazgarzewa par Św Rocha -zapowiedź druga E/ Paweł Adam Jaroch kawaler z Łosia par Św Rocha w Jazgarzewie i Beata Petlicka panna z Prażmowa par Św Franciszka z Asyżu-zapowiedź druga                                                                                                                                                                               9. Wszystkim solenizantom szczególnie wszystkim Jackom dobrze nam znanym i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień .CZYTAJMY PRASĘ KATOLICKA !!!                                                                                                   10. W tym tygodniu patronują nam: – we wtorek 17 sierpnia – św. Jacek (1183-1257), prezbiter, dominikanin, czciciel Matki Bożej, ewangelizator naszych ziem;– w piątek 20 sierpnia – św. Bernard (1090-1153), opat i doktor Kościoła, teolog, mistyk, nazywany „wyrocznią Europy”;– w sobotę 21 sierpnia – św. Pius X (1835-1914), papież, szerzył kult Eucharystii, wydał dekrety o wczesnej i częstej Komunii Świętej.

JEDNO SŁOWO Z REKOLEKCJI Z DNIA DZISIEJSZEGO 15.08.2021R

. Z NAUCZANIA KSIĘDZA PRYMASA STEFANA WYSZYŃSKIEGO: REKOLEKCJE BEATEFIKACJA 33 „Bóg ma swoje zamiary wobec każdego człowieka. Wydaje nam się nieraz, że w miliardowej rzeszy dzieci swoich może łatwo kogoś zagubić. Ludziom się to zdarza. Statystyki mogą nie dostrzec, omylić się nawet o pół miliarda ludzi. Któż ich zresztą na świecie dokładnie obliczy! Ale Bóg nikogo nie traci z oczu i z serca. Bóg, który pomyślał o każdym z nas przed wiekami, który od początku ustanowił, kiedy, w jakim czasie, z jakich rodziców urodzi się żyjący dziś człowiek – całą swą miłość ma dla każdego człowieka. I nie tylko miłość, ale także pełnię łaski, którą chce szczepić w duszę, aby miłowała. Gdy człowiek odczuje, że Bóg przez miłość powołał go do bytu, stara się odpowiedzieć miłością na miłość. Im lepiej i pełniej odpowie człowiek – dzieło miłości Bożej – na miłość Boga, tym pełniejsze rodzi owoce, tym bardziej staje się święty.

Bóg ma swoją drogę do każdego człowieka. Nieraz idzie tuż przy nim, krok w krok, chociaż niekiedy nie da się poznać, jak w drodze do Emaus, aż dopiero pod koniec, przy łamaniu chleba. Nieraz w ostatnim momencie życia daje znać o Sobie i wywołuje zdziwienie: Przecież ciągle czułem Go, ciągle wracałem myślą do Niego! Może nam się wydaje że umarł mój Bóg, ale nie. On jest!

Największa nieznana człowieka: serce. Tak wspaniałe, że Bóg o nie zabiega. Tak potężne, że może przeć się Wszechmocnego. Tak mdłe, że chwyta je w sieci nie- jedna słabość. Tak szalone, że może zburzyć wszystko szczęście i wszelki ład. Tak wierne, że nie zdoła go zrazić nawet przewrotna niewierność. Tak naiwne, że idzie na lep każdej słodyczy. Tak pojemne, że pomieści w sobie wszystkie sprzeczności. I to – niemal – w każdym człowieku, i to – niemal – w jednym drgnieniu oka… Ale człowiek stokroć wspanialszy, bo zdoła nim rządzić.

A Bóg? On jeden zna drogi do najbardziej tajemniczego serca. I dlatego na krzyżu człowiek otworzył Serce Boga, aby poznać Jego zamysły – cogitationes.

Gdy znajdę w sobie choć jeden akt miłości, już nie jestem nędzą. Choćby całe życie moje było jednym grzechem, ten jeden akt miłości oddaje mnie Bogu. Nie, nie jestem nędzą… Jestem wielkością, bo miłuję. A miłość nie umiera. W rupieciarni mego życia znalazłem coś Bożego… To sam Bóg zgubił tę przecenną perłę. A chociaż leży ona w roli, w ziemi, w błocie, warto posiąść to błoto, by wraz z nim stać się panem perły. Ileż pereł leży w błocie! Jak wielką cenę ma błoto przez to właśnie, że odkryto w nim jedną, jedyną perłę. Wszak ludzie sprzedają wszystko, co mają, aby nabyć to błoto wraz z perłą. Jestem tylko błotem! Ale w tym błocie Bóg zgubił perłę miłości…”[32]

2. Z ŻYCIA I ROZWAŻAŃ MATKI ELŻBIETY RÓŻY CZACKIEJ:

“Szukanie we wszystkim woli Bożej jest dostępne dla człowieka i utwierdza go w zależności od Boga. Na tym polega spokojne oddanie się Bogu w każdej chwili na wszystko, czego Bóg od nas wymaga. To nas uczy nie tylko najlepszego umartwienia, ale jeżeli jesteśmy utwierdzeni w Bogu, uczy nas również, że On sam wymaga tego od nas przez ludzi. Jeżeli uczymy się tego gorliwie, to może- my z całym spokojem powiedzieć, że przyjmujemy z poddaniem się woli Bożej i przyjemność, i cierpienie. Powinnyśmy więc bez różnicy przyjmować wszystko z ręki Bożej”[33].

 

NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 8 sierpnia 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Perspektywa wieczności jest niezwykła dla człowieka. „Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki” (J 6,51) – usłyszeliśmy dzisiaj. Sierpień jest miesiącem wielu ważnych wydarzeń, dla wielu z nas jest to także czas abstynencji od alkoholu, by dać świadectwo życia w wolności i wspierać tych, którzy chcą żyć w trzeźwości. Nie zapominajmy o tym, jak wielką moc ma nasze codzienne świadectwo, ponieważ naszym celem jest spotkanie z Bogiem w wieczności.

2. Przeżywamy czas rekolekcji BEATEFIKACJA33 i przygotowania do uroczystości wyniesienia na ołtarze Sług Bożych Kard Stefana Wyszyńskiego i Siostry Elżbiety Róży Czackiej. Celem Rekolekcji BEATYFIKACJA33 jest między innymi: , praktyczna realizacja głównej myśli duszpasterskiej Prymasa Stefana Wyszyńskiego , poznanie nauczania Siostry Elżbiety Róży Czackiej , duchowe przygotowanie do wydarzenia beatyfikacji , wprowadzenie na drogę formacji kształtującą postawę służby (odpowiedzialność za parafię oraz zaangażowanie w ewangelizację) i przygotowanie do całkowitego oddania się Panu Jezusowi przez Maryję jako duchowy owoc beatyfikacji. PROSIMY O ZAINTERESOWANIE SIĘ REKOLEKCJAMI które będą trwać przez 33 dni aż do 8 września b r.

3. W związku z beatefikacją  od  dzisiaj rozprowadzmy  skromne plakaty  sługi Bożego Ks Kard Stefana Wyszyńskiego  do dekoracji naszych domów  czy tablic sołeckich. Plakaty rozprowadza Akcja Katolicka  naszej parafii.

4 We wtorek 10 sierpnia – będziemy wspominać patrona naszej świątyni św. Wawrzyńca (†258), diakona i męczennika; przez wiele lat był głównym patronem naszej parafii i jest nadal przypomnieniem dla nas , ze nie wolna zapominać o ludziach ubogich których on tak kochał. Diakon Wawrzyniec spodziewając się aresztowania i tortur, rozdał wszystkie pieniądze kościelne ubogim. Kiedy sędzia nakazał św. Wawrzyńcowi wydać skarby kościelne, ten zebrawszy obdarowanych ubogich powiedział, że właśnie ci ludzie są tymi poszukiwanymi skarbami. Msza św o św Wawrzyńcu we wtorek o godz 7.00 i o godz 18.00.

5. W minionym tygodniu w piątek w Bogatkach zatrzymali się na nocleg pielgrzymi z Warszawy udający się na Jasna Gorę . Dziękujemy rodzinom z naszej parafii za gościnę i dobre serce które było otwarte na wszystkich pielgrzymów. Bóg zapłać. Niech Matka Najświętsza wyprasza dla pielgrzymów i dla nas silną wiarę która pomoże nam wytrwać na drodze zbawienia

6. W ŚRODĘ o godz 17.15 wypominki i różaniec za zmarłych Msza sw wspólna za zmarłych o g. 18.00

7. W najbliższą niedzielę uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Papież Pius XII w 1950 r. przypieczętował dogmatem prawdę obecną w Kościele już od V w., że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały nieba i wywyższona przez Boga jako Królowa. W polskiej tradycji z tą uroczystością jest związany obrzęd błogosławienia ziół, kwiatów, warzyw, zbóż, dlatego przynosimy je przed ołtarz. Chcemy w ten sposób uwielbić Boga i podziękować Mu za to, że troszczy się o nas. Obrzęd błogosławieństwa odbędzie się na zakończenie każdej Mszy Świętej. Świętowanie rozpoczniemy Mszą Świętą wigilijną w sobotę o godz. 18.00 Ks Prob z Pieczysk zaprasza na odpust 15 sierpnia o gozd 12.00. W naszej parafii odpust będzie 22 sierpnia. Msza sw o godz 11.45, kazanie odpustowe wygłosi Ks dr Piotr Odziemczyk nasz były wikariusz obecnie wicekanclerz Kurii Warszawskiej. W czasie odpusty pożegnamy Ks Szymona który przechodzi do par Św Józefa Oblubieńca NMPanny w Ursusie. Prosimy o udział wszystkich parafian , asysty kościelnej , bielanek i ministarntów.

8. 15 sierpnia przypadnie 101. rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą, która zmieniła bieg historii naszej ojczyzny. Skutki tego triumfu Wojska Polskiego wpłynęły także na historię Europy, bowiem zatrzymano nawałnicę bolszewicką, która zagrażała nie tylko naszemu narodowi.

9.Bóg zaplać państwu młodym za dekoracje  naszej świątyni kwiatami , za tydzień kosciół uborą rodziny z  Grochowej a za dwa tygodnie na odpust państwo  młodzi.

10. Zapowiedzi przedmałżeńskie: A./ Stanisław-Jan Lachowski kawaler i Patrycja Stankiewicz panna oboje z Warszawy par Blog Władysława z Gielniowa zapowiedź pierwsza B./ Artur Redzik kawaler z Jazgarzewa par Sw Rocha i Zofia-Aleksandra Pawelec panna z Góry Kalwarii par Niepokalanego Poczęcia NMP C/. Piotr Walburg kawaler z Piaseczna par NMP Wspomożenia Wiernych i Milena-Agnieszka Dudek panna z Jazgarzewa par Św Rocha -zapowiedź pierwsza D/ Paweł Adam Jaroch kawaler z Łosia par Św Rocha w Jazgarzewie i Beata Petlicka panna z Prażmowa par Św Franciszka z Asyżu-zapowiedź pierwsza

11. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

12. W tym tygodniu patronują nam:

– w poniedziałek 9 sierpnia – św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein, 1891-1942), dziewica i męczennica, patronka Europy, filozof;

– w środę 11 sierpnia – św. Klara (1194-1253), dziewica, wzorem św. Franciszka żyła w ubóstwie, założycielka klarysek;

– w sobotę 14 sierpnia – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), prezbiter, franciszkanin, męczennik obozu Auschwitz-Birkenau.

PROSIMY O CZYTANIE PRASY KATOLICKIE

/////////////////////////////////////////////////////

OSIEMNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 1 sierpnia 2021 WEJDŹ NA STRONĘ https://beatyfikacja33.pl/

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 1. W codziennej pogoni możemy zapomnieć o tym, by niekoniecznie być człowiekiem, ale nieustannie stawać się człowiekiem. Współczesny człowiek to człowiek w drodze. Czy jednak dostrzegamy, że życie jest tylko wędrówką ku wieczności? Stajemy się w pełni ludźmi, gdy pozwalamy się ogarnąć miłości Bożej, przyjmujemy Jezusa Eucharystycznego przypominającego nam: „Ja jestem chlebem życia” (J 6,35). Niech te słowa nieustannie brzmią w naszych sercach, nie tylko w uszach.

Powstanie warszawskie to nie tylko wspomnienie, to całe nasze życie” – powiedział ks. bp Edward Materski, który uczestniczył w nim jako seminarzysta i niósł pomoc duszpasterską. Módlmy się za wszystkich, którzy przez 63 dni powstania warszawskiego walczyli o wolność Warszawy i ojczyzny. Pamiętajmy o nich. Dzisiaj na wszystkich Msza Świętych modlimy się w intencji powstańców w 77 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego aby Polacy o nich zawsze pamiętali i byli im wdzięczni za ich odwagę i miłość do ojczyzny.

3. Zalane domy, zerwane dachy, podtopienia całych miejscowości – to skutki nawałnic, które przeszły nad województwem podkarpackim. Żywioł postawił w dramatycznej sytuacji setki mieszkańców. .W związku z powodziami i różnymi kataklizmami w naszej ojczyźnie i Europie. Caritas naszej parafii dzisiaj przeprowadza zbiórkę do puszek na rzecz powodzian i tych wszystkich którzy stracili prawie wszystko co jest potrzebne do życia. Prosimy dzisiaj o wyobraźnie miłosierdzia i pomoc w zbiórce ofiar dla rodzin które bardzo ucierpiały i proszą nas o pomoc.

3. Dziś, w pierwszą niedzielę miesiąca, nabożeństwo eucharystyczne z procesją po Mszy sw o godz 9.15. Ten rok to przypomnienie o wielkiej tajemnicy naszej wiary

4. Jutro, 2 sierpnia, możemy uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli, związany ze św. Franciszkiem z Asyżu. Aby uzyskać odpust, należy: pobożnie nawiedzić kościół, odmówić w nim modlitwę Ojcze nasz i wyznanie wiary, być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu.

5.SIERPIEŃ TO MIESIĄC CAŁKOWITEJ TRZEŹWOŚCI I ABSTYNENCJI. CHCEMY RATOWAĆ POLSKĘ I SIEBIE NAWZAJEM OD NAŁOGU PIJAŃSTWA I NARKOMANII. Chcemy się modlić za tych którzy rozpijają nasze środowisko wiejskie i nie tylko i robią na tym wielki biznes sprzedając alkohol o każdej porze dnia i nocy. Radnych prosimy o zainteresowanie się dlaczego sklepy są tuż tuż przy szkole czy bardzo blisko przedszkola czy kościoła. To nie jest normalne.

6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek (okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej Najświętszemu Sercu Jezusowemu) i pierwsza sobota miesiąca. W piątek po Mszy o godz 18.00 rozpocznie się nocna ADORACJA , a w sobotę o godz 8.00 Msza Święta o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny i Różaniec . Pamiętajmy, że takich będziemy mieli kapłanów, o jakich będziemy się modlili i jakich będziemy wspierali modlitwą. Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy organizują się i tworzą kolejne margaretki, czyli grupy modlitwy za kapłanów. Na wieczór uwielbienia zapraszamy w piątek o godz 21.00

7. W piątek 6 sierpnia święto Przemienienia Pańskiego. Msze Święte tego dnia o godz 7.00 i o godz 18.0 6 sierpnia rusza 310. warszawska pielgrzymka akademicka na Jasną Górę . Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup "17" wyruszy ze stolicy 6 sierpnia. Będzie przebiegała pod hasłem "Zaszczep się miłością do Eucharystii".Ta pielgrzymka zatrzyma się na nocleg na terenie naszej parafii w Bogatkach w najbliższy piątek około godziny 17.00 Prosimy o przyjęcie pielgrzymów i ugoszczenie na swoim podwórku. W tym roku pielgrzmi nocują tylko pod namiotami ze względu na bezpieczeństwo koronowirusa.

8. Dziękujemy rodzinom z Bogatek za dekoracje naszej świątyni kwiatami , za tydzień kościół ubiorą Państwo młodzi a za dwa tygodnie 15 sierpnia rodziny z Grochowej.

9. Zapowiedzi przedmałżeńskie ::A/ Kamil Padewski kawaler z Woli Magnuszewskiej parafii Św Jana Chrzciciela w Magnuszewie i Agnieszka Seroczyńska panna z Golkowa parafii św Rocha w Jazgarzewie -zapowiedź druga B./ Dariusz Grzegorz Krzemiński kawaler z Kaleni par Zwiastowana NMP w Ojrzanowie i Weronika-Julia Gołębiowska panna z Gołkowa par Sw Rocha w Jazgarzewie-zapowiedź druga . C. Damian Towani kawaler z Woli Prażmowskiej parafii św Franciszka z Asyżu i Magdalena Andrzejewska panna z Jazgarzewa parafii Sw Rocha .-zapowiedź druga .

10. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych , opieki Matki Najświętszej na każdy dzień i błogosławionej niedzieli.

11. W ubiegłym tygodniu w środę 28 lipca zmarł nasz parafianin śp Andrzej Kupczyk . Pogrzeb p. Andrzeja będzie w naszej świątyni jutro / 02.08/ o godz 14.00. Pamiętajmy o naszych zmarłych i o tych którzy przeżywają czas żałoby aby łaska Boża towarzyszyła im w bólu rozstania

12.Od 6 sierpnia  br w  piątek zaczynamy REKOLEKCJE BEATYFIKACJI 33  które zakończą sie 8 września. Celem rekolekcji jest praktyczna realizacja główne myśli duszpasterskiej Prymasa Stefana Wyzsyńskiego i  poznanie nauczanai Siostry Elżbiety Czackiej i przygotowanie wiernych do całkowitego oddania się Panu Jezusowi przez Maryję jako duchowy owoc beatyfikacji. Rekolekcje BEATYFIKACJA 33 powstaly w oparciu  o rekolekcje ODDANIE33 . wszystkie materialy  rekolekcyjne  i pomocnicze są na stronie internetowej  WWW. BEATYFIKACJA33.PL Prosimy o pomoc parafian w przygotowaniui w propagowaniu tych rekolekcji.

BEATYFIKACJA33

SPOSOBY UCZESTNICTWA W REKOLEKCJACH BEATYFIKACJA33:

w menu Rozpocznij Rekolekcje - kolejne dni dostępne będą w formie tekstowej oraz dźwiękowej;

w najbliższej parafii - lista parafii dostępna https://beatyfikacja33.pl/mapa;

poprzez media społecznościowe, kanały na YT oraz rozgłośnie radiowe - w wyszukiwarce wpisz hasło beatyfikacja33. Aktualną listę zamieścimy przed rozpoczęciem rekolekcji.

poprzez materiały drukowane w postaci książki

 

11. CZYTAJMY PRASE KATOLICKĄ. Gość niedzielny przedstawia nam życie Św Stanisława Kostki który w bardzo młodym wieku nawiedzał Najświętszy Sakrament gdy w tym samym czasie jego brat bawił się z kolegami , on powtarzał te słowa „ Do wyższych rzeczy jestem stworzony” Nie słuchając swoich rodziców zapragnął życia zakonnego.

12. W tym tygodniu patronuje nam:

– w środę 4 sierpnia – św. Jan Maria Vianney (1786-1859), prezbiter, gorliwy duszpasterz, patron proboszczów

////////////////////////////////////////

"Parafianie zebrali  w czasie akcji  MIVA POLSKA " 25.07.br. "1 GROSZ ZA 1KM " 3671 zł Składamy Bóg zapłac parafianom i miłym gościom Ks prob"

SIEDEMNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 25 lipca 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Każda Msza Święta rozpoczyna się wezwaniem do modlitwy, kierowanym do nas przez celebransa, byśmy do wspólnej intencji dołączyli osobiste, z którymi przyszliśmy. Czy o tym pamiętamy? Czy zabieramy na Eucharystię także osobiste sprawy, by przedstawić je Panu? Jezus może spełnić nasze prośby, przemienić nasze życie, dosłownie dokonać cudu, o ile z pełnym zaufaniem potrafimy złożyć w Jego dłonie to, co czasami określamy jako „niewiele”. Uczmy się od apostołów postawy zawierzenia, z którą złożyli w dłonie Jezusa pięć chlebów i dwie ryby. Jezus nakarmił tłumy. Dokonał cudu. Czy w naszym życiu nie mógłby dokonać takich znaków?                                                                                                            2. Wspominamy dziś św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Po wszystkich Mszach Świętych /7.30. 9.15 , 11.45 i 18.00/ błogosławieństwo kierowców i wszelkich pojazdów na parkingu przed kościołem. Parafia nasza od wielu już lat bierze udział w akcji Miva Polska „1 GROSZ ZA 1 KM „Chcemy pomagać naszym misjonarzom w zakupie nowych środków transportu. Jest to jedna z największych akcji misyjnych w kościele w Polsce. Pamiętajmy jednak, że błogosławieństwo nie zwalnia nas z obowiązku zachowania rozsądku i wyobraźni na drodze. Po Mszy św kapłan odmówi modlitwę błogosławieństwa i podejdzie do wszystkich kierowców aby pobłogosławić ich i samochody. Każdy kierowca otrzyma też skromną pamiątkę tego błogosławieństwa.

3. W związku z burzami i powodziami w Polsce i w Europie mamy do przekazania „APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKIWS. DNIA SOLIDARNOŚCI Z POSZKODOWANYMI W NAWAŁNICACH W POLSCE, NIEMCZECH, BELGII I HOLANDII W ostatnich dniach jesteśmy świadkami wielu ludzkich dramatów wywołanych gwałtownymi burzami i powodziami, zarówno w naszej ojczyźnie, jak i w Niemczech, Belgii i Holandii. Wiele rodzin straciło dobytek całego życia, a media donoszą o ofiarach śmiertelnych oraz o osobach zaginionych, zwłaszcza w Niemczech. Jako Kościół w Polsce pragniemy wesprzeć poszkodowanych naszą modlitwą oraz ofiarą. Błagajmy Boga o nadzieję dla tych, którzy ucierpieli oraz o ducha solidarności, troski i współodpowiedzialności dla wszystkich ludzi dobrej woli, mogących przyjść z pomocą poszkodowanym Apeluję, aby niedziela 25 lipca br. była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Europie. Proszę, aby tego dnia podczas Mszy Świętych, zwłaszcza podczas modlitwy wiernych, zwrócić się z modlitwą błagalną za poszkodowanych, a po Mszy zorganizować zbiórkę funduszy, które zostaną im przekazane za pośrednictwem Caritas Polska. Równocześnie przekazuję przewodniczącym Episkopatów Niemiec, Holandii i Belgii nasze wyrazy wsparcia i zapewnienia o duchowej bliskości Kościoła w Polsce. Wszystkim wiernym udzielam pasterskiego błogosławieństwa. + Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) Warszawa, dnia 16 lipca 2021 roku * W naszej parafii ofiary na ten cel Caritas będzie zbierać za tydzień w niedziele 1 sierpnia po wszystkich Mszach św.

4. Trwa czas urlopów, wakacji dany nam przez Boga, abyśmy zatroszczyli się o ubogacenie swojej duchowości. Warto rozejrzeć się wokół, by odkryć miejsca szczególnie upodobane przez Boga. Znajdźmy czas na budowanie pięknych relacji z bliskimi. Wakacje to czas żniw, zbiorów różnych plonów. Pamiętajmy o ciężkiej pracy rolników, która często nie jest doceniana, a służy nam wszystkim. Szanujmy ich trud.

5. W przyszłą pierwszą niedzielę 1 sierpnia adoracja i procesja będzie po Mszy sw o godz 9.15

6. 1 sierpnia będziemy obchodzili 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Pamiętajmy o tych, którzy oddali życie za wolność ojczyzny.

7. Dziękujemy p młodym za dekoracje naszej świątyni kwiatami , za tydzień kościół ubiorą rodziny z Bogatek a za dwa tygodnie 7 sierpnia p młodzi  

8. Zapowiedzi przedmałżeńskie ::A/ Kamil Padewski kawaler z Woli Magnuszewskiej parafii Św Jana Chrzciciela w Magnuszewie i Agneszka Seroczyńska panna z Golkowa parafii św Rocha w Jazgarzewie -zapowiedź pierwsza B./ Dariusz Gezgorz Krzemiński kawaler z Kaleni par Zwiastowanai NMP w Ojrzanowie i Weronika-Julia Gołębiowska panan z Gołkowa par Sw Rocha w Jazgarzewie-zapowiedź pierwsza. C. Damina Towani kawaler z Woli Prażmowskiej parafii św Franciszka z Asyżu i Magdalena Andrzejewska panna z Jazgarzewa parafii Sw Rocha .-zapowiedź pierwsza .

9. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień i błogosławionej niedzieli. W WAKACJE ZACHECAMY TEŻ DO CZYTANIA PRASY KATOLICKIEJ

10. W tym tygodniu patronują nam:

– w poniedziałek 26 lipca – Święci Joachim i Anna, rodzice Najświętszej Maryi Panny, dziadkowie Pana Jezusa;

– w czwartek 29 lipca – św. Marta, siostra Łazarza i Marii;

– w sobotę 31 lipca – św. Ignacy Loyola (1491-1556), prezbiter, założyciel Towarzystwa Jezusowego, teolog.

Apeluję, aby niedziela 25 lipca br. była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Europie – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu ws. dnia solidarności z poszkodowanymi w nawałnicach w Polsce, Niemczech, Belgii i Holandii......

APEL
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
WS. DNIA SOLIDARNOŚCI Z POSZKODOWANYMI W NAWAŁNICACH
W POLSCE, NIEMCZECH, BELGII I HOLANDII

W ostatnich dniach jesteśmy świadkami wielu ludzkich dramatów wywołanych gwałtownymi burzami i powodziami, zarówno w naszej ojczyźnie, jak i w Niemczech, Belgii i Holandii. Wiele rodzin straciło dobytek całego życia, a media donoszą o ofiarach śmiertelnych oraz o osobach zaginionych, zwłaszcza w Niemczech.

Jako Kościół w Polsce pragniemy wesprzeć poszkodowanych naszą modlitwą oraz ofiarą. Błagajmy Boga o nadzieję dla tych, którzy ucierpieli oraz o ducha solidarności, troski i współodpowiedzialności dla wszystkich ludzi dobrej woli, mogących przyjść z pomocą poszkodowanym.

Apeluję, aby niedziela 25 lipca br. była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Europie. Proszę, aby tego dnia podczas Mszy Świętych, zwłaszcza podczas modlitwy wiernych, zwrócić się z modlitwą błagalną za poszkodowanych, a po Mszy zorganizować zbiórkę funduszy, które zostaną im przekazane za pośrednictwem Caritas Polska.

Równocześnie przekazuję przewodniczącym Episkopatów Niemiec, Holandii i Belgii nasze wyrazy wsparcia i zapewnienia o duchowej bliskości Kościoła w Polsce.

Wszystkim wiernym udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 16 lipca 2021 roku

SZESNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 18 lipca 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Jak dobrze brzmią w naszych uszach słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: „Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco” (Mk 6,31). Abyśmy mogli podejmować wyzwania związane z powołaniem, potrzebujemy czasu na odpoczynek, ale także na zaakcentowanie spraw duchowych, dzięki którym otaczający nas świat – dzieło Boga – nabiera wyjątkowego blasku. Uczyńmy wszystko, by nie zagubić duchowego wymiaru swojego życia. Bóg nam błogosławi w czasie wypoczynku, lecz zadbajmy także o odpowiednie miejsce i czas dla Niego w swoim życiu.

2. W lipcu i w sierpniu kancelaria parafialna będzie czynna poniedziałek , środa i piątek wyłącznie po południu od 16.00 do 17.30

3. Kiedy w czasie wędrówek będziemy nawiedzali świątynie, sanktuaria, klasztory, pamiętajmy o godnym stroju, by w ten sposób dać świadectwo szacunku dla miejsc świętych. Warto sobie uświadomić że kościół nie jest miejscem reklamy swojej osoby czy stroju ale raczej duszy która oddana jest Bogu. Pamiętam jedną osobę która idąc do kościoła ubrała się bardzo skromie i w ogóle nie można jej było poznać , ta osoba chyba zrozumiała , że najlepszym strojem dla nas katolików w kościele jest szata liturgiczna. Tutaj panie i panowie –bracia i siostry mają wyglądać skromnie - jak Bóg przykazał. Tak jak nas uczono na oazie panowie przychodzą do kościoła w spodniach a nie w spodenkach a panie w spódnicach albo  sukienkach.

4. Zapraszamy na nabożeństwa stałe w naszej parafii: we wtorek koronka do Miłosierdzia Bożego po Mszy św o godz 18.00 , w środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Pamiętajmy także, aby wstąpić na chwilę rozmowy z Jezusem czekającym na nas w tabernakulum, kiedy będziemy przechodzić obok kościoła.

5. Przez cały lipiec do pudełeczka przygotowanego z tyłu kościoła można składać kartki z czytelnie wypisanymi intencjami. Będziemy je przedstawiać Bogu za przyczyną Matki Bożej Nieustającej Pomocy w każdą środę po Mszy św o godz 18.00

6. Po raz dwudziesty drugi, w dniach 18 – 25 lipca 2021 obchodzimy w Kościele w Polsce Tydzień św. Krzysztofa Za tydzień 25 lipca w niedziele będziemy modlić się za przyczyną św. Krzysztofa, w intencji wszystkich kierowców i podróżujących- orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Po Mszach Świętych o godz. 7.30, 9.15 , 11.45 i 18.00 błogosławieństwo kierowców i pojazdów przed kościołem. W Pęcherach po Mszy sw o godz 8.00 Nasza parafia od wielu już lat bierze udział w programie MISYJNYM MIVA POLSKA JEDEN GROSZ ZA JEDEN KILOMETR .Myślą przewodnią tegorocznych obchodów są słowa: W drogę do Źródła Życia. Dzięki ofiarom zebranym podczas ubiegłorocznej akcji św. Krzysztof MIVA Polska zrealizowała 78 projektów na 137 różnych pojazdów w 26 krajach świata. Z pomocy MIVA Polska skorzystali zarówno misjonarze Fidei Donum (księża diecezjalni), księża i bracia zakonni, siostry zakonne, polscy biskupi misyjni oraz misjonarze świeccy. Zakupione zostały 52 samochody, 2 ambulanse, 4 busy, 24 motocykle, 51 rowerów dla katechistów, 2 traktory i 1 koń z wozem. Pojazdy te służą w wieloraki sposób w realizacji powszechnej misji Kościoła. Jest to piękny wkład Kościoła w Polsce w ewangelizację świata, w której centrum stoi świadectwo Bożej miłości głoszone i dawane przez misjonarzy, szczególnie z myślą o najsłabszych i najbardziej potrzebujących. Łączna suma przekazanej w 2020 roku pomocy od MIVA Polska na pojazdy misyjne roku wyniosła: 3. 711.370 zł. Niech Bóg hojnie błogosławi i obdarza potrzebnymi łaskami wszystkich Darczyńców! „Pamiętajmy , że błogosławieństwo nie zwalnia nas z obowiązku zachowania rozsądku i wyobraźni na drodze.

6 A/ Parafianie proszą aby ogłosić o ławeczkach na cmentarzu . W związku z tym ,że  ławeczki przeszkadzają osobom na wózkach dojechać do grobu bedą rozebrane i oddane właścicielom.  Druga sprawa bardzo ważna to układanie kostki przy grobie, nie można zajmować całej przestrzeni i chodnika przy swoim pomniku, ten teren należy do wszystkich naszych sąsiadów.

7.Dziękujemy 

rodzinom z Łosia za dekoracje naszej świątyni kwiatami. Bóg zapłać. Za tydzień kościół ubiorą p. młodzi a za dwa tygodnie rodziny z Bogatek.

8. Wszystkim solenizantom szczególnie Krzysztofom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Św Krzysztof niech nam nieustanie przypomina o zachowaniu przepisów drogowych, bezpiecznej odległości i trzeźwości.

8. JAK ZWYKLE PROSIMY I NALEGAMY  ABY CZYTAĆ I TO DO KOŃCA CZYTAC NASZĄ PRASE KATOLICKĄ KTÓRA JEST PRZYGOTOWYWANA PRZEZ MĄDRYCH I DOBRYCH LUDZI ABY NAS INFORMAĆ  GDZIE LEŻY NIEBEZPIECZEŃSTWO UTRATY WIARY. BARDZO WAŻNE JEST ABY W CZASIE WAKACJI    BRONIC SIĘ PRZED SEKTAMI I WRÓŻKAMI  KTÓRE  MOGĄ DOPROWADZIĆ NAS DO UTRATY ZDROWEGO ROZSĄDKU.

9. W tym tygodniu patronują nam: – w czwartek 22 lipca – św. Maria Magdalena, nazywana Apostołką Apostołów, zaniosła im radosną wieść o zmartwychwstaniu, jedna z kobiet towarzyszących Jezusowi i apostołom, uwolniona przez Pana z mocy złych duchów; – w piątek 23 lipca – św. Brygida (1303-1373), zakonnica, patronka Europy; w sobotę 24 lipca – św. Kinga (1234-1292), dziewica, córka króla węgierskiego Beli IV, żona księcia Władysława Wstydliwego.

 

 

 

 

                                                                                       

                                                                               

 

      Śp. ks. prał. Władysław Szymański

Zginął tragicznie 13 lipca 2021 roku

Kuria Biskupia Warszawsko-Praska zawiadamia:

W nocy, 13 lipca 2021 roku,
w tragicznym wypadku samochodowym zginął,
w wieku 68 lat,
w 44. roku kapłaństwa

ś. † p.
ks. prał. Władysław Szymański

proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Kałuszynie,
dziekan Dekanatu Mińsk Mazowiecki
– Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Ksiądz prałat Władysław Szymański urodził się 24 kwietnia 1953 roku w Młodzieszynie. Pochodził z Parafii Narodzenia NMP w Młodzieszynie, w Diecezji Łowickiej.

Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego 4 czerwca 1978 roku.

Jako wikariusz pracował w parafiach: św. Marcina BM w Wysokienicach (1978-1979, DŁ), świętych Apostołów Piotra i Pawła w Przybyszewie (1979-1980, AW), Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce (1980-1983), św. Józefa Robotnika w Sochaczewie (1983-1984, DŁ), Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej (1984-1985, DŁ), św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej (1985-1986, AW), Świętego Ducha w Łowiczu (1986-1988, DŁ) oraz MB Częstochowskiej w Wołominie (1988-1994).

Z końcem czerwca 1994 roku odebrał z rąk bp. Kazimierza Romaniuka nominację na proboszcza Parafii MB Różańcowej w Wielgolesie (1994-1995), skąd po roku posługi został posłany do Parafii Wniebowzięcia NMP w Kałuszynie. Proboszczem tej wspólnoty Ksiądz Prałat był przez 26 lat (objął ją 26 lipca 1995 roku).

W strukturach Diecezji Warszawsko-Praskiej był najpierw wicedziekanem (1999-2009) a następnie dziekanem (2013-2021) Dekanatu Mińsk Mazowiecki – Narodzenia NMP. Pełnił także funkcję diecezjalnego duszpasterza rolników (od 1 czerwca 2018 roku).

Biskup Kazimierz Romaniuk odznaczył go przywilejem rokiety i mantoletu 29 kwietnia 1998 roku. Kolejnymi godnościami Ksiądz Prałat związany był z Kapitułą Kolegiacką w Radzyminie: 24 grudnia 2010 roku został mianowany jej kanonikiem honorowym przez abp. Henryka Hosera SAC. Bp Romuald Kamiński podniósł go do godności najpierw kanonika gremialnego (23.12.2017) a następnie prałata Kapituły (23.12.2020).

MSZA ŚW  ZWIAZANA Z POGRZEBEM KS WŁADYSŁAWA BĘDZIE W KAŁUSZYNIE  W NAJBLIŻSZĄ SOBOTĘ  O GODZ 10.00 24 LIPCA B.R.
 

Do dnia pogrzebu
w Parafii Wniebowzięcia NMP w Kałuszynie
będzie codziennie sprawowana w intencji Zmarłego
Msza Święta o godzinie 19.00.

Dobry Jezu, okaż Księdzu Władysławowi swoje miłosierdzie!

PIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 11 lipca 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Czcigodny Księże Proboszczu,

przesyłam do wiadomości list Wojewody Mazowieckiego – Pana Konstantego Radziwiłła w sprawie szczepień przeciw COVID – 19. Prośba jest słuszna i poważna, bowiem wiąże się z odpowiedzialnością za zdrowie społeczne w duchu piątego przykazania Bożego. Sam nawiązałem do tego w kazaniu na Boże Ciało, bo uważam, że to jest obowiązek Kościoła. Dlatego proponuję, by Księża Proboszczowie Księża duszpasterze zachęcali do tej społecznej odpowiedzialności tymi lub podobnymi słowami:

W związku z trwającą pandemią COVID-19 i brakiem skutecznego lekarstwa Kościół Warszawski apeluje o podejmowanie akcji szczepień dla dobra całej społeczności. Przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie, gdzie odbędzie się beatyfikacja Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, otwarto powszechnie dostępny punkt szczepień. Niech to będzie przykład konkretnej troski o dobro bliźniego, przykład dla wszystkich w Archidiecezji Warszawskiej przed zbliżającą się beatyfikacją.

Kazimierz Kardynał Nycz
Arcybiskup Metropolita Warszawsk

1. W okresie wakacyjnym, urlopów, odpoczynku gromadzimy się na Eucharystii, by ze źródła, jakim jest Bóg, zaczerpnąć siły i przyjąć wszelkie dary i łaski dla nas przygotowane. Niezależnie od różnych sytuacji, które pojawiają się na drodze naszej wiary, odkrywamy, że Bóg nigdy nie zmienia swojego wyboru i zawsze przerzuca mosty między sobą a naszym życiem, posyła do nas proroków, abyśmy przez odnawianie przymierza zawsze byli Jego wybranym narodem. Słowo Boże kierowane jest do tych którzy przypadkowo znaleźli się dzisiaj w kościele i może nie mają świadomości , że w życiu nie ma przypadków ale jest słowo i wezwanie do podjęcia swoich wezwań chrzcielnych. Nie można być chrześcijaninem tylko jeden dzień w czasie chrztu czy bierzmowania ale trzeba nim być przez cały rok zawsze gdy jesteśmy młodzi czy już nieco starsi. Raz wybrałem Chrystusa i zawsze muszę Go wybierać. To nie jest takie proste , dlatego potrzebna jest łaska Boża.

2. W naszej historii są różne, często bardzo bolesne, karty. Dziś przeżywamy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – święto państwowe poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej. Módlmy się za tych, którzy ponieśli śmierć, oraz o to, żeby już nigdy nie doszło do podobnej zbrodni

3. W czasie letnich wędrówek po ojczyźnie często dostrzegamy tych, dla których jest to okres wytężonej pracy na przykład na roli, na różnych budowach. Módlmy się, żeby w tym czasie Bóg szczególnie błogosławił im w pracy.

4. W lipcu i w sierpniu kancelaria parafialna od poniedziałku do piątku będzie czynna wyłącznie po południu od godz 16.00. W czwartek kancelaria jest nieczynna. W sprawach pilnych zawsze jesteśmy do dyspozycji pod telefonem 602 108 026.

5.W środe  14 lipca  Różaniec za zmarlych o godz 17.15 i Msza św za zmarlych poleconych w wypominkach  o godz 18.00

6. Szczególne podziękowanie w związku z renowacja naszej świątyni kierujemy do naszych dobrodziejów i ofiarodawców , osób indywidualnych i naszych władz rządowych w Warszawie i władz gminnych i samorządowych w Piasecznie za przyznanie naszej parafii dofinansowania . Nie podajemy sumy to jest chyba nie najważniejsze ale dziękujemy za życzliwość i zrozumienie tych trudnych prac. Ważne jest aby nasza pomoc nie była łączona z krytyką osoby czy parafii która otrzymała dofinansowanie. Parafia też musiała się mobilizować aby wszystkie prace były wykonane na czas. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i dobrodziejom naszym którzy pomagali życzliwie i ofiarnie a szczególnie Bogu który jest sprawcą chcenia i naszego działania."Wszystko ma wartość  o tyle , o ile jest czynione z miłości." ( ks. A. Woźny.) Wszystkim składamy serdeczne Bóg zapłać.

7.Mamy w tym miesiącu zacząć zmianę starych ławek w kościele, chcemy też pooddawać rodzinom stare klęczniki które otrzymaliśmy od sióstr  z Wólki Pęcherskiej.Prosimy też o modlitwę aby nasze domy stawały się Kościołem Domowym

Dziękujemy  p. młodym za dekoracje naszej świątyni kwiatami  ,  za tydzień  18 lipca  kosciół ubiorą rodziny z Łosia a za dwa tygodnie   25 lipca kościół ubiorą p. młodzi.

9. Zapowiedzi przedmałżeńskie:

A/.Mateusz Kowalewski kawaler i Katarzyna Zielińska panna oboje z Łosia par Sw Rocha w Jazgarzewie-zapowiedz DRUGA

10. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień  i błogosławionej niedzieli.

11 .Zabierzmy ze sobą prasę katolicką która ostrzega nas przed nowym ukrytym pogaństwem które idzie do nas całym strumieniem przez niektóre laickie media i brukową prasę.

12. W tym tygodniu patronują nam:

– w poniedziałek 12 lipca – św. Brunon Bonifacy z Kwerfurtu (974-1009), biskup, męczennik;

– we wtorek 13 lipca – święci pustelnicy Andrzej Świerad (†ok. 1030) i Benedykt (†ok. 1033), wiedli pustelnicze życie na terenie Węgier;

– w czwartek 15 lipca – św. Bonawentura (ok. 1217-1274), biskup i doktor Kościoła;

– w piątek 16 lipca – Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel, nazywana Matką Bożą Szkaplerzną.

 

CZTERNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 4 lipca 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Czas wakacji, urlopów, odpoczynku jest okazją do pogłębiania relacji z Bogiem przez modlitwę, lekturę Pisma Świętego, celebrowanie niedzieli i spotkania na Eucharystii, na które wcześniej, z powodu zabiegania, musieliśmy znaleźć czas. Teraz możemy go zaplanować, by spotkać Jezusa, który jest naszym bratem podobnym do nas we wszystkim prócz grzechu. Zadbajmy, zwłaszcza w tym czasie, by spotkanie z Jezusem było zawsze spotkaniem godnym Jego miłości.

 

2. Od dzisiaj chrzty będą już udzielane w czasie Mszy sw, tak jak uczy kościół , najlepiej w niedziele gdy gromadzi się cała wspólnota parafialna. Są pewne wyjątki gdy była pandemia albo gdy dziecko jest chore wówczas kapłani mogą chrzcić w dowolnym dniu czy czasie nawet w szpitalu. Pamiętajmy , że chrzest dziecka jest wydarzenie bardzo ważnym nie tylko dla rodziny ale też i dla całej parafii. Dlatego chrzcimy w czasie Mszy sw i odnawiamy naszą miłość do Chrystusa i do całej wspólnoty Kościoła.PRZYPOMINAMY , ŻE DYSPENSA OD UCZESTNICTWA  WE MSZY SW ZOSTAŁA  JUŻ W POLSCE ZNIESIONA. PRZYPOMINAMY  PRZYKAZANIE " PAMIĘTAJ ABYŚ DZIEŃ ŚWIĘTY ŚWIĘCIŁ "

3. Dzisiaj po Mszy sw o godz 9.15 będzie adoracja i procesja wokół kościoła.

4. W lipcu i w sierpniu nie będzie Mszy św o godz 16.30

5. Zmarl nasz parafianin śp Lech Antoni Szczepaniak z Łosia -pogrzeb jutro o godz 14.00

6. Dzisiaj w pierwszą niedzielę miesiąca dziękujemy za ofiary na dalsze prace przy naszej świątyni. Dziękujemy rodzicom i młodzieży za przygotowanie naszej świątyni na uroczystość bierzmowania. Za tydzień nasza świątynie ubiorą p. młodzi a za dwa tygodnie rodziny z Łosia a 25 lipca kościół ubiorą p młodzi.

7. Zapowiedzi przedmałżeńskie:

A/.Mateusz Kowalewski kawaler i Katarzyna Zielińska panna oboje z Łosia par Sw Rocha w Jazgarzewie-zapowiedz PIERWSZA

B/ Bartosz Osiński kawaler z Łosia par Sw Rocha w Jazgarzewie i Karolina Wójciak panna z Piaseczna par M B Rożańcowej zapowiedź DRUGA

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień i błogosławionej niedzieli.

9. W tym tygodniu patronują nam:

– we wtorek 6 lipca – bł. Maria Teresa Ledóchowska (1863-1922), dziewica, patronka dzieł misyjnych w Polsce, założycielka pisma „Echo z Afryki”, animującego ruchy misyjne;

– w czwartek 8 lipca – św. Jan z Dukli (ok. 1414-1484), prezbiter, gorliwy duszpasterz i teolog. CZYTAJMY PRASE KATOLICKĄ KTÓRA ZACHĘCA NAS DO OBRONY  ŻYCIA DZIECI POCZĘTYCH I BUDOWANIA CYWILIZACJI MIŁOŚCI.

///////////////////////////////////////////////////////////////////

TRZYNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 27 czerwca 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE                                                1. Jednym z owoców Eucharystii jest nasze uzdrowienie. Dokonuje się w głębokiej jedności z Bogiem i nie od razu skutki Jego działania są widoczne. Czasami trzeba dystansu, czasu, a przede zaufania Bogu, które wzmacnia naszą wiarę w życiu codziennym. Po wyjściu ze Mszy Świętej, pobłogosławieni przez Boga, umocnieni Jego słowem i ciałem, jesteśmy przeświadczeni, że On jest zawsze z nami, że nam błogosławi i uzdrawia nas mocą swoich sakramentów

 2. Kończy się czerwiec – miesiąc szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Jezusa. Mamy za co Boga uwielbiać i za co przepraszać. Zapraszamy na ostatnie w tym miesiącu nabożeństwa czerwcowe , dzisiaj  po Mszy św o godz 18.00 w poniedziałek wtorek  i srodę po Mszy sw o godz 18.00.

3. Dzisiaj / 27.06/ po Mszy sw o godz 9.15 przygotowanie do Bierzmowania . Przychodzą obowiązkowo bierzmowani i świadkowie. Kandydaci do bierzmowania otrzymają dwie karteczki do spowiedzi – jedną przekażą świadkowi . Karteczki zostawimy spowiednikowi w konfesjonale. Nabożeństwo pokutne i SPOWIEDŹ jutro 28 czerwca o godz 19.00. Sakrament Bierzmowania młodzież otrzyma z rąk Ks Bp Rafała Markowskiego we wtorek 29.06 na Mszy św o godz 16.00.Młodzież przychodzi pół godziny wcześniej / 15.30/ Prosimy o modlitwę w intencji tej młodzieży aby trwał przy Chrystusie w Jego Kościele.

4. We wtorek 29 czerwca przypada uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Tego dnia w sposób szczególny pamiętajmy o Piotrze naszych czasów, papieżu Franciszku, i naszym Pasterzu Ks Kard Kazimierzu Nyczu i prośmy Ducha Świętego, aby towarzyszył im w posłudze. Tego dnia Msze św w naszej parafii o godz 6.30 u sióstr w Łbiskach , w naszej świątyni o godz 7.00, 16.00 i 18.00. W czasie wakacji w naszej światyni nie będzie Mszy św o godz 16.30

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. Będziemy się modlić w intencji powołań kapłańskich. W piątek okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej. Msza Święta o godz. 7.00 i 18.00 w intencji NOCNA ADORACJA Z PIATKU NA SOBOTE ROZPOCZNIE SIĘ PO MSZY ŚW O GODZ 18.00 Do chorych udamy się w piątek o godz 9.20 Chorych prosimy o cierpliwość ponieważ jest tylko jeden kapłan.

6. W I sobotę o godz. 8.00 Msza Święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi nasze niewierności i znieważenia . Różaniec po Mszy św o godz 8.00. Zapraszamy wszystkie osoby z Kółek Żywego Różańca.

7. W najbliższą niedzielę po Mszy sw o godz 9.15 nabożeństwo eucharystyczne z procesją. zapraszamy.

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Ks Irkowi który posługuje w naszej parafii  z okazji imienin życzymy aby Duch św Go umacniał na drodze powołani a Matka Boża  Częstochowska  chroniła przed wszelkim złem i niebezpieczeństwem. Pamiętamy  o tych naszych braciach ktorzy noszą  piękne imie Piotra i Pawła o naszy  szafarzach  którzy posługują  nam  przy ołtarzu i osobom chorym , pamietamy  o ministrantach  o Pawle który tutaj codziennie przychodzi aby nam  wyświetlać  teksty pieśni  eucharystycznych  i Godzinki w niedzielę.Wszystkim naszym znajomym i miłym gościom   życzy  mocy Ducha św i wytrwalości przy Chrystusie przez całe wakacje. Szczęść Boże.

9. W ostatnim czasie z naszej parafii odeszli do domu Ojca śp Helena Mańk, Adam Stańczyk, Barbara Brzezińska, Maria Szymczak, Stanisław Kowalski, Hanna Olek, Wacław Kuc i Władysław Kuc, Józef Tober, Janina Solecka, Sławomir Milczarek, Helena Łakomy, Marek Kur, Sławomir Dąbrowski, Paweł Rechnio , Halina Pawlak Pamiętajmy o nich w modlitwach oraz o ich najbliższych i wspierajmy się nawzajem słowami wiary i miłości.

10. Sakrament małżeństwa mają zamiar zawrzeć nastepujace osoby:

A/ Bartosz Osiński kawaler z Łosia par Sw Rocha w Jazgarzewie i Karolina Wójciak panna z Piaseczna par M B Rożańcowej zapowiedź PIERWSZA

B/Paweł Bugalski kawaler z Bogatek par sw Rocha w Jazgarzewie i Angelika Lipska panna z Baszkówki par MB Wspomożenia Wiernych w Głoskowie -zapowiedź DRUGA

C/ Krzysztof Kakietek kawaler z Antoninowa par Św Rocha w Jazgarzewie i Klaudia-Weronika Gąsior panna z Załuskowa par M. B. Królowej Polski w Iłowie-zapowiedź DRUGA

11./ Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo    w Łbiskach  przyjmuje  jeszcze dzieci  do Przedszkola Integracyjnego od maluszków do zerówki. Pełna informacja  o przedszkolu jest na ulotkach na stoliku przy drzwiach wyjsciowych i  na stronie internetowej zgromadzenia sióstr wŁbiskach.
 

12./W tym tygodniu patronują nam: – w poniedziałek 28 czerwca – św. Ireneusz (†ok. 202), biskup Lyonu, męczennik; we wtorek 29 czerwca – święci apostołowie Piotr (†ok. 64), pierwszy papież, i Paweł (†ok. 67), nazywany Apostołem Narodów; w sobotę 3 lipca – św. Tomasz pApostoł (†67), według tradycji zaniósł wiarę do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską

12. CZYTAJMY PASĘ KATOLICKA i NOWĄ KSIĄŻECZKĘ JAK CHRONIC NASZE DZIECI PRZED AGRESYWNĄ DEMORALIZACJĄ W SIECI.. SPRAWA BARDZO POWAŻNA ponieważ ludzie źli i niewychowani zmieniają często prawdziwe dobro na zło. Parafia otrzymała program rekolekcji 33 dniowych z fragmentami nauczania Prymas Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego i siostry Elżbiety Róży Czackiej. WYSTARCZY WPISAĆ W WYSZUKIWARKĘ SŁOWA BEATYFIKACJI33 „ TEMAT „ WSZYSTKO POSTAWIĆ NA MARYJĘ

Przedstawiamy opublikowany 18 czerwca Komunikat Komitetu Organizacyjnego ds. beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Informacja dotycząca uroczystej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej

Uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej odbędzie się 12 września o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie.

Wspólna beatyfikacja uzasadniona jest przede wszystkim faktem, iż przez lata obu przyszłych błogosławionych łączyła duchowa więź, odkąd ich drogi splotły się w latach 20. XX wieku, a żywotna współpraca i wzajemna inspiracja trwały aż do śmierci matki Czackiej.  

Uroczystości będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Obecna będzie również delegacja gości z Watykanu, jak również zaproszeni przewodniczący episkopatów Europy oraz członkowie Konferencji Episkopatu Polski. W koncelebrze Mszy Świętej beatyfikacyjnej wezmą udział przedstawiciele duchownych z poszczególnych diecezji w Polsce. W uroczystości będą także uczestniczyły reprezentacje zakonów oraz reprezentanci wiernych świeckich z poszczególnych diecezji.

Z woli papieża Franciszka uroczystość będzie mieć charakter skromny i godny. Godny, gdyż dotyczy Prymasa Tysiąclecia, jednej z najważniejszych postaci w historii Kościoła w Polsce i Kościoła Powszechnego XX wieku, skromny – gdyż oprawa uroczystości musi – także w wymiarze symbolu – odpowiadać czasom pandemii i jej konsekwencjom w wymiarze duchowym, społecznym, ekonomicznym i sanitarnym.

W związku z trwającą pandemią i obowiązującymi przepisami sanitarnymi liczba osób bezpośrednio uczestniczących w beatyfikacji będzie bardzo ograniczona. Możliwość uczestnictwa w uroczystości mają wyłącznie osoby posiadające kartę wstępu. Wobec tego zwracamy się z prośbą i zachęcamy wszystkich zainteresowanych beatyfikacją do łączności duchowej poprzez media. Beatyfikacja będzie transmitowana przez telewizję publiczną, która gotowa jest bezpłatnie dostarczyć sygnał telewizyjny do wszystkich zainteresowanych środowisk. Dodatkowo każda diecezja otrzymała ofertę bezpłatnej instalacji telebimu w wyznaczonym przez siebie miejscu. W przypadku zainteresowania transmisją telewizyjną prosimy o kontakt z sekretariatem Komitetu Organizacyjnego (beatyfikacja.wyszynski@mkw.pl z dopiskiem TRANSMISJE).  

W związku z tym, iż nie ma możliwości przewidzenia, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna w czasie beatyfikacji, przeznaczona dla każdej diecezji liczba kart wstępu może ulec zmianie.

Komitet Organizacyjny do spraw beatyfikacji   kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej

///////////////////////////////////////////////////////////

DWUNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 20 czerwca 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Eucharystia, w której uczestniczymy, jest cudem dokonującym się na naszych oczach, lecz rzadko tak o niej myślimy. Może gdyby wśród nas Jezus dokonał tak spektakularnego znaku jak ucieszenie burzy na jeziorze Genezaret, przypadlibyśmy Mu do stóp. A tu, na tym ołtarzu, w czasie każdej Eucharystii dokonuje się cud: Bóg staje wśród nas i jest dla nas pokarmem. Niech nigdy nie zabraknie nam wiary w słowa Jezusa: „[…] Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20).                                                  2. Dzisiaj dzieci wraz ze swoimi rodzicami z klas III przeżywają swoją uroczystość I Komunii św na sumie o godz 11.45. Życzymy tym dzieciom wielu łask Bożych abym wzrastały w łasce u Boga i ludzi. Biały tydzień dla tych dzieci od poniedziałku do piątku na Mszy św o godz 18.00 w piątek dzień misyjny i poświęcenie pamiątek I Kom św.

BIERZMOWANI mają obowiązkowe spotkania 27.06 godz 9.15 , 28.06 poniedziałek SPOWIEDŹ godz 19.00 i Uroczystośc Bierzmowania 29.06 we WTOREK  godz 15.30

3. Nabożeństwo czerwcowe codziennie o godz 18.00 Zadbajmy o to, byśmy choć raz rodzinnie stanęli przed obliczem Jezusa utajonego w Najświętszym Sakramencie.

4. W każdy WTOREK Koronka do miłosierdzia Bożego po Mszy sw o godz 18.00 .

5. W środę 23 czerwca w Rzymie rozpocznie się X Światowe Spotkanie Rodzin (potrwa do 27.06) pod hasłem „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”

6. W czasie  wakacji lipcu i sierpniu nie będzie  w naszej światyni  Mszy sw  w niedziele o godz 16.30 

7.W tych dniach  wielu kapłanów  otrzymało  już nowe dekrety o zmianie miejsca pracy. Ks Szymon przeprowdzi  się w sierpniu  do starej  parafii św Józefa  w Ursusie . Ks Szymona pożegnamy w czasie odpustu 22 sierpnia na sumie o godz 11.45. Nowego kapłana Ks Stanisława Kijewskiego neoprezbitera powitamy 29 sierpnia w niedziele na Mszy św o godz 11.45.  Będzie to  Jego Msza św PRYMICYJNA  połączona  ze specialnym błogosławieństwem.  Prosimy o modlitwę za naszych kapłanów aby Bóg im błogosławił  w  pracy duszpasterskiej.

7. W środę przeżyjemy także Dzień Ojca. Na Mszy Świętej o godz.18.00 w szczególny sposób będziemy się modlić za wszystkich ojców w naszej parafii, by wzorem św. Józefa odważnie podejmowali wyzwania wynikające z ich powołania

8. W czwartek 24 czerwca przypada uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, który wzywał do nawrócenia i przygotował drogę Jezusowi. Wskazał Jezusa jako Baranka Bożego. W tym dniu pamiętamy o Ks Szymonie który obchodzi swój dzień urodzin

9. W tym tygodniu zakończenie roku szkolnego. Jutro 21.06. Msza św dla dzieci i młodzieży z Łbisk u sióstr w kaplicy o godz 14.00 W piątek 25.06 zapraszamy o godz.8.00 dzieci ze szkoły w Jazgarzewie na Mszę Świętą dziękczynną za wszelkie dary i łaski, których Bóg udzielił nam w tym roku, za piękną pracę wychowawczą naszych nauczycieli, pedagogów, pracowników szkoły, za rzetelną pracę dzieci i młodzieży, uwieńczoną dobrymi wynikami. W tym tygodniu spowiadamy dzieci i młodzież od godz 17.30                                             

10. Pogrzeb śp Pawła Rechnio  z Jazgarzewa  będzie we wtorek 22 czerwca   o godz 14.00 Pamiętajmy o rodzinie która przeżywa czas  żałoby.

11. Zapowiedzi przedmałżeńskie :                                                                                                                                                               A/ Paweł Bugalski kawaler z Bogatek par sw Rocha w Jazgarzewie i Angelika Lipska panna z Baszkówki par MB Wspomożenia Wiernych w Głoskowie -zapowiedź pierwsza                                                                                                                                                 B/ Krzysztof Kakietek kawaler z Antoninowa par Św Rocha w Jazgarzewie i Klaudia-Weronika Gąsior panna z Załuskowa par M. B. Królowej Polski w Iłowie-zapowiedź pierwsza

C./ Michał Drewicz kawaler z par Niepokalanego Poczęcia NMP w Górze Kalwarii i Justyna Kinga Wiśniakowska panna z Bogatek par Sw Rocha w Jazgarzewie-zapowiedź druga

12. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień..                                                                                                                                                                                                                  13. W tym tygodniu patronuje nam: – w poniedziałek 21 czerwca – św. Alojzy Gonzaga (1568-1591), alumn, zakonnik, wzór miłości do ubogich i chorych. CZYTAJMY PRASĘ KATOLICKA

JEDENASTA NIEDZIELA ZWYKLA 13 CZERWIEC 2021

1./ W MINIONYM TYGODNIU PRZEŻYWALIŚMY w piątek uroczyste ODDANIE NASZEJ OJCZYZNY NAJŚWIĘTSZEMU SERCU PANA JEZUSA „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół ..."Świadomi naszych wad i słabości – stojąc wobec nowych i trudnych wyzwań dla Kościoła i Ojczyzny – z ufnością wołamy: Otwórz nasze oczy, ulecz chore serca, obmyj to, co brudne, daj łaskę nawrócenia i pokuty! Uwolnij nas od wzajemnej nienawiści i pogardy, od ducha niezgody i raniących podziałów. Daj nam światłe oczy serca, abyśmy przestali dostrzegać w sobie wzajemnie przeciwników a zobaczyli współ domowników – w Twoim Domu, a także w tym domu, który ma na imię Polska - modlili się w piątek Polacy wraz z Biskupami. Przez cały czerwiec będziemy modlić za naszą Ojczyznę aby była wierna Bogu i Kościołowi Dziękujemy wszystkim , którzy brali udział w Nieszporach i procesji w oktawie Bożego Ciała i dali piękne świadectwo o Chrystusie obecnym w Najświętszym Sakramencie. Dziękujemy za przygotowanie AGAPY I WSPÓLNE SPOTKANIE W DUCHU SWIĘTYM.

2 Powracamy dzisiaj jeszcze raz do pierwszej komunii sw dzieci . Dzisiaj dzieci z kla III na Mszy sw o godz 11.45 odnowią przyrzeczenia chrzcielne. Pierwsza komunia tych dzieci będzie za tydzień w niedzielę na Mszy sw o godz 11.45 Spowiedź w piątek o godz 16.00

3.Dzisiaj na sumie o godz 11.45 modlimy się za Ks Ireneusza w 20 rocznicę Jego święceń aby Pan Bóg mu błogosławił i darzył łaskami pokoju i miłości.

4.Dzisiaj po Mszy sw o godz 9.15 spotkanie młodzieży przed bierzmowaniem. Obecnośc obowiązkowa. Spowiedź kandydatów do bierzmowania i świadków będzie w poniedziałek 28 czerwca o godz 19.00

5. Zakończyliśmy renowacje głównego ołtarza i tabernakulum oraz chrzcielnicy. Zostanie jeszcze w tym roku do odnowienia figura św Franciszka przy ołtarzy sw Rocha , częściowo Droga Krzyżowa , wymiana starych ławek w naszej świątyni. Jeszcze raz dziękujemy za każdą ofiarę i zrozumienie tych trudnych inwestycji przy naszej świątyni. Wszystkim którzy nam pomagali i mieli hojne serca . Składamy Bóg zapłać Szczególne podziękowanie należy się p. Jackowi z Rady Parafialnej który się naprawdę natrudził i najeździł mając wielodzietną rodzinę i jednocześnie nasłuchał się jak to nie należy pomagać kościołowi. Wszystkim parafianom i naszym miłym gościom za wspieranie tych prac i modlitwę bardzo dziękujemy. Życzymy naszym dobrodziejom i władzom rządowym w Warszawie i samorządowym w Piasecznie którzy mimo różnych przeszkód przyznali naszej parafii dość duże dofinasowanie -życzymy wielu łask Bożych i dobrego zdrowia. Dziękujemy w tym roku 2021 za ostatnie dofinasowanie Gminie Piaseczno i Funduszowi Kościelnemu w Warszawie. Bóg zapłać.

6.W związku z zakończeniem roku szkolnego i katechetycznego i wakacjami prosimy rodziców aby swoim dziecio przypomnieli o spowiedzi w tym tygodniu i przyszłym / dzieci w ramach katechezy mogą przychodzić do kościoła klasami/ i o Mszy sw. 25 czerwca w piątek o godz 8.00 . Ważne abyśmy nie lekceważyli tego co jest związane z naszą wiarą i praktyką. Zachęcamy aby dzisiaj po Mszy św zabrać ze sobą do domu na wakacje wode święconą, którą powinniśmy się też posługiwać gdy zagraża nam ciemnośc tego świata i jego mentalność.

7. Zapowiedzi przedmałżeńskie:

A/ Michał Drewicz kawaler z par Niepokalanego Pocz. NM. Panny w Górze Kalwarii i Justyna –Kinga Wiśniakowska panna z Bogatek par Jazgarzew-zapowiedź PIERWSZA

B/Cezary –Adam Ruciński kawaler z Falenicy par MB Dobrej Rady w Miedzyszynie i Katarzyna –Zofia Kamińska panna z Grochowej par Sw Rocha w Jazgarzewie-zapowiedź DRUGA

8.W liturgii tygodnia wspominamy; - DZISJAJ - św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła - w poniedziałek - bł. Michała Kozala , bpa i męczennika - w czwartek - św. BRATA Alberta Chmielowskiego, zakonnika KTÓRY NIE ZPOMINAŁ JAK WAŻNA JEST PRACA CHARYTATYWNA W KOSCIELE. Pamiętajmy o prasie katolickie

DZIESIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 6 czerwca 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKI

1. Eucharystia niedzielna jest dla każdego z nas źródłem i centrum życia duchowego. Bóg powierza nam siebie w drodze do nieba, jest pokarmem, który daje życie. Bądźmy wdzięczni, że Bóg jest na wyciągnięcie ręki, że nigdy o nas nie zapomina i stale czuwa nad nami.

2. Dziś obchodzimy Dzień Dziękczynienia. Prawdziwym wotum jest Polska wdzięczna Bogu za odzyskaną wolność. Idea Dnia Dziękczynienia jest kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego z 1792 r. Przed kościołem możemy złożyć ofiary do puszek na Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie Wilanowie

3. Dzisiaj dzieci z klas czwartych przeżywają swoją rocznicę I Komunii sw na Mszy św o godz 11.45 Tym dzieciom i ich rodzicom życzymy aby nadal kontynuowali swoja przyjaźń z Jezusem obecnym w Eucharystii.

Dzisiaj 6 czerwca przypada 10 rocznica beatefikacji Ks Jerzego Popiełuszki męczennika naszych czasów. Dzisiaj mocniej sobie uświadamiamy kim był Ks Jerzy i jak walczył ze złem.

4. Trwamy w oktawie Bożego Ciała. Codziennie do czwartku włącznie o godz 18.00 Msza św i NIESZPORY O NAJŚWIĘTSZYM SAKRAMENCIE , nabożeństwo czerwcowe z procesją . .W czwartek zakończenie oktawy Bożego Ciała i po procesji agapa i ognisko , przynosimy coś słodkiego Tak trudno jest powrócić do tego co było ale próbujmy odbudować nasze relacje i spotkajmy się przy ognisku za starą plebanią. Słyszałem już dawno , że ma być koncert pieśni religijnych scholii dziecięcej i młodzieżowej na scenie za starą plebanią. Nie wiem czy to jest realne. W czwartek na zakończenie oktawy będzie poświeceni wianków z ziół i pierwszych kłosów.

5. W piątek 11 czerwca uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Msze Święte o godz 7.00 I O GODZ 18.00 Jest to także Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.

6. W sobotę wspomnimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. Na wieczorną Mszę Świętą zapraszamy wszystkich pielęgnujących nabożeństwo wynagradzające pięciu pierwszych sobót miesiąca

7. Za  tydzień  w niedzielę  na sumie będziemy sie modlić sie za Ks Ireneusza w XX rocznicę  jego święceń.

8. w środę  9 czerwca o godz 17.15 Różaniec za zmarłych i Msza sw za wszystkich  zmarlych poleconych w wypominkach

9. Bardzo serdecznie dziękujęmy wszystkim, którzy zatroszczyli się o oprawę uroczystości Bożego Ciała: grupom przygotowującym ołtarze, , Bielankom, dzieciom pierwszokomunijnym i obchodzącym rocznicę Pierwszej Komunii Świętej, szczególnie ich rodzicom, liturgicznej służbie ołtarza, chorowi p organiście p. kościelnemu, strażakom, a przede wszystkim tym którzy szczególnie się zainteresowali układaniem dywanu z kwiatów dla Jezusa obecnego w Naj Sakramencie. Składamy serdeczne Bóg zapłać

10. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień i błogosławionej niedzieli.

11 Przypominamy o spowiedzi i Mszy sw dzieciom i rodzicom na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego.

12.Zapowiedzi przedmałżeńskie: A/ Cezary –Adam Ruciński kawaler z Falenicy par MB Dobrej Rady w Miedzyszynie i Katarzyna –Zofia Kamińska panna z Grochowej par Sw Rocha w Jazgarzewie-zapowiedź PIERWSZA

B/ Jarosław Kurek kawaler z Pęcher i Małgorzata Matusik panna z Łbisk oboje z par Św Rocha w Jazgarzewie –zapowiedź DRUGA

12. W tym tygodniu patronuje nam:

– we wtorek 8 czerwca – św. Jadwiga Królowa (1374 1399), oddana narodowi polskiemu i litewskiemu. PRASA CZEKA NA NAS NA STOLIKU PRZY DRZWIACH WYJŚCIOWYCH

LIST PASTERSKI EPISKOPATU POLSKI W SETNĄ ROCZNICĘ POŚWIĘCENIA NARODU POLSKIEGO  NAJŚWIĘTSZEMU SERCU PANA JEZUSA

Budujmy cywilizację miłości!

Drogie Siostry i Bracia!

kilka dni, 11 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi zebrani na plenarnym zebraniu Konferencji Episkopatu uroczyście ponowią akt poświęcenia Polski Sercu Jezusa. W tym samym dniu zostanie on odnowiony we wszystkich polskich parafiach, które przygotowywały się do tego wydarzenia przez ostatnie miesiące. Chodzi o to, by w tym duchowym wydarzeniu mogła uczestniczyć cała wspólnota Kościoła i „aby wszyscy ludzie, pociągnięci do otwartego Serca Zbawiciela, z radością czerpali ze źródeł zbawienia”. Symbolem nieskończonej i niepojętej miłości Boga jest przebite włócznią i otwarte Serce wiszącego na krzyżu Zbawiciela. Wobec takiej Miłości nie można przejść obojętnie, trzeba na nią odpowiedzieć. Kult Serca Jezusa wyraża się w pragnieniu, by nasze serca zranione grzechem, ale obmyte i uzdrowione Chrystusową Krwią biły w rytmie Najświętszego Serca Zbawiciela, będącego „gorejącym ogniskiem miłości”. On najpełniej objawił światu miłość, bo nie jest bezwzględnym Sędzią, ale kochającym Ojcem. Poświęcając się Sercu Jezusowemu, człowiek pozwala do końca przeniknąć się miłością Bożą, na tę miłość odpowiedzieć i nieść ją otaczającemu światu. Dlatego oddanie się Sercu Jezusowemu ma istotny wymiar społeczny i wyraża się w tym co św. Paweł VI i św. Jan Paweł II nazywali budowaniem cywilizacji miłości. Kult Serca Jezusa prowadzi nas również do zadośćuczynienia i wynagradzania za popełnione grzechy, które zawsze są ranami zadanymi Miłości. Oddawanie czci Najświętszemu Sercu Pana Jezusa związane jest z kultem Miłosierdzia Bożego, na które tak wrażliwy jest współczesny człowiek. Świadczy o tym duchowe doświadczenie świętej Siostry Faustyny Kowalskiej, uformowanej również przez nabożeństwo do Serca Jezusa, tak bardzo żywe w latach jej służby w Kościele.

Historia kultu

Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa ma dawne korzenie, rozpowszechnił się na skutek objawień św. Małgorzaty Marii Alacoque, francuskiej zakonnicy z XVII wieku, podczas których Jezus prosił, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był świętem poświęconym czci Jego Serca. Liturgiczne święto Boskiego Serca Pana Jezusa ustanowił papież Klemens XIII w 1765 r. jako przywilej dla ówczesnego Królestwa Polskiego oraz Konfraterni Najświętszego Serca Jezusa w Rzymie. Przyczynili się do tego nasi biskupi, wystosowując memoriał do papieża, gdyż na ziemiach polskich kult ten rozwijał się już wcześniej. Na cały Kościół święto to rozszerzył Pius IX w 1856 r., a Leon XIII w 1899 r. dokonał aktu poświęcenia całego rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Dokładnie sto lat temu, 3 czerwca 1921 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości biskupi dokonali aktu poświęcenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Jezusa. Nastąpiło to równocześnie z konsekracją świątyni Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. Rok wcześniej, 27 lipca 1920 r., w obliczu nawałnicy bolszewickiej zagrażającej Polsce i całej Europie, biskupi zawierzyli nasz naród Bożemu Sercu na Jasnej Górze. W 1932 r. w Poznaniu odsłonięto pomnik „Sacratissimo Cordi – Polonia Restituta”, który został zburzony w 1940 r. i dotąd nie odbudowany. Po wojnie w 1948 r. w obliczu nasilających się represji, z inicjatywy Prymasa kard. Augusta Hlonda biskupi zachęcili wiernych do osobistego poświęcenia się Najświętszemu Sercu Jezusowemu, a trzy lata później, 28 października 1951 roku, Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński na Jasnej Górze – w obecności niemal miliona wiernych – odnowił akt zawierzenia Polski Sercu Jezusa. Został on ponowiony w 1975 r. Po raz kolejny akt ten został proklamowany w wolnej Polsce 1 lipca 2011 r. w krakowskiej bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa.

O odnowę na polskiej ziemi Za kilka dni ponowimy akt poświęcenia Najświętszemu Sercu Jezusa, dlatego, że osobiście i zbiorowo pragniemy oddać się w opiekę Bogu, który jest Miłością. W szkole Jezusa,
który powiedział o sobie, że jest „cichy i pokornego serca” (Mt 11, 29), pragniemy się uczyć, jak stawiać czoło nowym wyzwaniom, jak podejmować odpowiedzialność za siebie i innych, jak kochać i służyć.

W nawiązaniu do setnej rocznicy poświęcenia narodu polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, ponawiamy ten akt w duchu dziękczynienia za dar obecnej od ponad 30 lat wolności, dziękując też za to, że Polska stała się znów pełnoprawnym członkiem wspólnoty europejskich narodów (Unii Europejskiej), co otworzyło nowy etap jej historii. Mamy przy tym świadomość, że z tej wolności nie zawsze potrafimy właściwie korzystać. Smutkiem napawa fakt, że życie społeczne i polityczne w Polsce naznaczone jest niekończącymi się napięciami, konfliktami, nienawiścią i wrogością, w której trudno się dopatrzyć troski o dobro wspólne. Zagrożona wręcz wydaje się jedność naszej wspólnoty narodowej, dzięki której przetrwaliśmy przez stulecia. W tej sytuacji, jako naród, społeczeństwo i każdy z nas, dokonajmy rachunku sumienia i prośmy Boga o łaskę nawrócenia. W perspektywie zawierzenia Sercu Jezusa, módlmy się o dar miłości, abyśmy w każdym człowieku – także innym czy myślącym inaczej – potrafili dostrzec brata. Rozmawiajmy językiem miłości, przebaczajmy tym, którzy nas skrzywdzili, nie chowajmy w sercu urazy, pierwsi wyciągając rękę do zgody. Budujmy mosty ponad podziałami, a spory rozwiązujmy w duchu dialogu i pojednania. Nie zapominajmy, że dialog należy do samej istoty chrześcijaństwa. Dajmy dziś temu świadectwo! Polska rodzina znalazła się w kryzysie, co trzecie małżeństwo się rozpada. W obliczu tych bolesnych faktów prośmy o odnowienie łask sakramentalnych i umocnienie więzi rodzinnych – o przebaczenie i wyrzeczenie się egoizmu rodzącego przemoc. Nie zapominajmy też o potrzebie międzypokoleniowego przekazu wiary, który dziś wydaje się być szczególnie zagrożony. Jako wspólnota Kościoła zdajemy niełatwy egzamin wiarygodności tak mocno zachwianej wskutek grzechów i ran zadanych braciom i siostrom przez niektórych duchownych. Jesteśmy świadomi, że grzech wykorzystywania seksualnego – jak ostrzegał papież Benedykt XVI – może skutecznie przyćmić blask Ewangelii. W Kościele niezbędny jest proces oczyszczenia, prośby o przebaczenie ze strony skrzywdzonych i otoczenia ich szczególną troską. Czyńmy świat bardziej ludzkim! W społeczeństwie, które podlega atomizacji wzmocnionej izolacją na skutek pandemii, bolesnej samotności doświadczają starsi, chorzy i niepełnosprawni. Ponadto, kryzys ekonomiczny sprawia, że ludzie biedni stają się jeszcze bardziej ubożsi. Otwórzmy się na nich, nie zapominając, że najsłabsi są „sercem Kościoła”, oni winni być również w centrum zainteresowania każdej ludzkiej społeczności. Znakiem cywilizacji miłości jest też otwartość na ludzkie życie, gdyż każdy człowiek, a szczególnie ten bezbronny i nienarodzony, ma prawo do życia. Budujmy postawę braterstwa, o co usilnie apeluje papież Franciszek. Czyńmy to zarówno na gruncie polskim jak i międzynarodowym, w duchu przebaczenia i pojednania, czemu Polska dała już dobitne świadectwo w XX stuleciu, inicjując pojednanie z sąsiednimi narodami. Zdajemy sobie sprawę, że nie ma innej drogi odnowy, jak nawrócenie czyli zwrócenie się do Odkupiciela i Jego zranionego Serca, „przez które stało się nam zbawienie”. Pokornie prosimy Jezusa o przebaczenie i łaskę powrotu do Niego i Jego Ewangelii. Z ufnością powierzamy Mu Kościół i Ojczyznę, nas samych i wszystko, co nas stanowi. Wpatrzeni w Serce Jezusowe, z serca Wam błogosławimy.

Podpisali: Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce,
zebrani na 388. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, dnia 11 marca 2021 roku

List należy odczytać w niedzielę, 6 czerwca 2021 roku

Za zgodność:
+ Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny KEP ______________________________________________________________________

List należy odczytać w niedzielę, 6 czerwca br., na wszystkich Mszach świętych.

† Biskup Rafał Markowski
Biskup Pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej
Wikariusz Generalny

NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA 3 czerwca 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Za każdym razem, gdy Kościół sprawuje Ofiarę Eucharystyczną, wspomina wielkie dzieło zbawienia, którego Jezus dokonał przez śmierć i zmartwychwstanie. Pragniemy uwielbić Boga obecnego wśród nas w Najświętszym Sakramencie za Jego miłość, która trwa od wieków i której doświadczamy w sakramentalnych znakach. Chcemy na nowo rozbudzać w swoich sercach pragnienie trwania w łasce uświęcającej, by nasze świadectwo, które dajemy światu, było czytelnym znakiem, że Bóg mieszka wśród swojego ludu, swojego Kościoła.

2. Msze Święte według porządku niedzielnego. Po Mszy Świętej o godz 9.15 wyruszymy ulicami z procesją do czterech ołtarzy. „[…] zagrody nasze widzieć przychodzi / i jak się Jego dzieciom powodzi” – będziemy śpiewać w czasie procesji. Zatroszczmy się o przystrojenie mieszkań/ chodz procesja nie wychodzi na ulice to ważne jest przystrojenie naszych , domów, by powitać Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, który przychodzi do nas z błogosławieństwem.

3. Już teraz wyrażam wdzięczność całemu orszakowi procesyjnemu, liturgicznej służbie ołtarza, chórowi, scholi dziecięcej i młodzieżowej, straży pożarnej , grupom parafialnym, wszystkim, dzięki których pracy i zaangażowaniu ten dzień będzie dla nas niezwykły, pełen chwały Bożej i błogosławieństwa Bożego. Dziękujemy za przygotowanie ołtarzy rodzinom i strażakom z Jazgarzewa , Bogatek , rodzinom z Gołkowa i Łbisk Wszystkim parafianom a szczególnie tym naszym siostrom i paniom które ułożyły piękny dywan z kwiatów w naszej świątyni w głównej nawie. Jest to wyraz wiary i miłości do Jezusa Eucharystycznego, jest to też zaproszenie dla nas wszystkich i dla kapłanów aby wierzyć , że Jezus naprawdę do nas przychodzi i daje nam odczuć swoją obecność. Przez całą oktawę będziemy szli za Jezusem w procesji po Mszy sw o godz 18.00 Zaraz po Mszy sw będą nieszpory o Najświętszym Sakramencie i procesja. Zapraszamy asystę kościelną, bielanki , ministrantów , szafarzy , lektorów. Warto sobie uświadomić , że czcimy i szanujemy Najświętszy Sakrament nie tylko w czasie Mszy św ale też przez ADORACJE I PROCESJE

4.JUTRO W pierwszy piątek miesiąca okazja do spowiedzi od godz 17.00 i Komunii Świętej wynagradzającej. O godz 18.00 Adoracja nocna z piątku na sobotę po Mszy sw o godz 18.00 WIECZÓR UWIELBIENIA POŁACZONY Z APELEM JASNOGORSKIM 0 GODZ 21.00 . Kapłani przyjdą do chorych w godzinach przedpołudniowych. Adoracje nocną kończymy w sobotę Mszą św o godz 8.00 i nabożeństwem Różańcowym. W przyszłą niedzielę o godz. 9.15 adoracja i procesja. PROCESJA W NIEDZIELĘ BEDZIE PO MSZY SW O GODZ 9.15 Nabożeństwa do Naj. Serca Pana Jezusa  W TYGODNIU  po Mszy sw o godz 18.00 w NIEDZIELĘ  nabożeństwa będą odprawiane po Mszy św o godz 16.30

5// 6 czerwca o godz 11.45  - I rocznica I Komunii św dzieci z klas IV które były w  zeszłym roku u pierwszej Komunii św . Spowieź tych dzieci i ich rodziców w piątek 4 czerwca  o godz 16.00

NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY 30 maja 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Stajemy dziś wobec największej tajemnicy wiary, która mówi, że jest jeden Bóg w trzech Osobach: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Próbujmy zrozumieć tę prawdę nie tyle umysłem, ile światłem wiary, bowiem nie o zrozumienie chodzi, ale o tajemnicę miłości, która spaja Osoby Boskie i w której my także mamy swoje miejsce. Autor pieśni religijnej pyta „ Jak Cię zrozumieć Tajemnico co spełniasz się każdego dnia ? …..i odpowiada w refrenie trzy razy trzeba się modlić…..”

3. Jutro ostatni dzień maja. Nabożeństwo majowe po Mszy sw o godz 18.00 Dziękujemy tym którzy brali udział w tym maratonie modlitwy przez cały maj i jednoczyli się z p. Franciszkiem przez różne sanktuaria odmawiając Różaniec i śpiewając litanie do M. Bożej. 4.Dzisiaj nasze dzieci z klas IV przeżywają uroczystość I Komunie św na Mszy sw o godz 11.45. Jest to piękne dzień w ich życiu i życiu rodziny, dzień pierwszego spotkania z Chrystusem w Eucharystii. Wszystkim dzieciom życzymy silnej wiary i mocnej nadziei aby miłość Jezusa rozlewała się w ich sercach i dała im przetrwać wszystkie trudności razem z rodzicami i ich rodzeństwem. Kochane dzieci niech Jezus wam błogosławi i strzeże. Zapraszamy was na biały tydzień o godz 18.00 od poniedziałku do piątku a w Boże Ciało 3 czerwca  na procesja o godz 9.15 oczywiście w strojach komunijnych.

W najbliższy czwartek 3 czerwca uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Msze Święte według porządku niedzielnego. Po Mszy Świętej o gozd 9.15 wyruszy procesja do czterech ołtarzy przy naszej świątyni . Zatroszczmy się o przystrojenie mieszkań, domów, by powitać Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, który przychodzi do nas z błogosławieństwem. Już teraz wyrażam wdzięczność całemu orszakowi procesyjnemu, liturgicznej służbie ołtarza, chórowi, scholi dziecięcej i młodzieżowej, straży pożarnej, grupom parafialnym, wszystkim, dzięki których pracy i zaangażowaniu ten dzień będzie dla nas niezwykły, pełen chwały Bożej i błogosławieństwa Bożego. Do udziału w procesji zapraszam wszystkich, szczególnie dzieci pierwszokomunijne i obchodzące rocznicę Pierwszej Komunii Świętej, by uczestniczyły w procesji w strojach komunijnych. Dziewczynki zapraszam do sypania kwiatów, chłopców do funkcji dzwonników. Dla każdego z nich przygotowano dzwonki procesyjne NOWE OGLOSZENIE PAŃ KTÓRE W TYM ROKU JUŻ DRUGI RAZ PRZYGOTUJA W NASZEJ ŚWIĄTYNI DYWAN Z KWIATOW. Prosimy o przyniesieni zerwanych kwiatów do kościoła we wtorek około godziny 19.00 i pomoc w układaniu dywanu który jest pięknym świadectwem naszej wiary i miłości do Jezusa Eucharystycznego. Ołtarze będą przygotowane przez rodziny z Gołkowa przy figurze Matki Bożej Fatimskiej, drugi ołtarz przez rodziny i strażaków z Jazgarzewa przy krzyżu misyjnym , trzeci przez rodziny i strażaków z Bogatek przy figurze Jezusa Miłosiernego i czwarty na scenie za starą plebania rodziny z Łbisk. Temat dekoracji WIELKA TAJEMNICA NASZEJ WIARY.

5. Przez cały biały tydzień dzieci z klas IV zapraszamy na Msze św o godz 18.00 od czwartku do czwartku będzie tzw oktawa Bożego Ciała z procesją wokół kościoła i nieszporami. Biały tydzień kończymy w piątek ale zachęcamy rodziców i dzieci do wytrwania w całej oktawie Bożego Ciała. Poświęcenie pamiątek dla dzieci z klas IV będzie w piątek . Dzień misyjny dzieci z myślą o PDMDzieci tak samo będzie w piątek 4 czerwca.

6. Przez całą oktawę Bożego Ciała zapraszamy na nabożeństwo czerwcowe z procesją o godz. 18.00. 2 czerwca o godz 18.00 będziemy modlić się w intencji  Ks Szymona  o potrzebne łaski dla niego w życiu kapłańskim.

7. Dzisiaj /30.05/młodzież klas I średnich ma swoje przygotowanie do Bierzmowania po Mszy św o godz 9.15 Obecność jest obowiązkowa. Te osoby które te spotkania lekceważą będą skreślone z listy.

8.W pierwszy piątek miesiąca okazja do spowiedzi od godz 17.00 i Komunii Świętej wynagradzającej. O godz 18.00 Adoracja nocna z piątku na sobotę po Mszy sw o godz 18.00 WIECZÓR UWIELBIENIA POŁACZONY Z APELEM JASNOGORSKIM 0 GODZ 21.00 . Kapłani przyjdą do chorych w godzinach przedpołudniowych. Adoracje nocną kończymy w sobotę Mszą św o godz 8.00 i nabożeństwem Różańcowym. W przyszłą niedzielę o godz. 9.15 adoracja i procesja. Nabożeństwa do Naj. Serca Pana Jezusa rozpoczniemy we wtorek 1 czerwca w Dniu Dziecka po Mszy sw o godz 18.00 w niedziele nabożeństwa będą odprawiane po Mszy św o godz 16.30 Pamiętamy o naszych dzieciach nie tylko  1 czerwca ale zawsze i  modlimy się aby  czuły sie kochane i potrzebne.

9 Wczoraj  29 maja w Warszawie  w swiątyni Opatrzności Bożej  26 diakonów otrzymało świecenia kapłańskie . Jest to ostatnio najbardziej liczny rocznik gdzie tylu mlodych ludzi wybrało  drogę powołania  kaplańskiego. Prosimy o modlitwę  w intencji tych neoprezbiterów aby wiernie służyli Bogu  w Jego Kościele

6 czerwca o godz 11.45  - I rocznica I Komunii św dzieci z klas IV które były w  zeszłym roku u pierwszej Komunii św . Spowieďź tych dzieci i ich rodziców w piątek o godz 16.00

PRÓBA PRZED ROCZNICĄ I KOMUNII ŚW JUTRO 31 MAJA PONIEDZIAŁEK O GODZ 19.00

8. Pragniemy serdecznie podziękować za wszelkie ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę i za przelewy na odnowienie chrzcielnicy i figur przy bocznym ołtarzu św Rocha i utrzymanie naszej świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza waszą hojność swoim błogosławieństwem.

9. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień i błogosławionej niedzieli.

10.Zapowiedzi przedmałżeńskie: A/ Cezary –Adam Ruciński kawaler z Falenicy par M. B. Dobrej Rady w Miedzeszynie i Katarzyna-Zofia Kamińska panna z Grochowej par Sw Rocha w Jazgarzewie-zapowiedź PIERWSZA B/Jarosław Kurek kawaler z Pęcher i Małgorzata Matusik panna z Łbisk oboje z par Św Rocha w Jazgarzewie –zapowiedź DRUGA

11. W tym tygodniu patronują nam: – we wtorek 1 czerwca – św. Justyn (†ok. 165), męczennik, filozof;

– w sobotę 5 czerwca – św. Bonifacy (ok. 673-754), biskup i męczennik, benedyktyn, wielki misjonarz i apostoł Niemiec.

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO 23 maja 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1.Przeżywamy dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W historii Kościoła dzień Pięćdziesiątnicy był punktem zwrotnym: obdarzeni darami Ducha Świętego apostołowie wyruszyli z wielką żarliwością głosić światu zmartwychwstałego Jezusa. Uroczystość jest dopełnieniem Wielkanocy. Niech w naszym życiu umocnienie darami Ducha Świętego przynosi widoczne owoce: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie (por. Ga 5,22-23), z których będą czerpać ci, których spotkamy w życiu codziennym. Dziś za uroczyste odśpiewanie hymnu O stworzycielu, Duchu, przyjdź oraz po wypełnieniu pozostałych warunków możemy zyskać odpust zupełny.

2.Dzisiaj nasze dzieci z Jazgarzewa i z Łbisk przeżywają b. piękna Uroczystość Pierwszej Komunii sw. Pierwsza Msza sw dla dzieci z Jagarzewa o godz 11.45 , druga Msza św dla dzieci ze szkoły życia z Łbisk o godz 14.00. Komunia Św-Jezus jak pierwsza miłość przychodzi do wszystkich dzieci pod postacią Chleba i Wina i daje wszystko czego tylko serca pragną. . Przyjmijmy Go wszyscy z sercem pełnym wdzięczności i uwierzmy w to, że jest Bogiem prawdziwym żyjącym w swoim kościele. Dzieciom i rodzicom , naszym miłym gościom życzymy mocnej wiary w Eucharystię i aby poziom naszej miłości do Jezusa i Jego Kościoła ciągle wzrastał/ …./ Biały tydzień razem dziećmi i rodzicami będziemy przeżywać od poniedziałku do piątku na Mszy sw o godz 18.00. W piątek będziemy modlić się w intencji misjonarzy , w tym dniu na zakończenie białego tygodnia poświecimy wszystkie pamiątki pierwszej komunii sw. Dzieci komunijne w tym dniu swoją dobrowolną ofiara wesprą Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci.

3. Jutro będziemy obchodzili święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. To również dzień modlitw Kościoła powszechnego za Kościół w Chinach z racji ukrytego wspomnienia Maryi Wspomożycielki Wiernych. Msza św o godz 7.00 i o godz. 18.00

4. W środę 26 maja – Dzień Matki. To dzięki naszym mamom żyjemy, to one troszczyły się, i stale troszczą, o nas, z ojcami kształtują naszą osobowość. Na Mszy Świętej o godz.7.00 i 18.00 w sposób szczególny będziemy otaczać modlitwą wszystkie mamy naszej parafii i prosić, by w zdrowiu, radości i pokoju serc wypełniały niezwykłą misję miłości wobec każdego człowieka, dzięki której człowiek nigdy nie pogubi się we współczesnym świecie. Mszę zakończy szczególne błogosławieństwo dla mam.

5. W czwartek 27 maja pragniemy uczcić Chrystusa, najwyższego i wiecznego Kapłana, jedynego pośrednika u Ojca. Tego dnia będziemy się modlić o uświęcenie tych, których Chrystus zaprosił do kapłańskiej wspólnoty ze sobą przez sakrament święceń. W tych dniach swoją rocznice święceń będą przeżywać Ks Ireneusz , Ks Szymon i Ks Prob . Prosimy o modlitwę w naszej intencji aby nasza posługa kapłańska była wierna  i miła Bogu.

6. W piątek 28 maja obchodzimy 40 rocznicę śmierci Ks Kar Stefana Wyszyńskiego naszego kandydata na ołtarze, w piątek o godz 16.00 zapraszamy dzieci z klas IV i ich rodziców do spowiedzi . Uroczystość pierwszej Komunii sw tych dzieci z klas IV będzie 30 maja na Mszy sw o godz 11.45. Dzisiaj na Mszy św o godz 9.15 te dzieci odnowią sakrament chrztu św.

7. Dn.30 maja młodzież klas I średnich zapraszamy na spotkanie przed bierzmowaniem po Mszy sw o godz 9.15.Obecnośc jest obowiązkowa.

8.Pierwsza Rocznica pierwszej Komunii sw z zeszłego roku 2020 będzie 6 czerwca na sumie o godz 11,45 B spowiedxź tych dzieci  i rodziców jutro  w piątek  o godz 16.00

9. Przypominamy o ubraniu 4 ołtarzy na Boże Ciało 3 czerwca. Procesja będzie tylko przy kościele. Pierwszy ołtarz przy M B. Fatimskiej ubiorą rodziny z Golkowa , drugi ołtarz przy Krzyżu misyjnym rodzina i strażacy z Jazgarzewa , trzeci ołtarz przy Jezusie Miłosiernym przed nową plebanią rodziny i strażacy z Bogatek, czwarty ołtarz na scenie za starą plebanią rodziny z Łbisk. DZIECI KOMUNIJNE BIORĄ UDZIAL W PROCESJI BOŻEGO CIAŁA W SWOICH STROJACH KOMUNIJNYCH.

10. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Błogoslawionej  niedzieli.

11.Zapowiedzi przedmałżeńskie: A/ Jarosław Kurek kawaler z Pęcher i Małgorzata Matusik panna z Łbisk oboje z par Św Rocha w Jazgarzewie –zapowiedź pierwsza

B./Paweł –Sebastian Dębowski kawaler z Sułkowic par Św Trójcy w Chynowie i Olga Wiśniakowska pana z Bogatek par Sw Rocha w Jazgarzewie-zapowiedź druga

C./ Piotr Chrzan kawaler z Woli Gołkowskiej par Sw Rocha w Jazgarzewie i Karolina Eżbieta Nowosiak panna z Marek z par Matki Bożej Królowej Polski –Marki-Pustelnik -zapowiedź druga

D/ Paweł Konowrocki kawaler z Bogatek par Sw Rocha w Jazgarzewie i Paulina Nowak panna z Piaseczna par Najświętszej M.P.Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym- zapowiedź druga .

12. W tym tygodniu patronują nam: – w środę 26 maja – św. Filip Nereusz (1515-1595), prezbiter, wychowawca młodzieży, opiekun ludzi chorych, założyciel wspólnoty duchownych, zwanych oratorianami, w Polsce – filipinami; – w sobotę 29 maja – św. Urszula Ledóchowska (1865-1939), dziewica, wychowawczyni i opiekunka dzieci i młodzieży, założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwane urszulankami szarymi

13.Na stoliku jest nowa prasa katolicka i dla rodziców skromna ALE BARDZO WAŻNA książeczka w prezencie. JAK CHRONIC DZIECKO PRZED ZAGROŻENIAMI CYFROWEGO ŚWIATA.

///////////////////////////////////

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE 16 maja 2021 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa uświadamia nam, że Chrystus uwielbiony, przebywający z Bogiem jest równocześnie z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Żyje w Kościele, nieustannie uobecnia się w czasie każdej Eucharystii. Przyjęcie tej prawdy pomaga nam trwać w dziękczynieniu i uświęcać codzienność. Bardzo ważne wyznanie- On jest obecny -Wniebowstąpił i jednocześnie został z nami- taka jest nasza wiara, wyznawanie jej jest naszą chlubą…..

2. Przez cały maj codziennie, także dziś bierzemy udział w maratonie modlitwy wraz z pap. Franciszkiem o godz. 18.00 z Rzymu nabożeństwo Różańcowe. Codziennie w innym sanktuarium podana jest też intencja dnia . Zapraszamy także na wieczorną modlitwę majową do naszej świątyni po Mszy św o godz. 18.00 w niedziele po Mszy św o godz 16.30

3.Dzieci Komunijne i ich rodziców zapraszamy do spowiedzi w tym tygodniu 19 maja w środę dzieci z Łbisk o godz 16.00 , 21 maja w piątek spowiedź rodziców i dzieci z klas III ze szkoły w Jazgarzewie o godz 16.00 , spowiedź rodziców i dzieci z klas IV ze szkoły w Jazgarzewie będzie w przyszłym tygodniu 28 maja w piątek o godz 16.00 Przypominamy rodzicom o osobistej spowiedzi , tutaj nie chodzi o jakieś wielkie słowa ale razem z dzieckiem należy przyjąć sakrament pokuty i pojednania i dać dziecku dobre świadectwo. Tak samo jeżeli chodzi o Msze sw , ci rodzice którzy nie mają żadnych przeszkód kanonicznych mają obowiązek przyjęcia komunii św. Przyjęcie tzw agapa  po komunii sw powinna byc bez żadnego alkoholu.

4 Za tydzień w Uroczystość Zesłania Ducha św dzieci z klas III na Mszy św o godz 11.45 będą przeżywać Uroczystość I Komunii św . Druga Komunia dzieci ze Szkoły życia z Łbisk będzie też tego samego dnia 23 maja o godz 14.00 Życzymy już dzisiaj naszym dzieciom z całego serca, aby przyjaźń z Jezusem trwała zawsze, a żywy przykład wiary oraz wsparcie rodziców i najbliższych pomagało im wzrastać w wierze. Jeżeli chodzi o Biały Tydzień to dzieci wraz z rodzicami i bliskimi będą przychodziły na Mszę Świętą o godz 18.00. Biały tydzień dla wszystkich dzieci jest jedna Msza sw od godz 18.00 Pierwsza Komunia dzieci z klas IV będzie za tydzień 30 maja na Mszy sw o godz 11.45 te dzieci z klas IV zapraszamy ze świecami  za tydzień na Msze św o godz 9.15 na odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

5. Sprzątanie kościoła i ustawienie kwiatów na I Komunię tylko w piątek lub rano w sobotę o godz 9.00 do 16.00 W sobotę wieczorem kościół będzie zajęty od 17.00 do 24.00

Są w naszej świątyni trzy czuwania w Wigilię Uroczystośći Zesłania Ducha św o godz 18.00 -parafialne , 20.00-czuwanie Odnowy w Duchu świętym  i o  godz 22.00-czuwanie neokatechumenatu.

6. Trwamy w nowennie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Módlmy się, aby w każdym z nas Bóg odnowił dary i charyzmaty. Zachęcamy do szczególnej modlitwy w intencji młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania i dzieci komunijnych .

7. Dzisiaj 16 maja dzieci z klas III odnowią zobowiązania chrzcielne na Mszy sw o godz 11.45 Dzisiaj młodzież z klas I średnich zostaje w świątyni po Mszy św o godz 9.15 w związku z bezpośrednim przygotowaniem do Bierzmowania. Jest spotkanie obowiązkowe. Chodzi jeszcze o dostarczenie swoich prac o świętych patronach i uzupełnienie danych osobowych. / niektórzy nie przynieśli jeszcze świadectwa chrztu/ Następne przygotowanie klas I średnich do bierzmowania będzie 30 maja po Mszy sw o godz 9.15 Prosimy dzisiaj i za dwa tygodnie scholę o pomoc w przygotowaniu pieśni liturgicznych.

8.Pierwsza Rocznica pierwszej Komunii sw z zeszłego roku 2020 będzie 6 czerwca na sumie o godz 11,45

9. Przypominamy o ubraniu 4 ołtarzy na Boże Ciało 3 czerwca. Procesja będzie tylko przy kościele. Pierwszy ołtarz przy M B. Fatimskiej ubiorą rodziny z Golkowa , drugi ołtarz przy Krzyżu misyjnym rodzina i strażacy z Jazgarzewa , trzeci ołtarz przy Jezusie Miłosiernym przed nową plebanią rodziny i strażacy z Bogatek, czwarty ołtarz na scenie za starą plebanią rodziny z Łbisk.DZIECI KOMUNIJNE  BIORĄ UDZIAL W PROCESJI BOŻEGO CIAŁA W SWOICH STROJACH KOMUNIJNYCH.

10. W związku zakończeniem malowania naszej świątyni dziękujmy naszym ofiarodawcom i dobrodziejom za pomoc i przypominamy tym wszystkim którzy jeszcze chcą i mogą pomóc parafii w dokończeniu odnowienia naszej chrzcielnicy i częściowo figur przy bocznym ołtarzu św Rocha. Nie wiem czy będzie jeszcze taka okazja ale chcemy już na razie zamknąć ten problem renowacji.

11. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

12.Zapowiedzi przedmałżeńskie: A/ Paweł –Sebastain Dębowski kawaler z Sułkowic par Św Trójcy w Chynowie i Olga Wiśniakowska pana z Bogatek par Sw Rocha w Jazgarzewie-zapowiedź pierwsza

B./ Piotr Chrzan kawaler z Woli Gołkowskiej par Sw Rocha w Jazgarzewie i Karolina Eżbieta Nowosiak panna z Marek z par Matki Bożej Królowej Polski –Marki-Pustelnik -zapowiedź pierwsza

C/ Paweł | Konowrocki kawaler z Bogatek par Sw Rocha w Jazgarzewie i Paulina Nowak panna z Piaseczna par Najświętszej M.P. Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym- zapowiedź pierwsza.

13. Zapraszamy do stolika z prasą katolicką. Jest dobry artykół w Gościu niedzielnym nowym patronie na  nasze czasy Błog Franciszku Marii od Krzyża  na temat niewiedzy katolika XXI  " .. jest to niewiedza czy nieświadomość , wywołana brakiem zainteresowania oraz bazowaniem na informacjach płynących  szerokim strumieniem  z wątpliwej jakości żródla.

LIST METROPOLITY WARSZAWSKIEGO
PRZED PLANOWANYMI BEATYFIKACJAMI
I PO POWROCIE Z LECZENIA SZPITALNEGO

Kochani Diecezjanie,
Drodzy Kapłani diecezjalni i zakonni,
Siostry zakonne i wierni świeccy!

Na początku maja, miesiąca maryjnego, piszę to słowo jako Wasz biskup, kierowany troską o najbliższe wydarzenia w naszej archidiecezji, ale również z wdzięcznością, jaką chcę wyrazić Panu Bogu za dar życia i Waszą obecność przy mnie w ostatnich tygodniach.

1. Siódmego czerwca ubiegłego roku miała się odbyć beatyfikacja Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Tak się wydarzyło, zrządzeniem Bożej Opatrzności, że z powodu pandemii koronawirusa okazała się niemożliwa. Ojciec Święty Franciszek przyjął nową datę 12 września 2021 roku jako dzień beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i naszego arcybiskupa. Bogu dzięki. Ufamy, że będzie to termin możliwy i realny na przeprowadzenie beatyfikacji w Warszawie na miarę aktualnych możliwości pandemicznych. I taką uroczystość przygotujemy w tym dniu w stolicy. Będzie to beatyfikacja wspólna: kardynała Stefana Wyszyńskiego i założycielki Lasek Matki Elżbiety Róży Czackiej. Oboje byli związani ze sobą przez podobieństwo duchowości zarówno w czasie II wojny, jak i w czasie powojennym. Delegatem Ojca Świętego na tę uroczystość będzie Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

2. Zapewne w czasie najbliższych miesięcy dowiemy się więcej o obojgu kandydatach na ołtarze, podobnie jak poznawaliśmy życie i dzieło kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia jest postacią wielką i wielowymiarową. Najpierw ksiądz, biskup lubelski, arcybiskup gnieźnieński i warszawski, a następnie Prymas Polski. Bez wątpienia był najbardziej znaczącym przywódcą i pasterzem Kościoła w Polsce w XX wieku. Zasłynął przede wszystkim zdecydowaną obroną Chrystusowego Kościoła przed zalewem komunizmu w Polsce i Europie środkowo-wschodniej. Niewątpliwie był człowiekiem wielkiej miłości i poświęcenia, które kierowało nim ku Kościołowi, ku Matce Najświętszej, ku Polsce, ku każdemu człowiekowi, o którego godność i wolność zabiegał, także ku nieprzyjaciołom. Nade wszystko był świętym, co zostało uznane przez Kościół. Takiego patrona nam potrzeba na współczesne czasy Kościoła, Ojczyzny i świata. Także na czas pandemii, w którym przypadnie jego beatyfikacja. Niech tych kilka myśli o kardynale Wyszyńskim i beatyfikacji w tym momencie wystarczy.

3. Matka Elżbieta Róża Czacka urodziła się 22 października 1876 roku w Białej Cerkwi na Ukrainie. We wczesnej młodości straciła bezpowrotnie wzrok. Była osobą o niezwykłej duchowości. Nie załamała się ani nie zamknęła w sobie, ale postanowiła służyć innym, sobie podobnym. Mając możliwości, objechała różne kraje i ośrodki, by zdobyć wiedzę i umiejętności. Pod Warszawą założyła dzieło Lasek, które składa się z Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi zajmującego się wychowaniem niewidomych i niedowidzących, a w nim – szkół różnego szczebla.

Dla tego dzieła powołała Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Stworzyła też w okresie międzywojennym i po wojnie, istniejące aż do dziś, szczególne środowisko intelektualne mające wpływ na formację polskiej inteligencji od prawie stu lat. Spotkali się oboje z Wyszyńskim dość wcześnie. Prawdopodobnie już wtedy, gdy ks. Władysław Korniłowicz był ojcem duchownym na powstałym Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, na którym studiował i pracował przed wojną ks. Stefan Wyszyński. Ks. Korniłowicz zaś, zresztą także kandydat na ołtarze, był jednym z bliskich współpracowników Matki Elżbiety Róży Czackiej.

Potem ich drogi z Matką Elżbietą spotkały się podczas II wojny i Powstania Warszawskiego, gdy ks. Wyszyński jako kapelan Armii Krajowej i Powstania Warszawskiego ukrywał się w Laskach. Oboje współpracowali zarówno podczas wojennych czasów, jak po pewnej przerwie od 1948 roku, gdy został arcybiskupem warszawskim i prymasem. Prymas Tysiąclecia był blisko związany z Laskami i Matką Czacką aż do jej śmierci w latach sześćdziesiątych. Ta wielka założycielka Lasek zmarła w opinii świętości 15 maja 1961 roku, a jej proces beatyfikacyjny jest zakończony. Razem, 12 września w Warszawie, będą ogłoszeni błogosławionymi Kościoła. Wydaje się, że nie potrzeba dodatkowych uzasadnień dla tej podwójnej beatyfikacji.

4. Przy tej okazji pragnę przypomnieć, że wszyscy żyjemy w okresie pandemii, w świecie i w Polsce. Beatyfikacja będzie taka, na jaką czas i sytuacja pozwoli. Nasze życie duchowe i duszpasterskie, niestety, także musi trwać w wymogach sanitarno-epidemiologicznych. Dotyczy to niedzielnych Mszy Świętych i spowiedzi, ale także wydarzeń okazjonalnych, takich jak Pierwsza Komunia i bierzmowanie, śluby i pogrzeby. Pandemia COVID-19 naprawdę istnieje. Wielu ludzi, wiele rodzin jej doświadczyło, wielu chorych zmarło. Ja sam doświadczyłem jej skutków.

W tym roku w naszej archidiecezji nie ma wizytacji biskupich. Jednakże bierzmowania, Pierwsze Komunie, a także różne formy pracy duszpasterskiej, muszą się odbyć. Bardzo proszę księży i rodziców, aby ustalali takie sposoby głębokiego przeżycia tych uroczystości, które będą bezpieczne dla ich uczestników i zgodne z przepisami sanitarnymi. Musimy wspólnie z władzami rządowymi i samorządowymi, z naszymi sąsiadami przeżyć ten trudny czas, zachowując słuszne pandemiczne obostrzenia.

5. Na koniec pragnę gorąco podziękować Panu Bogu i wielu ludziom. Najpierw naszym biskupom pomocniczym i biskupom rezydentom w naszej archidiecezji za owocną i piękną służbę, szczególnie w czasie świąt Zmartwychwstania Pańskiego i w okresie wielkanocnym, także w czasie mojej nieobecności.

Dziękuję drogim księżom, diecezjalnym i zakonnym, za zwyczajną, choć trudną pracę duszpasterską w parafiach i dostosowanie się do trudnych warunków pandemii. Konkretnie dziękuję wszystkim księżom proboszczom, wikariuszom, rezydentom, profesorom obu uczelni i seminariów, a także księżom emerytom.

Nie ukrywam, że cieszę się i ogarniam modlitwą nowych neoprezbiterów i diakonów, i modlę się o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Dziękuję osobom życia konsekrowanego i licznemu gronu ludzi świeckich za zaangażowanie w prace archidiecezji: w parafiach, różnych grupach, wspólnotach i instytucjach. Dziękuję wam wszystkim – współbraciom i siostrom w sakramencie chrztu. Jestem z Wami zawsze, a zwłaszcza w tych miesiącach.

Szczególnie, chcę być razem z odpowiedzialnymi za trudny czas walki z koronawirusem, a więc: z władzami odpowiedzialnymi za służbę zdrowia. Doceniam – i to także z własnego doświadczenia – pracę lekarzy, pielęgniarek, salowych, farmaceutów, rehabilitantów i całego personelu medycznego. Serdecznie za nią dziękuję.

W tym podziękowaniu nie może zabraknąć podziękowania za modlitwę oraz wyrazy pamięci i łączności ze mną w mojej chorobie: ze strony kapłanów, sióstr i braci zakonnych oraz ludzi świeckich, którzy dawali temu wyraz na różne sposoby. Przepraszam, że nie zawsze odpowiadałem. Wszystkim bardzo dziękuję i odwzajemniam tę życzliwość oraz duchowe wsparcie swoją codzienną modlitwą.

Na czas kilku miesięcy przygotowania bezpośredniego i oczekiwania na podwójną beatyfikację z serca Wam błogosławię. A nowi błogosławieni patronowie – kardynał Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Róża Czacka niech wypraszają wszystkim potrzebne łaski.

† Kardynał Kazimierz Nycz
Wasz biskup

Panu Bogu.

/ //////////

Ks Ryszard Borkowski lata 1923-1936 -budowniczy kościoła w Jazgarzewie

Ks Władysław Malej lata 1936-1960

Ks Edward Gregorkiewicz lata 1960-1974

Ks Mieczysław Stefaniuk lata 1974-1986

Ks Józef Liczkowksi lata 1986-1989

Ks Andrzej Jackowicz lata 1990-1999

Ks Wiesław Zaręba lata 1999-

Kapłani pochowani NA CMENTARZU W JAZGARZEWIE

Ks Antoni Leśniewicz , Ks Edward Gregorkiewicz , Ks Loeon Kotłowski Salezjanin , Ks Tytus Robakowksi Salezajnin, Ks Robert Skrzypek, siostry Szarytki  s. Elzbietanki , s.Orionistki , siostry Rodziny Marii

Historia naszej światyni w Jazgarzewie ściśle jest związana z historią parafii. To miejsce gdzie została wybudowana nowa swiątynia /1923-1928/ zaraz nad rzeką Jeziórką tuż przy moście było wybrane przez naszych praojców ponad sześć wieków temu dokładnie około XIV w. dokładnie w roku 1398 powstała parafia Jazgarzew. Pierwszym proboszczem nowej parafii został Ks Woisław. Na podstawie dostępnych nam źródeł rękopiśmiennych możemy ustalić, że erekcja kościoła w Ja zgarzewie miała miejsce w drugiej połowie XIV w., co jednak nie wyklucza możliwości wcześniejszej erekcji.Pierwszą pewną datę posiadamy z aktu erekcji kościoła w Powsinie, którego świadkami w roku 1398 byli specjalnie do tego powołani' proboszczowie: Woisław z Jazgarzewa i Bolesta z Cieszewa. Skoro więc jazgarzewski proboszcz był świadkiem tego aktu, to niewątpliwie w Jazgarzewie musiał już wtedy istnieć nie tylko kościół, ale i parafia.
Dnia 10 czerwca 1422 r., tj, w wigilię Bożego Ciała, Jan z Jazgarzewa zapisał na rzecz kościoła w Jazgarzewie włókę ziemi, a równocześnie, za zgodą miejscowego proboszcza Stanisława, dokonał zamiany biorąc w swe użytkowanie część ziemi kościelnej.

Historia powstania tej pięknej i monumentalnej na tamte czasy świątyni zaczęłą się w chwilą przyjścia do par Jazgarzew nowego proboszcza Ks Ryszarda Borkowskiego/ Cytat/ trochę historii „ pierwszy kościół parafialny w Jazgarzewie powstał w drugiej połowie XIV w. Był to kościół drewniany, stał na tym samym miejscu co i dzisiejszy kościół, w pobliżu rzeki zwanej wówczas Jezioro.W 1603 r. Wawrzyniec Goślicki, biskup poznański, wizytował kościół w Jazgarzewie. Kościół był postawiony z drzewa, ze złym dachem, za patronów miał św. Wawrzyńca i św. Zofię, a kolatorami jego byli Jan Jazgarski i Hieronim Skolimowski. W kosciele jazgarzewskim znajdowała się kaplica św. Anny, a pod nią w podziemiach były groby możniejszych parafian.
Kościół w Jazgarzewie po upływie 400 lat nie nadawał się już do gruntownego wyremontowania. W 1763 r ks Proboszcz Stanisław Brylski od fundamentów rozpoczął budowę nowego kościoła. Przed konsekracją kościoła Księża Misjonarze przeprowadzili misje, by duchowo przygotować parafian do tej uroczystości. Bardzo dokładny opis tego kościoła podaje wizytacja generalna z 1778 r. Długość jego wynosiła 33,5 a szerokość 17 łokci miary krawieckiej. 11 listopada 1765 r. ks. Jerzy Hilzen, biskup smoleński, dokonał konsekracji tego kościoła. Już po 30 latach od wybudowania kościół wymagał remontu. Główne koszty pokryli kolatorowie, tzn. SS. Miłosierdzia i starosta Ryx.75 Łukaszewicz Józef, Krótki opis historyczny kościołów parochialnych... w dawney Dyecezyi Poznańskiej, Poznań 1863, III, 338.
6 (i Metrices Bapt. et Sponsat. 1635, k. 74.
7 Wizyt. gen. z 1778 r./strona 5/
Na ścianach kościoła były: marmurowa tablica ku czci Ludwiki z Melinów Ryxowey. starościny piaseczyńskiej (zm. 1794) oraz kamienie nagrobkowe ks. Ignacego Burakowskiego, kanonika kat. kijowskiego (f 1804) i ks. Józefa Borakowskiego, kanonika kieleckiego (t 1817). Duży dzwon kościelny posiadał napis: In honorem sss. Trinita is Crucifixi D. N. Jesu Christi B. V. Mariae ss. Laurentii et. Joannis Nepomuceni venerationem. Campanam hanc c-iro Icollecto R. D. Joannes Zarchs P. .7. et Confraternitas mis er i-I cordiae refundendam. curanerunt anna 1818 die 9 May je fecit Petersilge. Dzwon mniejszy: Jezus Nazarenus Rex Judeorum 1614' W 1908 roku odnowieniem kościoła zajmował się ks. prob. Ludwik Pietrzykowski, a w 1915 r., tj. w okresie Wojny Światowej, kościół ten spłonął od pocisków armatnich. Przez kilka miesięcy nabożeństwa było odprawiane na plebanii, a potem w murach spalonej wikariatki urządzono kaplicę.
Wreszcie w okresie od 1 X 1923 do 19 VIII 1928 r. staraniem miejscowego proboszcza ks. kanonika Ryszarda Borkowskiego (t 1942) z dobrowolnych ofiar stanął piękny nowy, murowany - kościół.-13 . X -1929 r. ks. arcybiskup Stanisław Gall dokonał jego konsekracji.

Świątynie Boga  ROCZNICA  KONSEKRACJI NASZEJ ŚWIATYNI 2020 25.10.2020

Na kartach Biblii wspomnianych jest kilka świątyń Boga, sam Pan Bóg nazwany jest "świątynią", oprócz tego słowo "świątynia" używane jest również w znaczeniu nie odnoszącym się do budynku. Poniżej zostały przedstawione fragmenty Pisma Świętego mówiące o świątyni.

1.1. Namiot Zgromadzenia

Po raz pierwszy w Piśmie Świętym pojęcie świątyni pojawia się w czasie wędrówki Izraela po pustyni, po tym, jak Pan Bóg cudownie wyprowadził swój lud z Egiptu za pośrednictwem Mojżesza. Po przejściu przez Morze Czerwone, Izraelici dotarli do Góry Synaj. Na tej górze Pan rozmawiał z Mojżeszem wiele razy, przekazując mu prawa i wskazówki. Podczas jednej z tych rozmów, Pan Bóg powiedział do Mojżesza: "I uczynią mi świątnicę, abym mieszkał w pośrodku ich. Według wszystkiego, jako ukażę tobie podobieństwo przybytku, i podobieństwo wszystkiego naczynia jego, tak uczynicie." (Wyjścia 25,8-9)

Pan Bóg zapowiedział Mojżeszowi, że pokaże mu wzór przybytku. Świątynia, wraz z wszystkimi sprzętami miała zostać wzniesiona dokładnie według tego wzoru. W kolejnych wierszach dwudziestego piątego rozdziału podany jest opis sprzętów świątynnych: arki przymierza, stołu na chleby pokładne, złotego świecznika. Rozdział dwudziesty piąty kończy się upomnieniem danym przez Boga: "Patrzajże, abyś uczynił wszystko według podobieństwa tego, któreć ukazano na górze." Rozdział dwudziesty szósty zawiera opis przybytku, czyli Namiotu Zgromadzenia - przenośnej świątyni Boga Jahwe. Po zakończeniu wyliczenia ilości i rodzajów materiałów potrzebnych do budowy Namiotu, Pan Bóg mówi: "Wystawisz tedy przybytek na ten kształt, któryć ukazano na górze." (Wyjścia 26,30) Także ołtarz całopalenia miał być zrobiony według wzoru pokazanego na górze (Wyjścia 27,8). Zgodnie ze sprawozdaniem biblijnym, Izraelici wykonali przybytek ściśle według wskazówek przekazanych im przez Mojżesza (Wyjścia 39,42.43).

Podobne sprawozdanie o tym, że starotestamentowa świątynia została zbudowana według wzoru pokazanego Mojżeszowi przez Pana zapisane jest w Dz. Ap. 7,44. Szczepan, jeden z diakonów, oskarżony został przez Żydów o bluźnierstwo. Postawiony przed Radą, wygłosił mowę o Bożym działaniu w historii Izraela w której wspomniał także, że: "Namiot świadectwa mieli ojcowie nasi na puszczy, jako był rozrządził ten, który powiedział Mojżeszowi, aby go uczynił według kształtu, który widział."

Widzimy więc, że Pan Bóg pokazał Mojżeszowi jakiś wzór w czasie gdy rozmawiał z nim na Górze Synaj. Księga Wyjścia nie precyzuje jakiego rodzaju wzór zobaczył Mojżesz, czy był to plan, model, czy istniejący budynek. Więcej na ten temat możemy dowiedzieć się z wypowiedzi zapisanych w Liście do Hebrajczyków.

W tekście 8,2 Listu do Hebrajczyków, Jezus Chrystus nazwany jest Sługą świątyni. Wspomniana świątynia to "prawdziwy przybytek, który Pan zbudował, a nie człowiek". Z kolei w tekście 8,4.5 jest napisane: "Bo gdyby był na ziemi, nie byłby kapłanem, póki by zostawali oni kapłani, którzy według zakonu dary ofiarują, którzy służą kształtowi i cieniowi rzeczy niebieskich, jako Mojżeszowi od Boga powiedziane było, gdy miał dokończyć przybytku: Patrzajże, (mówi), abyś uczynił wszystko według kształtu, który ci jest okazany na tej górze." W Hebr. 9,23.24 znowu: "A tak potrzeba było, aby kształty onych rzeczy, które są na niebie, temi rzeczami były oczyszczone, a same rzeczy niebieskie lepszemi ofiarami, niżeli te. Albowiem Chrystus nie wszedł do świątnicy ręką uczynionej, która by była wizerunkiem prawdziwej, ale do samego nieba, aby się teraz okazywał przed oblicznością Bożą za nami,...". Teksty powyższe, dla właściwego zrozumienia warto przeczytać w różnych tłumaczeniach.

Z przytoczonych cytatów wynika, że świątynia zbudowana na ziemi była wzorowana na innej świątyni (była jej cieniem, odbiciem), wzniesionej przez Boga, a znajdującej się w niebie. Mojżeszowi została pokazana ta właśnie świątynia i z niej czerpał on wzory do przygotowania Namiotu Zgromadzenia i jego sprzętów. Co więcej, służba ofiarnicza sprawowana przez kapłanów świątyni izraelskiej również była cieniem i symbolem doskonałej ofiary Baranka Bożego, który zgładził grzech świata.

Świątynia w niebie szerzej zostanie omówiona w punkcie 1.7., natomiast służba ofiarnicza w punkcie 2.

1.2. Świątynia Salomona (tzw. Pierwsza Świątynia)

Namiot Zgromadzenia stanowił Świątynię Pańską do czasów Salomona. Król Dawid, gdy Pan dał mu w pewnym czasie wytchnienie od wojen, powiedział: "...do Natana proroka: Obacz proszę, ja mieszkam w domu cedrowym, a skrzynia Boża mieszka między kortynami." (2 Sam. 7,2) Jednak Pan nie chciał, aby Dawid wznosił mu dom, zapowiedział też, że potomek Dawida zbuduje dom imieniu Boga. Po śmierci Dawida proroctwo to wypełniło się w osobie Salomona, który to wzniósł w I poł. X wieku p.n.e. piękną, murowaną świątynię ku czci Boga (I Król. od rozdz. 5). Świątynia ta została zrównana z ziemią w roku 586 p.n.e. przez Nabuzardana (Nebuzaradana), dowódcę gwardii przybocznej Nabuchodonozora, króla Babilonu (2 Król. 25,8.9).

Należy tu zauważyć, że wspomniane wyżej proroctwo z 2 Sam. 7,12-16 zapowiadające Dawidowi wzniesienie przez jego potomka świątyni, nie odnosi się tylko do Salomona, ale przede wszystkim należy je zinterpretować jako mówiące o Chrystusie.

1.3. Przepowiednia Ezechiela

Prorok Ezechiel żył na przełomie VII i VI w. p.n.e. W roku 597 p.n.e. został on deportowany przez Nabuchodonozora do Babilonu, wraz z tysiącami innych Judejczyków. Tam został przez Pana powołany do służby prorockiej. Przestrzegał Izraelitów m.in. przed mającą nadejść zagładą Jerozolimy.

W tekstach rozdziału 37,21-28 zapisana jest jedna z przepowiedni dotyczących Izraela: "Tedy rzecz do nich: Tak mówi panujący Pan: Oto Ja wezmę synów Izraelskich z pośrodku tych narodów, do których byli zaszli, i zgromadzę ich zewsząd, a przywiodę ich do ziemi ich; I uczynię ich narodem jednym w ziemi, na górach Izraelskich, i będzie król jeden nad onymi wszystkimi za króla; a nie będą więcej dwa narody, nie rozdzielą się nigdy więcej na dwoje królestw; Nie splugwią się więcej plugawemi bałwanami swemi, i obrzydliwościami swemi, ani jakiemi przestępstwy swemi; i wybawię ich z każdego mieszkania ich, gdzie zgrzeszyli, i oczyszczę ich, i będą ludem moim, a Ja będę Bogiem ich. A sługa mój Dawid będzie królem nad nimi, i pasterza jednego wszyscy mieć będą, aby w sądach moich chodzili, i ustaw moich przestrzegali, i czynili je. I będą mieszkać w onej ziemi, którąm był dał słudze memu Jakóbowi, w której mieszkali ojcowie wasi; będą, mówię, w niej mieszkali oni i synowie ich, i synowie synów ich aż na wieki, a Dawid, sługa mój, będzie książęciem ich na wieki. I uczynię też z nimi przymierze pokoju, a przymierze wieczne będzie z nimi; i osadzę ich i rozmnożę ich, i założę świątnicę moję w pośrodku ich na wieki. I będzie przybytek mój między nimi, i będę Bogiem ich, a oni będą ludem moim. I dowiedzą się narody, żem Ja Pan, który poświęcam Izraela, gdy będzie świątnica moja w pośrodku ich na wieki."

Jest to proroctwo mówiące o mającym nadejść Mesjaszu, który miał zgromadzić całego Izraela "tak jako zgromadza kokosz kurczęta swoje pod skrzydła" (Mat. 23,37). Wówczas Bóg zamieszkałby na zawsze ze swoim ludem. Świątynia z kolei, która byłaby pośród tego ludu, byłaby świątynią założoną na wieki. Jednakże to proroctwo nie było bezwarunkowe. Między innymi w Ezech. 43,9 postawiony jest warunek: "Ale teraz niech odrzucą wszeteczeństwo swoje, i trupy królów swoich odemnie, a będę mieszkał w pośrodku ich na wieki." W księdze Izajasza znajdują się przepowiednie o podobnym charakterze. Niestety wskutek odstępstwa Izraela, którego punktem kulminacyjnym stało się odrzucenie Mesjasza, proroctwa te nie mogły i nie mogą znaleźć już w pełni wypełnienia w stosunku do tego narodu. Pan Jezus powiedział do Żydów: "Oto wam dom wasz pusty zostanie." (Mat. 23,38). Chociaż więc Pan pozwolił na wzniesienie świątyni i mieszkał w niej, jednak opuścił ją gdy jego Syn został odrzucony przez naród izraelski. Apostoł Paweł w jedenastym rozdziale Listu do Rzymian, w. 13-24 opisuje fakt odrzucenia tych z Izraela, którzy trwali w niewierze i wszczepienie na ich miejsce tych spośród pogan, którzy uwierzyli. Jednocześnie trzeba zauważyć, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby Izraelici którzy się nawrócili, lub zrobią to w przyszłości, zostali wszczepieni w pień ludu wybranego (w. 23).

Wobec powyższego, poglądy mówiące, że wyżej wspomniane proroctwo znajdzie wypełnienie w przyszłości, poprzez budowę przez państwo Izrael trzeciej świątyni, wydają się niewłaściwe. Stanowisko takie można uzasadnić dodatkowymi argumentami. Po pierwsze, Ezechiel otrzymał to proroctwo najprawdopodobniej tuż po zdobyciu przez Babilończyków Jerozolimy i zburzeniu pierwszej świątyni wystawionej przez Salomona, dlatego słuszniejszym jest odnoszenie tego proroctwa do zbudowania przez Izraela drugiej świątyni, co miało miejsce kilkadziesiąt lat później. Po drugie, skoro proroctwo mówi o nadejściu Mesjasza, oznacza to że wspomniana świątynia istniała w czasach działalności Chrystusa. Po trzecie, w obszernym opisie świątyni Ezechiel pisze także o składaniu ofiar, a w tym o ofiarach według przepisów, jakie Mojżesz otrzymał od Boga na Górze Synaj. Świątynia ta musiała więc powstać przed śmiercią Chrystusa, skoro Chrystus przez swą śmierć uczynił ofiarę, którą odkupił grzechy ludzkości (np. Efez. 1,7: "W którym mamy odkupienie przez krew jego, to jest odpuszczenie grzechów, według bogactwa łaski jego,..."), a w Liście do Hebrajczyków 10,17.18 jest napisane: "A grzechów ich i nieprawości ich nie wspomnę więcej: A gdzieć jest odpuszczenie ich, jużci więcej ofiary nie potrzeba za grzech." Skoro nie ma potrzeby składania więcej ofiar za grzech, ponieważ została złożona już doskonała ofiara, powrót do wypełnionej wcześniej służby ofiarniczej byłby zaprzeczeniem dzieła dokonanego przez Chrystusa na Golgocie.

1.4. Druga Świątynia (zwana też Świątynią Heroda)

Po powrocie z niewoli babilońskiej w 536 r. p.n.e., Żydzi przystąpili do odbudowy świątyni na wiosnę 535 r. p.n.e. (Ezdr. 3,8). Odbudowa, czy może raczej budowa drugiej świątyni, trwała z przerwami dwadzieścia lat i została ukończona w 515 r. p.n.e. (Ezdr. 6,15).

Jako ciekawostkę warto wspomnieć przy tej okazji o proroctwie wypowiedzianym przez Jeremiasza: "Tak zaiste mówi Pan: Jako się jedno wypełnią siedmdziesiąt lat Babilonowi, nawiedzę was, a potwierdzę wam słowa swego wybornego o przywróceniu was na to miejsce." (Jer. 29.10). Świątynia leżała w gruzach właśnie siedemdziesiąt lat.

Druga Świątynia została w znacznym stopniu przebudowana przez Heroda Wielkiego w latach 22 - 18 p.n.e. O tej właśnie świątyni prorokował Jezus: "A gdy niektórzy mówili o kościele, iż był pięknym kamieniem i upominkami ozdobiony, rzekł: Z tego, co widzicie, przyjdą dni, w które nie będzie zostawiony kamień na kamieniu, który by nie był rozwalony." (Łuk 21,5-6) Przepowiednia ta wypełniła się, gdy świątynia została zniszczona w 70 r. n.e. przez wojska późniejszego cesarza Tytusa.

1.5. Pan naszą świątynią

Także Pan Bóg jest na kartach Pisma Świętego utożsamiany z świątynią.

Prorok Ezechiel w jedenastym rozdziale 14-21 pisze o wygnaniu i tułaczce Judejczyków, Pan jednak zapewnia: "...wszakże będę im świątnicą i przez ten mały czas w ziemiach, do których przyjdą."

W Ewangelii Mateusza 12,6 zapisane są słowa porównujące Chrystusa do świątyni, jakie On wypowiedział w trakcie rozmowy z faryzeuszami oskarżającymi uczniów o rwanie kłosów w sabat. Pan Jezus dając przykład służby kapłanów w świątyni w sabat, stwierdził: "Ale mówię wam, iż tu większy jest niż kościół."

Najbardziej znanym fragmentem, w którym Jezus przyrównał siebie do świątyni jest tekst w Ewangelii Jana 2,19: "Odpowiedział Jezus i rzekł im: Rozwalcie ten kościół, a we trzech dniach wystawię go." Błędnie przypisuje się tej wypowiedzi znaczenie zburzenia świątyni w Jerozolimie. Tak to zinterpretowali Żydzi, którzy z Nim rozmawiali, w. 20: "Rzekli tedy Żydowie: Czterdzieści i sześć lat budowano ten kościół, a ty go we trzech dniach wystawisz?" Podobnie rozumieli tą wypowiedź, gdy oskarżali Jezusa przed Radą (Mat 26,61; Mar 14,58). Prawdziwy sens jednak podaje nam Jan w tekście 2,21 - 22 "Ale on mówił o kościele ciała swego. Przetoż, gdy zmartwychwstał, wspomnieli uczniowie jego, iż im to był powiedział; i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus." Pan Jezus nie miał na myśli żadnej budowli wypowiadając te słowa, zapowiedział tylko, że Żydzi zabiją Go, ale po trzech dniach zmartwychwstanie.

1.6. Nasze ciała świątynią

Ciało człowieka zostało przez Apostoła Pawła nazwane świątynią Ducha Świętego. W pierwszym Liście do Koryntian 3,16.17 pisze takie słowa: "Azaż nie wiecie, iż kościołem Bożym jesteście, a Duch Boży mieszka w was? A jeźli kto gwałci kościół Boży, tego Bóg skazi, albowiem kościół Boży święty jest, którym wy jesteście."; (6,19) "Azaż nie wiecie, iż ciało wasze jest kościołem Ducha Świętego, który w was jest, którego macie od Boga? a nie jesteście sami swoi...".

Paweł podkreśla fakt, że w każdym z nas mieszka Duch Święty, który według słów Pana Jezusa poucza nas i wprowadza w prawdę (Jan 14,26; 16,13). Fakt zamieszkiwania w nas Boga stawia przed nami pewne wymagania, nie wolno nam Bożej świątyni niszczyć, czy zanieczyszczać, nie należy ona do nas, ale do naszego Stwórcy. Mamy więc obowiązek dbać o siebie zarówno pod względem duchowym, jak i fizycznym. Musimy dbać o nasze ciało, aby nie doprowadzić je do choroby, ale także o umysł, chroniąc go przed osłabieniem, aby nie poddać się kontroli szatana.

W podobnym duchu w drugim liście do Koryntian 6,16 Paweł znowu pyta: "A co za zgoda kościoła Bożego z bałwanami? Albowiem wy jesteście kościołem Boga żywego, tak jako mówi Bóg: Będę mieszkał w nich i będę się przechadzał w nich, i będę Bogiem ich, a oni będą ludem moim." Nie powinniśmy więc brać udziału w przedsięwzięciach, które oddalają nas od naszego Stwórcy.

1.7. Świątynia w niebie

W punkcie 1.1. mówiącym o Namiocie Zgromadzenia zostało wspomniane, że Mojżesz budując przybytek oparł się na wzorze innej świątyni wzniesionej przez Boga, która znajduje się w niebie. Przyjrzyjmy się tekstom mówiącym o tym przybytku.

Psalmista w Ps. 102,20 pisze: "Że wejrzał (Pan) z wysokości świątnicy swojej, że z nieba na ziemię spojrzał".

Hebr. 8,1.2 : "Ale suma tego, co się mówi, ta jest: Iż takiego mamy najwyższego kapłana, który usiadł na prawicy stolicy wielmożności na niebiesiech; Sługą będąc świątnicy, a prawdziwego onego przybytku, który Pan zbudował, a nie człowiek."

W niebie znajduje się prawdziwy przybytek, rzeczywisty, który został zbudowany przez samego Boga. Dowiadujemy się tutaj jeszcze jednej rzeczy o wielkim znaczeniu - Jezus Chrystus jest naszym arcykapłanem, który odprawia służbę w świątyni w niebie. Charakter tej służby zostanie przybliżony w punkcie 2 w artykule "Świątynia - Służba w świątyni ziemskiej i niebieskiej".

Dalej - Hebr. 8,4.5 "Bo gdyby był na ziemi, nie byłby kapłanem, póki by zostawali oni kapłani, którzy według zakonu dary ofiarują, którzy służą kształtowi i cieniowi rzeczy niebieskich, jako Mojżeszowi od Boga powiedziane było, gdy miał dokończyć przybytku: Patrzajże, (mówi), abyś uczynił wszystko według kształtu, który ci jest okazany na tej górze."

Służba w świątyni ziemskiej z założenia była symbolem wskazującym na służbę w świątyni niebieskiej. Ofiary składane w świątyni ziemskiej nie mogły odkupić win człowieka, ale wskazywały na Baranka, "...który gładzi grzech świata" i jego doskonałą ofiarę, jaką złożył by wykupić nas od naszych grzechów. "A wszelkić kapłan stoi na każdy dzień, służbę Bożą odprawując, a jednakież ofiary częstokroć ofiarując, które nigdy grzechów zgładzić nie mogą. Lecz ten jednę ofiarę ofiarowawszy za grzechy, na wieki siedzi na prawicy Bożej,..." (Hebr. 10,11-12).

Izajasz pisze: "Wszyscyśmy jako owce zbłądzili, każdy na drogę swą obróciliśmy się, a Pan włożył nań nieprawość wszystkich nas. ...Takci się Panu upodobało zetrzeć go, i niemocą utrapić, aby położywszy ofiarą za grzech duszę swą, ujrzał nasienie swoje, przedłużył dni swoich; a to, co się podoba Panu, przez rękę jego aby się szczęśliwie wykonało." (Izaj. 53,6.10) Chrystus stał się za nas grzechem: "Albowiem on tego, który nie znał grzechu, za nas grzechem uczynił, abyśmy się my stali sprawiedliwością Bożą w nim." (2 Kor. 5,21) "...Który (Chrystus) grzechy nasze na ciele swoim zaniósł na drzewo, abyśmy obumarłszy grzechom sprawiedliwości żyli, którego sinością uzdrowieni jesteście." (1 Piotr 2,24)

Podobnie jak świątynia ziemska wymagała, aby raz do roku "oczyścić" ją z grzechów ludu w niej "nagromadzonych", tak i świątynia niebieska wymagała takiego oczyszczenia - jednego, ale za to doskonałego. Ofiara Pana Jezusa złożona na krzyżu była wypełnieniem symbolu, jakim była ofiara składana przez kapłanów. Mówi o tym List do Hebrajczyków 9,23.24: "A tak potrzeba było, aby kształty onych rzeczy, które są na niebie, temi rzeczami były oczyszczone, a same rzeczy niebieskie lepszemi ofiarami, niżeli te. Albowiem Chrystus nie wszedł do świątnicy ręką uczynionej, która by była wizerunkiem prawdziwej, ale do samego nieba, aby się teraz okazywał przed oblicznością Bożą za nami,...". Chrystus wszedł do świątyni w niebieskiej.

W Apokalipsie spotykamy się również z tekstami mówiącymi o  świątyni w niebie. W jednej z wizji apostoł Jan ujrzał taki obraz: "Tedy otworzony jest kościół Boży na niebie i widziana jest skrzynia przymierza jego w kościele jego; i stały się błyskawice i głosy, i grzmienia, i trzęsienia ziemi i grad wielki." (Obj. 11,19)

W opisie żniwa z Obj. 14,15-17 przedstawieni są aniołowie wychodzący z świątyni niebieskiej, aby wykonać swe zadania. Podobnie w Obj. 15,5.6. przedstawiono świątynię przybytku świadectwa, z której wychodzi siedmiu aniołów mających siedem plag, aby wylać je na ziemię. Można przypuszczać, że świątynia niebieska jest centrum wydarzeń rozgrywających się poza naszą ziemią, ale mających istotne znaczenie dla naszej grzesznej planety.

Ostatnim miejscem Biblii, w którym wspomina się o świątyni jest tekst Obj. 21,22. Apostoł Jan opisując Nowe Jeruzalem zstępujące z nieba na nową ziemię, napisał: "Alem kościoła nie widział w niem; albowiem Pan, Bóg wszechmogący, jest kościołem jego, i Baranek". Służba Chrystusa w niebiańskiej świątyni dobiegnie końca i przybytek, który spełni swoją rolę, nie będzie już potrzebny.

Dalszy ciąg rozważań nad świątynią w artykule "Świątynia - Służba w świątyni ziemskiej i niebieskiej".

Teksty Pisma Świętego w przekładzie Biblii Gdańskiej.

DWUDZIESTA DZIEWIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 18 października 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiejsza niedziela w całym Kościele poświęcona jest sprawie misji. Rozpoczyna się Tydzień Misyjny pod hasłem „Oto ja, poślij mnie!” (Iz 6,8) Modlimy się w intencji misji i misjonarzy zakonnych i świeckich. Prosimy Boga, aby mogli oni skutecznie wypełniać swoje powołanie i nieść Ewangelię ludom i narodom, które wiarę zagubiły albo dotąd Boga nie poznały. To stosowny czas, abyśmy przypomnieli sobie, że do istoty życia Kościoła należy powołanie misyjne. Światowy Dzień Misyjny uświadamia nam też, jak bardzo Kościół jest różnorodny, a przez to rzeczywiście powszechny. To mozaika kultur, ras, języków i zwyczajów. Wielkie dzieło misyjne wspieramy na różne sposoby, dzisiaj także składając ofiary na Papieskie Dzieła Misyjne.

2. Każdy chrześcijanin na mocy sakramentu chrztu powołany jest do bezpośredniego zaangażowania się na rzecz głoszenia Ewangelii. P Franciszek napisał w swoim orędziu „Misja, «Kościół wychodzący» nie jest programem, zamiarem, który należy zrealizować wysiłkiem woli. To Chrystus sprawia, że Kościół wychodzi ze swoich ograniczeń. W misji głoszenia Ewangelii wyruszasz, ponieważ Duch cię pobudza i niesie” Bóg zawsze miłuje jako pierwszy i z tą miłością nas spotyka i nas powołuje. Nasze osobiste powołanie wynika z faktu, że jesteśmy synami i córkami Boga w Kościele, będącym Jego rodziną, braćmi i siostrami w tej miłości, której świadectwo dał nam Jezus.”

3. W kalendarzu liturgicznym w dniu 18 października przypada święto Świętego Łukasza Ewangelisty. Jest to dzień modlitw za pracowników służby zdrowia. Pamiętajmy w modlitwie - szczególnie w tym czasie pandemii -o naszych lekarzach i pielęgniarkach i o wszystkich którzy pomagają chorym aby Bóg dal im dużo siły i cierpliwości.

4. Matka Boża w swych objawieniach wskazuje na różaniec jako mistyczną broń i narzędzie Bożych zwycięstw. Jako chrześcijanie nie walczymy mieczem. Naszym orężem jest różaniec. Codziennie w naszym kościele o godz 18.00 gromadzimy się na wieczornej Eucharystii, a po niej odprawiamy nabożeństwo różańcowe. Wszystkich parafian zapraszam na tę modlitwę. Dzieci komunijne z klas III zapraszamy na godz 17.30/ od poniedziałku do piątku/

5. W czwartek, 22 października przypada liturgiczne wspomnienie Świętego Jana Pawła II, a także 72. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski w latach 1926-1948.

6.Dzisiaj zapraszamy na spotkanie rodziców dzieci z klas III i rodziców młodzieży przed bierzmowaniem. Poznając życiorysy świętych dowiadujemy się od nich , że najwięcej zawdzięczają swoim rodzicom którzy ich dobrze wychowali. Nie chcemy przesadzać ale b. prosimy rodziców aby angażowali się w religijne wychowanie swoich dzieci. Dzisiaj planujmy spotkanie rodziców w małych grupach.

7. Dziękujemy rodzinom z Jazgarzewa  ul Głównej i Górnej za dekoracje  ołtarzy  i kościoła , za  tydzień naszą światynie  ubiorą  rodziny z Jazgarzewa z ul Głównej idąc od ronda do kościoła a za dwa tygodnie  rodziny z Łbisk .

8.Dziękujemy za ofiary złożone na  malowanie naszej światyni i renowacje figur . Dziękujemy Odnowie w Duchu św za zebrane ofiary na renowacje figur w prezbiterium i osobom z Kółka Różańcowego Różańcowego z Gołkowa Letnisko.Bóg zapłać. Teraz po malowaniu prezbiterium zaczniemy odnawianie całego  główego ołtarza wraz z figurami  oraz taberankulum.Częściowo bedzie pomalowany w tym roku jeszcze chór i wejscie na chór oraz ołtarzi obraz  św Teresy od dzieciątka Jezus.  W prezbiterium wszystkie  figury i taberabakulum mają byc odnowione.

9.Prosimy aby w tym czasie uporządkować groby swoich bliskich zmarłych i nikomu nie znanych , groby żołnierzy i walczących o naszą wolność i niepodległość , groby kapłanów i sióstr zakonnych.

10. Na wypominki przyjmujemy zaraz po Mszy sw i w kancelarii. Msza św 1 listopada będzie normalnie na cmentarzu o godz 12.00 . Alumni naszego seminarium będą zbierać na wypominki 1 listopada od godz 8.00 -tak  naprawdę to sami nie wiemy  czy cmentarze  z powodu pandemii nie będą zamkniete. Procesji na cmenatrzu nie będzie ze względu na bezpieczeństwo                                                    11. JUTRO 19  PAŹDZIETRNIKA BĘDZIE ODPRAWIONA  Msza św. O GODZ 18.00  w 36. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki  w PARAFII ŚW. STANISŁAWA KOSTKI NA ŻOLIBORZU Msza święta rocznicowa z modlitwą o kanonizację ks. Jerzego Popiełuszki . Ze względu na pandemię organizatorzy uroczystości zalecają w tym roku pozostanie w domach i śledzenie transmisji na kanale You Tube.  INFORMACJE PRZEKAZUJE  Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki oraz TV Trwam i Radio Maryja. 19 października, rocznica śmierci ks. Popiełuszki to zarazem II Narodowy Dzień Duchownych Niezłomnych.

                                                  Komunikat Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego

W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem oraz z faktem, iż parafie Warszawy znalazły się w czerwonej strefie, przypominam księżom proboszczom i wiernym o wszystkich dotychczasowych zaleceniach dotyczących przestrzegania zasad sanitarnych w czasach pandemii: o zachowaniu dystansu, obowiązku zakrywania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa głównego), o zasadzie dezynfekcji rąk oraz rozłącznego udzielania Komunii św. do ust i na rękę. Oprócz tego przypominam, że w parafiach na terenie strefy czerwonej zachowujemy zasadę 7 metrów kwadratowych na jedną osobę w kościele, zaś w parafiach w strefie żółtej – 4 metry na jedną osobę. Zasada ta dotyczy Mszy św. i wszelkich nabożeństw włącznie z Mszami obrzędowymi (pierwsza Komunia św. i bierzmowanie). Zgodnie z ujednoliconą na poziomie Episkopatu Polski formułą, udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, na terenie Archidiecezji Warszawskiej. Przypominam wiernym, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na Mszy św. nie jest grzechem. Wszystkich wiernych proszę o modlitwę o ustanie pandemii, troskę o chorych i odpowiedzialne zachowywanie obostrzeń sanitarnych.

Kard. Kazimier Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski

                                                                              Warszawa, 16 października

Zachęcamy do nauczenia się na pamięć ABC Społecznej Krucjaty Miłości Ks Kard Wyszyńskiego Te słowa pisał kiedy był aresztowany i dręczony przez władze PRL-u A/ Szanuj każdego człowieka…

ABC Społecznej Krucjaty Miłości

Kardynał Stefan Wyszyński

1.Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata(siostrę).

2.Myśl dobrze o wszystkich - nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego.

3.Mów zawsze życzliwie o drugich - nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi.

4.Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć.

5.Przebaczaj wszystko, wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.

6.Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co Ty jesteś winien innym.

7.Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem.

8.Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich.

9.Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.

10.Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.  / boimy się tych slów i nie wobrażamy siebie aby tak kochać każdego człowieka bez wyjątku i swoich nieprzyjaciół/

//////////////////////////////////////////////////////////

NAPIS NA OBRAZKU KOLĘDOWYM

Modlitwa za misje  w naszej parafii ( w dn. 06-13.10.2019 r)

Boże, Stworzycielu nieba i ziemi, Ojcze Jezusa i nasz Ojcze. Prosimy Cię o błogosławieństwo dla Misji Świętych. Niech ten czas będzie dla wszystkich mieszkańców naszej parafii w Jazgarzewie darem łaski i miłosierdzia. Panie Jezu Chryste, pełnio czasów i Królu wieków. Otwórz nasze umysły na Twoje Słowo, które do nas kierujesz, abyśmy potrafili wprowadzić je w codzienne życie. Pomóż nam być świadkami Twojej miłości i przebaczenia dla tych, wśród których żyjemy. Duchu Święty odnów cały świat i oblicze naszej parafii. Spraw abyśmy byli prawdziwą wspólnotą Kościoła, mieli jedno serce i jednego ducha. Niech ten czas stanie się łaską powrotu do miłości Ojca, który nieustannie czeka na swoje dzieci. Amen. Sw Rochu  i Św Wawrzyńcze  modlcie się za nami

Z blogoslaieństwem Bożym Ks Szymon Nowicki wikariusz i Ks Prob Wiesław Zaręba

Pliki do pobrania

Galeria